Obvezno zapošljavanje

HUP se protivi, pravobraniteljica zagovara: Zahvaljujući kvoti zaposleno 39 posto više invalida

Branko Podgornik

Anka Slošnjak / Snimio Denis Lovrović

Anka Slošnjak / Snimio Denis Lovrović

Uvođenje kvote pokazalo se opravdanim, smatra pravobraniteljica Slonjšak. U HUP-u kažu da poslodavci nisu protiv zapošljavanja invalida, već da za to žele dodatne porezne olakšice, a ne kazne



Hrvatska udruga poslodavaca predložila je Vladi ukidanje naknade koju tvrtke plaćaju ako ne zaposle barem tri posto osoba s invaliditetom. Poslodavci tvrde da je riječ o neporeznom nametu koji ne pomaže zapošljavanju invalida, nego opterećuje poslovanje tvrtki i kažnjava ih.


No, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom Anka Slonjšak smatra da se uvođenje kvote od tri posto pokazalo opravdanim, jer je osjetno povećala zapošljavanje tih ljudi, koji su obilježeni predrasudama kako nisu sposobni ni za kakav rad.


– Mi uopće nismo protiv zapošljavanja osoba s invaliditetom, upozorila je prošli tjedan predsjednica HUP-a Gordana Deranja, misleći na Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, koji je stupio na snagu 2014., a uveo je kvotu od tri posto invalida za tvrtke s više od 20 zaposlenih. Za svakog invalida, kojeg nije zaposlila, tvrtka plaća naknadu u visini od 30 posto minimalne plaće.


Zakon donesen u krizi




Problem je, kaže Deranja, u tome što je država taj zakon donijela tijekom krize, kad nije bilo zapošljavanja, ali invalide nije pripremila za tržište rada, za zanimanja koja poslodavci trebaju.


– Bolje bi rješenje bilo da se ti ljudi osposobe, a da se poslodavce zatim potiče na njihovo zapošljavanje, putem još privlačnijih poreznih olakšica i drugih mjera, a ne kaznama, rekla je Deranja. Poslodavci su još prije tri godine upozoravali da mnogi od njih, zbog specifičnosti djelatnosti, neće moći zaposliti invalide, pa od zakona neće biti koristi. To se, kažu, pokazalo točnim.


U Zavodu za zapošljavanje (HZZ) u rujnu 2014. bila su prijavljena 6.762 invalida, što je iznosilo 2,3 posto nezaposenih. Godinu dana kasnije broj prijavljenih invalida povećao se na 6.786, a njihov udio među nezaposlenima na 2,6 posto, tvrde u HUP-u.


Međutim, Anka Slonjšak tvrdi da HUP selekcijom podataka daje »nepotpunu, pa i potpuno iskrivljenu sliku« stanja. Naime, prema Zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO), u Hrvatskoj su 2014. bile zaposlene 10.203 osobe s invaliditetom, a 2015. broj se popeo na 11.822, ili za 15,9 posto. Prema HZZ-u, tijekom 2014. zaposleno je njih 1.877, a prošle godine njih 2.613, što je povećanje od čak 39 posto, upozorava pravobraniteljica.


– To je najveći broj zaposlenih osoba s invaliditetom u posljednjih deset godina, ističe Slonjšak, koja zakon ocjenjuje itekako korisnim. »Smatramo neprihvatljivim svaki prijedlog koji bi značio ukidanje zakonske obveze kvotnog zapošljavanja, jer bi to za osobe s invaliditetom predstavljalo napuštanje dosegnute razine jednakih prava na rad«, naglašava pravobraniteljica.


»Nije uteg oko vrata«


Slonjšak tvrdi da su poslodavci još prošle godine dobili četiri milijuna kuna poticaja iz Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Država i HZZ, dodaje, provode aktivne mjere provode osposobljavanje invalida za tržište rada.


Pravobraniteljica smatra da obvezu kvotnog zapošljavanja ne bi trebalo prikazivati kao »uteg oko vrata poslodavaca«, jer osobe s invaliditetom, uz odgovarajuće prilagodbe, mogu raditi na većini radnih mjesta.