Očekuje se da bi hakeri u računalne sustave mogli upasti između 1. i 5. idućeg mjeseca i da bi napad mogao biti puno organiziraniji od onog s početka ljeta, a ako mu i ne naštete ozbiljnije, usporavanje rada sustava imat će posljedice za državne financije
ZAGREB Je li napad na hrvatski fiskalizacijski sustav moguć? Je li u pitanju realna prijetnja? Što bi se dogodilo da fiskalizacija odnosno računalno izdavanje računa bude prekinuto na svega 10 minuta? Ili čak duže. I to u cijeloj Hrvatskoj. Bi li zavladao šok? Nevjerica? Panika? Koliko bi dugački bili redovi u kojima bi se čekalo na izdavanje računa i kamo bi se za to vrijeme slijevali podaci o obavljenim transakcijama?
U Poreznoj upravi RH jučer nismo uspjeli dobiti odgovor na pitanje o hakerskim prijetnjama što su im ovih dana upućene, jer je, kako nam je rečeno, ravnateljica Nada Čavlović Smiljanec odsutna. Ni iz Ravnateljstva policije nisu za sada bili spremni komentirati najave o mogućem napadu na fiskalizacijski sustav, očito uvjereni kako će se istražitelji u slučaj uključiti tek ukoliko se napad doista i dogodi, kako bi pronašli počinitelje. Ipak se nadamo da su stručnjaci iz Zavoda za sigurnost informacijskih sustava, ali i Sigurnosno-obavještajne agencije u pripravnosti.
Sve su to pitanja koja se mogu postaviti nakon što se pojavila informacija da hakerski krugovi razmišljaju o mogućnosti novog velikog napada u Hrvatskoj. Napad je, kako se moglo čuti na skupu menadžera sigurnosti »Hrvatski dani sigurnosti« održanom u Opatiji, planiran za početak studenog. Preciznije, očekuje se da bi hakeri u hrvatske računalne sustave mogli upasti između 1. i 5. idućeg mjeseca. Hoće li se, kao tijekom velikog napada uoči pristupanja Hrvatske EU raditi o »običnom« DDos (Distributed denial of service) napadu ili je pak u planu nešto ozbiljnije za sada je neizvjesno. Međutim, cyber-stručnjaci došli su do zaključka, utemeljenog među ostalim i na analizama hakerske komunikacije, da bi ovaj napad mogao biti puno organiziraniji od onog s početka ljeta.
Računalno podzemlje
Privatnici će to vrijeme iskoristiti da ne izdaju račune i pitanje je hoće li taj promet kasnije prijaviti, kaže stručnjak za informacijsku sigurnost
– Ovakve prijetnje informatičko-informacijskim sustavima su svakodnevica. Uglavnom se radi o običnom onemogućavaju ulaska na određenu stranicu, jer ju hakeri doslovno zaguše. Tako je bilo nedavno i sa stranicom Ureda predsjednika RH, ali je napad relativno brzo prestao. Nešto ozbiljniji bio je napad na stranicu Ministarstva vanjskih i europskih poslova, no tu se radilo o određenim internim propustima koji su također naknadno ispravljeni, objašnjavaju nam stručnjaci za informacijsku sigurnost koji sve prijetnje što dolaze iz hakerskih krugova a upućene su državnim institucijama ipak prate i shvaćaju ih dovoljno ozbiljno.
Nesvjesni opasnosti