Bivši ratni vođa pobunjenih Srba izdržava u Estoniji 35-godišnju kaznu koju mu je Haški sud izrekao 2007. godine za granatiranje Zagreba
Na izdani nalog oglasila se Estonija, u kojoj Martić služi 35-godišnju pravomoćnu kaznu što mu ju je zbog raketiranja Zagreba izrekao Haški sud. »Treba nam još neko vrijeme kako bismo razmotrili mogućnost predaje«, navodi se u dopisu estonskih vlasti, koji se nalazi u sudskom spisu zagrebačkog Županijskog suda. Nakon što dobije konačan odgovor – bilo predaju Martića, bilo odbijanje postupanja po izdanom EUN-u – sudac Tomislav Juriša moći će zakazati početak suđenja. Već je ranije određeno da će se u ovom slučaju Čeleketiću suditi u odsutnosti, jer je nedostupan hrvatskom pravosuđu. Navodno se skriva u Srbiji.
Posprdan odgovor
Doduše, Hrvatska i njezino pravosuđe nisu do sada sjedili skrštenih ruku u ovom slučaju, tim više što je i optužnica podignuta 2003. godine, nakon što je postalo jasno da haško tužiteljstvo neće procesuirati Martića i Čeleketića zbog zločinačkog napada naKarlovac i Jastrebarsko, već samo za raketiranje Zagreba. Tako je sutkinja Županijskog suda u Zagrebu Rajka Tomerlin-Almer pokušala još 2010. godine osigurati Martićevu nazočnost u hrvatskoj sudnici, ali sve što je uspjela tada dobiti bio je gotovo posprdan odgovor bivšeg krajinskog vođe. »Ovo smatram običnom provokacijom i ne prihvatam«, odgovorio je to Martić sutkinji Tomerlin-Almer, nakon što mu je u zatvor u Estoniji poslala optužnicu što ju je protiv njega podiglo tužiteljstvo iz Zagreba.
Pravomoćno je krivim proglašen za niz zločina protiv čovječnosti: planirao je, zapovjedio i poticao progone, ubojstva, zatvaranja i mučenja, okrutno postupanje, deportacije, bezobzirna razaranja i pljačku, počinjene u Hrvatskoj i BiH od 1991. do 1995. godine. Te zločine, zaključio je haški sud, počinio je u sklopu udruženog zločinačkog pothvata u kojem je bio sa Slobodanom Miloševićem, Milanom Babićem, Radovanom Karadžićem, Ratkom Mladićem, Veljkom Kadijevićem, Blagojem Adžićem, Frenkijem Simatovićem i Jovicom Stanišićem, Vojislavom Šešeljom i drugima.
Primitivan i surov
Martićeva će uloga u velikosrpskom zločinačkom planu ostati upamćena po jedinstvenoj primitivnosti, surovosti i nemilosrdnosti kojom je, bez obzira na ulogu koju je u tom trenutku igrao, provodio naloge iz Beograda. To je primijetio i Haški sud, ne nalazeći za njega, iako im se 2002. godine dobrovoljno predao, bilo kakve olakotne okolnosti: imao je apsolutnu vlast na okupiranom području, mogao je spriječiti nasilje i zločine, a propustio je to učiniti. Martićev cilj bio je etničko čišćenje Hrvata i ostalih nesrba s područja koja je proglasio srpskom državom, jer suživot s Hrvatima po Martićevom svjetonazoru nije bio moguć. Nakon toga, u kasnijoj fazi provedbe Miloševićevog plana, Martić je prionuo ka konačnom ujedinjenju samoproglašenih srpskih republika u Hrvatskoj i BiH, te njihovu konačnom pripojenju Srbiji.
Kad je čuo kaznu što mu je izrečena, Martić je optužio Haag da je »inkvizicija, a ne sud«, dok je Hrvatsku nazvao »čistom fašističkom državom, nastaloj po uzoru na NDH, nakon genocida nad Srbima u Oluji«.