Suočen s optužbama

Dio SDP-ovaca o prijavi protiv Milanovića: Pisanje o Madisonu pokušaj da se našteti našoj stranci na predstojećim izborima

Jagoda Marić

Morao se suočiti s ozbiljnim optužbama – Zoran Milanović /Snimio  Darko JELINEK

Morao se suočiti s ozbiljnim optužbama – Zoran Milanović /Snimio Darko JELINEK

Dio razgovorljivijih SDP-ovaca ističe da je klimavo to da bi SDP preko Madisona i fiktivnih ugovora uplaćivao novac Kneževiću, ako je i sam mogao sklopiti ugovor s Kneževićem za fiktivne usluge



ZAGREB   Predsjednik SDP-a i bivši premijer Zoran Milanović prije dvadesetak dana sučio se s optužbama da je zloupotrijebio ovlast u gospodarskom poslovanju, jer je navodno preko SDP-ove PR agencije Madison ta stranka svaki mjesec isplaćivala 15 tisuća kuna tvrtki Inter Grafika koju vodi Milanovićev prijatelj Igor Knežević za fiktivne usluge.


Na DORH-u su iskaz dali i Milanović i Knežević, ali i Mladen Hrgarek vlasnik Madisona, agencije koja je sa SDP-om surađivala više od 12 godina. Na kraju je Županijsko državno odvjetništvo odbacilo kaznene prijave protiv sve trojice navedenih i o tome je u priopćenju, ne navodeći imena, za vikend izvijestilo javnost.  


Opovrgnuti navodi


– Županijsko državno odvjetništvo u Zagrebu je postupalo po zaprimljenoj prijavi i nakon provedenih izvida, tijekom kojih su obavljeni razgovori sa svim osobama koje imaju relevantna saznanja te je pribavljena potrebna poslovna dokumentacija i nakon analize činjenica i podataka koji su na taj način utvrđeni, zaključeno je da ista nije osnovana – stoji u DORH-ovom priopćenju.




No, paralelno s tim priopćenjem Jutarnji list je u nedjelju objavio iskaze sve trojice, ali i to da je DORH-u prijavu podnio sam Hrgarek. On je navodno na odvjetništvu priznao da je na zahtjev Zorana Milanovića od 2009. do 2011. dio novca kojeg je SDP plaćao za usluge Madisonu proslijeđivao Kneževiću. Poslovanje Madisona i SDP-a nastavilo se pak do svibnja ove godine, kad je SDP odlučio da s tom agencijom više neće surađivati.


Zoran Milanović te je navode opovrgnuo tvrdeći da s Hrgarekom nikada nije razgovarao o Kneževiću, ali je priznao da se on i »Knežević druže već 30 godina« te da ne zna ništa o poslovanju Madisona i Kneževićeve tvrtke. Prema tvrdnjama Jutarnjeg Hrgarek je u svom iskazu rekao da je upravo Milanović 2009. godine inzistirao da se poslovanje Madisona i SDP-a po dotad dogovorenim cijenama nastavi ako će dio novca, odnosno 15 tisuća kuna ići Kneževiću.


DORH je navodno provjeravao poslovne transakacije i ustanovio da se isplate SDP-a Madisonu ne poklapaju s isplatama Medisona Kneževiću i da je suradnja SDP-a s Madisonom nasatvljena još pet godina nakon što je Madison prestao isplaćivati novac Kneževiću. Sam Knežević u svom je iskazu navodno tvrdio da je njegova tvrtka Info Grafika obavljala poslove za Madison, za to im slala fakture, a kad su usluge prestale, prestale su stizati i fakture.


Neslužbeno


U SDP-u jučer nisu željeli davati službene izjave o navedenom slučaju, a o detaljima nije bio spreman govoriti ni Mladen Hrgarek.



Iz nekoliko izvora čuli smo i informaciju da zapravo Mladen Hrgarek nije iz čista mira otišao na DORH prijaviti  Zorana Milanovića, nego  je već ranije policija postupala po prijavi, što ga je onda vjerojatno nagnalo da se sam obrati DORH-u. No, ni u policiji ni u DORH-u nismo uspjeli dobiti službene potvrde te informacije, kao ni odgovor na pitanje je li ta navodna prijava stigla  isključivo zbog spomenutog slučaja ili je on tek dio neke druge istrage oko SDP-ovih financija.


– Na pitanja institucija ja sam odgovarao na način i na mjestu kako je to zakonom propisano u uređenim državama – kazao nam je Hrgarek. Više od toga o samom slučaju nije bio spreman reći.


Dio SDP-ovaca koji je bio tek mrvicu raspoloženiji od svojih kolega za razgovor, ali samo neslužbeno, ističe kako je logično da su institucije koje su dobile prijavu po njima i postupale, ali uvjereni su da je puštanje dokumenta po prijavi koja je odbačena pokušaj da se naštetiti izgledima SDP-a na izborima.


Ističu da je dosta klimavo to da bi SDP preko Madisona i fiktivnih ugovora uplaćivao novac Kneževiću, ako je i sam mogao sklopiti ugovor s Kneževićem za fiktivne usluge, te napominju da je neobjašnjivo zašto su isplate prestale 2011. godine.


Na primjedbu da od 2012. godine Knežević počinje nešto više poslovati s državom, odnosno s Vladom i uredom predsjednika, odgovaraju da te ugovore nitko nije osporavao, ali priznaju da je to malo nezgodno za njih.