Srb i Boričevac

Dva partnera – dvije povijesti: U Srbu se slavi ustanak, a u Borićevcu komemoriraju žrtve

Dražen Ciglenečki

U Srbu će se u subotu tradicionalno obilježiti Dan ustanka naroda Hrvatske/  D. LOVROVIĆ

U Srbu će se u subotu tradicionalno obilježiti Dan ustanka naroda Hrvatske/ D. LOVROVIĆ

Na internetskoj stranici SNV-a u pozivu u Srb ne spominju se nikakve žrtve među hrvatskim civilima. Ministarstvo branitelja otkriva spomen-obilježje posvećeno civilima ubijenim 27. srpnja 1941. 



 Idućih dana će se na udaljenosti od dvadesetak kilometara slaviti srpski ustanak protiv NDH 27. srpnja 1941. i komemorirati njegove žrtve. Organizatori oba događaja bit će današnji koalicijski partneri, s tim da su se rasporedili. U Srbu će se u subotu, u organizaciji Srpskog narodnog vijeća i Saveza antifašističkih boraca, tradicionalno obilježiti Dan ustanka naroda Hrvatske. Predsjednik SNV-a je Milorad Pupovac, koji je i šef SDSS-a, stranke koja je dio HDZ-ove parlamentarne većine. Proslava će se uobičajeno odvijati u podnožju Spomenika ustanku, za čiju je izgradnju 2010. HDZ-ova vlada Jadranke Kosor izdvojila iz državnog proračuna nešto manje od četiri milijuna kuna. Već sutra će, pak, u Boričevcu, na sam dan kad je prije 76 godina izbio ovaj ustanak, u organizaciji HDZ-a, odnosno njihovog Ministarstva branitelja, biti otkriveno spomen-obilježje posvećeno civilima ubijenim 27. srpnja 1941. godine.


Ustaška represija


Na internetskoj stranici SNV-a u pozivu u Srb navodi se da je »nakon tjedana izloženosti ustaškoj represiji, stanovništvo ličkoga kraja 27. jula 1941. odlučilo podignuti ustanak«. U nekoliko dana »ustanici su uspjeli osvojiti područje od Drvara, Glamoča, Bosanskog Grahova do Donjeg Lapca i Srba«. Ne spominju se nikakve žrtve među hrvatskim civilima. Pravaška stranka koju vodi Dražen Keleminec i ove godine namjerava u Srbu održati prosvjed protiv »četničkog, a ne komunističkog ustanka, kako lažima manipulira Pupovac«. »Hrvati, idemo svi u Srb 29. 07. 2017. godine«, piše u pozivu Keleminčevog A-HSP, koji je i proteklih godina uznemiravao štovatelje Dana ustanka.


I Ministarstvo branitelja je, s potpisom ministra Tome Medveda, odaslalo poziv za svoju manifestaciju u Boričevcu. Očekuje se dolazak dosta ljudi jer će iz Zagreba i još nekih gradova biti organiziran autobusni prijevoz. U službenom programu je pokop posmrtnih ostataka Hrvata ubijenih 27. srpnja 1941., prigodni govori i misa u lokalnoj crkvi, koju će predvoditi biskup u miru Mile Bogović. Spomen-obilježje će na lokalitetu Dabin vrh postaviti Povjerenstvo za istraživanje, uređenje i održavanje vojnih groblja, groblja žrtava Drugog svjetskog rata i groblja poslijeratnog razdoblja, kojem je na čelu Medved. Kad se to Povjerenstvo početkom svibnja sastalo kako bi definiralo tekst koji će se uklesati na ploču, nisu se mogli usuglasiti tko su počinitelji zločina nad članovima šest obitelji Ivezić. Zato su, kako nam je tada rekao ministar Medved, zatražili pomoć Hrvatskog instituta za povijest, da bi »tekst bio jasan i precizan«.


Spomen-obilježje




Naime, krajem srpnja 1941. nije još postojala čvrsta podjela između partizana i četnika. U međuvremenu je Hrvatski institut za povijest sugerirao Povjerenstvo što bi točno trebalo napisati na spomen-obilježju u Boričevcu, ali u Ministarstvu branitelja to iz nekog razloga još taje. »Iz poštovanja uspomene na žrtve kojima je spomen-obilježje posvećeno, kao i u cilju očuvanja njihovog digniteta, najprimjereniji trenutak za objavu natpisa na spomen-obilježju je njegovo otkrivanje«, objašnjava se u odgovoru Ministarstva branitelja na naš upit o tekstu na ploči koja će sutra biti otkrivena u Boričevcu.


U Medvedovoj pozivnici za ovaj događaj ističe se da je ona u spomen na »24 civilne žrtve ustanka 27. srpnja 1941«. Stoga bi se moglo zaključiti da je tako i definiran tekst na spomen-obilježju.