Reuters
Hrvatski krugovi nisu impresionirani najavama koje stižu od Zsolta Hernadija. Kako navode upućeni, loš prolazak HDZ-a na izborima poremetio je MOL-ove planove da, puno lakše nego s Milanovićevom vladom, ostvari ciljeve u Hrvatskoj
ZAGREB Prvi čovjek MOL-a Zsolt Hernadi izjavio je za mađarsku novinsku agenciju MTI kako je MOL, prvi put nakon više godina, opet zainteresiran za povećanje svog vlasničkog udjela u Ini, koji danas iznosi 49 posto dionica, no samo ako »Zagreb stvori povoljnije investicijsko okruženje za strane kompanije«.
»Ne možemo govoriti o kupovini svih, ili dijela dionica koje u Ini drži Hrvatska vlada prije negoli ta vlada stvori povoljno investicijsko okruženje, i počne težiti k tome da strane kompanije investiraju u Hrvatskoj, pa tako i u Inu«, izjavio je prvi čovjek MOL-a Zsolt Hernadi za mađarsku novinsku agenciju MTI. Dodao je i to kako je nedavno, u proljeće ove godine, bilo nekoliko »prosaca« zainteresiranih za MOL-ov udio u Ini, ali komunikacija na tu temu nije nastavljena. MOL je u nekim svojim strategijama, kazao je Hernadi, razmišljao o prodaji Ine, ali i zaključio kako je, dugoročno, zbog energetske sigurnosti srednje i istočne Europe, pametno Inu zadržati u MOL-ovoj grupi.
Trgovinski spor
Na pitanje mađarske agencije kako MOL namjerava povećati svoj udio u Ini, odgovorili nisu ni u MOL-ovom odjelu za odnose s javnošću, kao ni u hrvatskoj vladi. Kako, međutim, ističu upućeni u pregovore između Vlade i MOL-a, ovakvi Hernadijevi nagovještaji plana da povećaju broj dionica Ine samo su »baloni«, odnosno skretanje priče s arbitražnog postupka Vlade protiv MOL-a, koji je jučer nastavljen na UNICITRAL-u u Ženevi. Riječ je o UN-ovoj Komisiji za rješavanje trgovinskih sporova, od koje Vlada od prošle godine traži poništenje dioničarskog ugovora između tada HDZ-ove Vlade Ive Sanadera i MOL-a iz 2009. godine, za koji tvrdi da je ništetan. Prvo je MOL krajem 2013. na Međunarodnom centru za investicijske sporove u Washingtonu podnio zahtjev za arbitražom u sporu protiv Vlade kao suvlasnika Ine, žaleći se na ugovorne obaveze koje Vlada navodno nije ispunila. Zatim je u siječnju 2014. godine Vlada pak podnijela svoj arbitražni zahtjev u Ženevi, tražeći poništenje ugovora Vlade i MOL-a.
Ništa od kupovine
Nakon toga je sud u Ženevi ustvrdio da je Hrvatska preliminarno dokazala osnovanost svojih tužbenih navoda, no konačnu odluku o tome mogla bi poremetiti, ili barem prolongirati činjenica da je Ustavni sud ovoga ljeta ukinuo prvu pravomoćnu presudu bivšem premijeru Ivi Sanaderu, kojom je osuđen na osam i pol godina zatvora zbog ratnog profiterstva u »slučaju Hypo« te primanja mita od mađarskog MOL-a, i cijeli slučaj vratio na ponovno suđenje.
Kako navode upućeni, loš prolazak HDZ-a na izborima poremetio je MOL-ove planove da, puno lakše nego s Milanovićevom vladom, ostvari svoje ciljeve u Hrvatskoj. Sastavi li Milanović Vladu, kažu, MOL sigurno neće kupiti dodatne Inine dionice, mirovinski fondovi za prodaju također nisu zainteresirani, a preostale dionice malih dioničara nisu mu dovoljne.