Svi su u javnoj bolnici jednaki, ali su neki jednakiji

Korčulaninu zabranili vidjeti bebu u splitskoj bolnici – zbog Severine

Bojana Mrvoš Pavić

Edi Bosnić je molio da ga puste vidjeti novorođenu bebu izvan termina za posjete, jer mu posljednji trajekt za Korčulu vozi u 15 sati. Nisu ga pustili, iako pjevačica nije imala nikakvih zahtjeva prema bolnici. No, njen zaručnik, bez problema, dolazi u posjet Severini i svom djetetu u bilo koje doba dana



ZAGREB  Odlukom da svoje dijete rodi u splitskom, javnom rodilištu, Severina je »urbi et orbi« htjela poručiti da je ona baš kao i svaka druga, obična rodilja na ovome svijetu. Boravkom u posebnom apartmanu, ispred kojeg od njenog poroda stoji privatna »straža« koju sama plaća, iskočila je iz prosjeka, a i sama je bolnica svoju zadaću, čuvanja njene privatnosti, shvatila vrlo ozbiljno. Toliko, da onaj pravi »prosjek« shvati gdje mu je mjesto.  


Edi Bosnić iz Blata na Korčuli javio se našem listu, ogorčen diskriminacijskim postupanjem splitskog rodilišta premu njemu. Sina je dobio dan nakon Severine i zaručnika joj Milana Popovića, u utorak 21. veljače, a na ‘Severinin’ je odjel na drugom katu splitskog rodilišta smještena i njegova supruga Željka. I tu prestaje svaka sličnost. 


»Došao sam u Split, u rodilište, u četvrtak oko 11 sati i na porti  zamolio da me puste kod Željke, barem nakratko, budući da nikako u vrijeme posjeta, od pola pet do pola šest poslijepodne, tamo nisam mogao biti. Zadnji trajekt za Korčulu kreće iz Splita u 15 sati, sat prije toga katamaran, i to je to. Da bih ja, otočanin, ženu vidio u vrijeme posjeta, morao bih prespavati u Splitu, zato sam na porti zamolio da me puste prije, nakratko. Čovjek me nije puštao, kaže, ne smije, a nakon mog inzistiranja da nazove nekog nadležnog, učinio je to i kazao mi kako iz ureda glavne sestre poručuju da bi me inače, u drugim okolnostima, pustili, ili da mi je žena na bilo kojem drugom odjelu, no na drugi kat ne mogu jer je ‘tamo Severina’«, priča Bosnić. 




»To me razbjesnilo, jer znam da je Severinin zaručnik dolazio, i dolazi, u bilo koje doba, a ja, zato što sam običan muž obične žene, ne mogu. Ljut i ogorčen, sjeo sam na trajekt u tri popodne i vratio se kući u Blato«, kaže Edi. Vratio se opet jučer, u petak, kad je Željka s bebom iz rodilišta otpuštena, i odvezao ih kući, gdje ih čekaju i dvogodišnje blizankinje. Nije problem, kaže Edi, trošak koji je bačen u vjetar, jer put do Splita i natrag košta, nije problem niti izgubljeno vrijeme, problem su, zaključuje, dvostruka pravila. Za slavne, i one koji to nisu. Da je u pitanju sigurnost, recimo, supruge predsjednika države, veli, ovo bi možda i razumio, ali takav tretman pjevačke zvijezde, kojeg ona sama možda nije ni tražila, ne može shvatiti. 


»Severina s ovim problemom nema nikakve veze, i sigurno ničim nije utjecala na druge pacijente u bolnici. Mogla je roditi bilo gdje drugdje u svijetu, ili u Splitu privatno, no odlučila se za splitsko rodilište. Ako je dotičnom gospodinu i rečeno, kao što tvrdi, da ne može posjetiti svoju suprugu izvan termina posjeta, zbog Severine, to su mu u bolnici rekli na svoju ruku. Severina nikakvih zahtjeva nije imala«, kaže za naš list Tomislav Petrović, Severinin menadžer. Privatna straža pred Severininim bolničkim vratima postavljena je, kako doznajemo, u dogovoru s bolnicom, Severina ju sama plaća, a namjera je bila zaštititi nju i sina od »upada« fotografa i novinara. Nikad Severina nije postavljala, kaže Petrović, neke druge uvjete, koji se tiču drugih pacijenata. 


Ravnatelj KBC-a Split Dujomir Marasović odgovara našem listu kako o slučaju ne zna ništa, niti mu se itko žalio. Saborski je zastupnik, i čitav je tjedan u Zagrebu. Bolnica, napominje, ovim nije prekršila svoj kućni red, dapače, samo je inzistirala na njemu.


»Rodiljama se, svima bez iznimke, tako osigurava privatnost, i ne može bilo tko ući kad mu to odgovara«, ističe Marasović, zaključujući kako se kućnog reda mora svatko pridržavati. A kućni red kaže da posjete traju od 16.30 do 17.30, no Severinin zaručnik Milan Popović u posjet je dolazio, zabilježili su mediji, oko deset sati ujutro, u vrijeme vizite. Da Popović nije dolazio samo u vrijeme posjeta, potvrđuje je i Severinin menadžer Petrović, kao i mnogobrojne fotografije iz medija. Na upit zbog čega je Popović to mogao, a otočanin Edi ne, glavna sestra na Klinike za ženske bolesti i porode, Ljubica Amulić, odgovorila nam je kako se baš otočanima uvijek izlazi u susret. O tome koliko pak Popović tamo boravi, zaključuje, »ne može ništa reći«. Za Bosnićev slučaj, veli, ne zna, no u 11 sati ga se, dodaje, nipošto nije moglo pustiti unutra jer je to vrijeme vizite i bolničkih procedura. Zašto, bez ikakvih problema, Popović u to vrijeme baš ulazi, sestra  ne želi komentirati.