Društva multiple skleroze

Čak 500 osoba s invaliditetom ostaje bez osobnih asistenata

Hina

Snimio Sergej DRECHSLER / NL arhiva

Snimio Sergej DRECHSLER / NL arhiva

SDMSH je upozorio kako će 500 osoba s invaliditetom, među kojima gotovo 100 osoba s multiplom sklerozom (MS), koji ne mogu samostalno obavljati ni osnovne potrebe, za devet dana ostati bez pomoći osobnih asistenata. Bez radnog mjesta tako će ostati i 500 osobnih asistenata u udrugama



ZAGREB Savez društava multiple skleroze Hrvatske (SDMSH) upozorio je u srijedu kako će 500 osoba s invaliditetom, među kojima gotovo 100 osoba s multiplom sklerozom (MS), koji ne mogu samostalno obavljati ni osnovne potrebe, za devet dana ostati bez pomoći osobnih asistenata, s obzirom da krajem listopada završavaju jednogodišnji projekti ugovoreni s Ministarstvom socijalne politike i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje.


 Bez radnog mjesta tako će ostati i 500 osobnih asistenata u udrugama, iako je novac za nastavak projekata odavno osiguran iz Europskog socijalnog fonda, upozoravaju iz Saveza u priopćenju.


 Kažu kako su nadležne institucije više puta obećavale produžetak pružanja te usluge, no novi natječaji nisu raspisani, iako su ugovori već trebali biti potpisani.




 SDMSH i 15 udruga članica, koje provode ovaj projekt u okviru Europskog socijalnog fonda, navode kako je bilo dosta čekanja te zahtijevaju od mjerodavnih institucija žurno rješavanje ove situacije i osiguranje nastavka pružanja usluga osobnih asistenata.


 Postavljaju pitanje i gdje je novac za plaće osobnih asistenata te zašto su ponovno osobe s invaliditetom teret vladajućim strukturama u Hrvatskoj.


 »Bivša ministrica socijalne politike i mladih nije nas oduševila, s obzirom da je na odlasku uputila nekoliko deklarativnih rečenica na XXI. Simpoziju Zajednice Saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, ali nije ništa konkretno rekla. Predstavnica Ministarstva socijalne politike i mladih kontinuirano je ponavljala kako je procedura spora i kako se Ministarstvo iznimno potrudilo da se šire i provode trogodišnji programi osobne asistencije, ali i dalje je nepoznata činjenica što je Ministarstvo napravilo za projekte osobnih asistenata«, poručuju iz Saveza.


 »Zašto država već mjesecima sustavno zanemaruje osobe s invaliditetom? Vjerojatno je teško i naporno u udobnim foteljama razmišljati o onim tamo ‘invalidima’ koji su ipak zaokružili Vaše ime na izborima, a nakon što su obavili svoju građansku dužnost nisu Vam više potrebni«, ističu u priopćenju.


 Pojašnjavaju kako se usluga osobne asistencije pruža korisnicima 80 sati mjesečno, a naknada asistenta iznosi 2000 kuna mjesečno.


 Neki od poslova osobnih asistenata su pomoć oko higijene, pri ustajanju iz kreveta i odlasku u krevet, odijevanju i svlačenju, pomoć pri obavljanju fizioloških potreba, hranjenju i piću, pripremanje obroka, davanje lijekova itd. Također, osobama s invaliditetom pomažu kod odlaska liječniku, u banku te u različitim socijalnim aktivnostima.