Idući tjedan nalazi supervizije

Čistoća goriva okidač: U pozadini sukoba Vrdoljaka i Čermaka rat oko TE u Slavoniji?

Bojana Mrvoš Pavić

D. Škomrlj

D. Škomrlj

Vrdoljak ima podršku za projekt TE Osijek, no zbog toga je HEP odustao od namjere da sudjeluje u Čermakovoj investiciji – gradnji TE Slavonski Brod



ZAGREB » Idući će tjedan, kako doznajemo, rat između vlasnika Croduxa Ivana Čermaka i njegovog imenjaka, ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka, dobiti svoj nastavak. Čermak, kako se može čuti iz njegovog »tabora«, planira izaći u javnost s novim podacima s kojima će navodno potpuno diskreditirati prve nalaze akcije »Oktan«, u kojoj tri uzorka s Croduxovih pumpi nisu zadovoljavala propisane kriterije. Govorit će o superviziji tih nalaza, koju je naručilo samo Ministarstvo, a koja je, može se neslužbeno čuti, pokazala da zapravo niti jedan uzorak sa Čermakovih pumpi nije bio problematičan. Ministarstvo će službene rezultate svoje supervizije objaviti također idući tjedan, ali će pokušati objasniti da je Čermakovo gorivo »na granici problematičnosti«, odnosno »potencijalno problematično«.


 


 Pravi motivi


Budući da je Čermak ranije najavljivao kako će progovoriti i o pravim motivima zbog kojih mu je nanesena materijalna i reputacijska šteta, moguće je da će se i to od njega čuti idući tjedan. Nagađa se da je u pozadini svega rat zbog plinskog biznisa odnosno gradnje termoelektrane na plin, jer Čermak planira svoju termoelektranu kod Slavonskog Broda, i za nju je navodno imao suglasnost HEP-a da uđe u projekt s vlastitih 25 posto sredstava sve do trenutka dok Vrdoljak nije počeo inzistirati na gradnji »svoje« termoelektrane u Osijeku. Upravo je protivljenje osječkoj termoelektrani bio i razlog zbog kojeg je Vrdoljak sa čelnog mjesta HEP-a smijenio svog prijatelja i kolegu Tomislava Šerića. U novom predsjedniku uprave HEP-a, Perici Jukiću, Vrdoljak ima podršku te projekt ide dalje, i za njega je navodno zainteresirano nekoliko stranih investitora. Zbog toga je, međutim, HEP odustao od prvotne namjere da sudjeluje u Čermakovoj investiciji.





Baš kao i Čermak, tužbu protiv Vrdoljaka najavio je i vlasnik Naftne crpke ulice iz Županje Petar Antunović, čija su dva uzorka goriva u prvoj akciji »Oktan« pala na ispitu zbog neodgovarajućeg oktanskog odnosno cetanskog broja, kojima se mjeri kvaliteta benzina odnosno dizela. I on je, u Slovenskom naftnom institutu, napravio superanalizu svog goriva koja je pokazala, kaže, da njegovo gorivo zadovoljava sve zatjeve. »Nevin sam optužen, i od mene su preko noći napravili prevaranta. Imam osjećaj da, kad dođem u crkvu, više ljudi gleda u mene nego u svećenika«, izjavio je Antunović za »Večernji list«.



  Prva akcija Oktan, kojom je Ministarstvo željelo provjeriti kvalitetu goriva na hrvatskim benzinskim postajama provedena je, podsjetimo, u prosincu prošle godine, kad je ustanovljeno da dva uzorka eurosupera i eurodizela s pumpi Naftne crpke ulice iz Županje nemaju odgovarajući oktanski/cetanski broj pa može doći do kvara automobila, dok je za sva tri uzorka s Croduxovih pumpi ustanovljeno da se već na temperaturi od -13 »celzijevaca« mogu smrznuti, dok je propisana minimalna granica -15 stupnjeva. Supervizija Ministarstva, neslužbeno doznajemo, ustanovila je kako ta filtrabilnost kod Čermakovih uzoraka »varira« te može doseći onu manju od propisane.


 


 Tužbom na nalaz


Čermak je iste te uzorke, podsjetimo, poslao i na vlastitu superanalizu u inozemstvo te objavio rezultate prema kojima je na dva uzorka filtrabilnost -16 »celzijevaca«, a na jednome -15. Najavio je višemilijunsku tužbu protiv Vrdoljaka i njegovog ministarstva. Istovremeno je objavio odgovor Hrvatske akreditacijske agencije koja mu je potvrdila da Zavod za ispitivanje kvalitete (ZIK), koji je za Vrdoljaka provodio analizu, niti nije akreditiran za određivanje filtrabilnosti. Od Branka Jordanića, nekadašnjeg dugogodišnjeg čelnika Državnog inspektorata, koji je danas direktor razvoja u hrvatskom SGS-u, podružnici istoimene ženevske inspekcijske kuće, Čermak je pak dobio mišljenje prema kojem uzorci koje je ZIK uzeo na njegovim pumpama nisu važeći, jer nisu uzeti u propisanim količinama, i nisu ispitani u laboratoriju koji je akreditiran za određivanje filtrabilnosti. Ministarstvo je to učinilo tek naknadno, supervizijom u nekom inozemnom laboratoriju, što tek treba službeno objaviti, ali su još jednom gorivo analizirali i u ZIK-u, što će također objaviti. Čermakovu vlastitu superanalizu će Ministarstvo pak osporavati činjenicom da je zapečaćeni uzorak, kojeg mu je ZIK ostavio na pumpi, otvorio te podijelio na tri dijela i poslao u inozemne laboratorije. To, pojašnjavaju nam inspektori koji se takvim uzorkovanjem bave, ničim nije zabranjeno, i uzorak koji se ostavlja benzinskoj crpki upravo tome i služi – za superviziju. Za Čermaka ga je otvorila kontrolna kuća Croatiainspect te ih poslala dalje u Češku, Austriju i Sloveniju.