Pacijent D.Š. (55) je nakon operacije odstranjenja madeža u KBC-u Sestara milosrdnica po nalaze poslao svoju suprugu jer je bio na putu. Iako je na šalter kirurške ambulante došla s njegovom punomoći, službenica joj je glatko odbila izdati patohistološki nalaz. Nalazom je, kako se kasnije ustanovilo, dijagnosticirana zloćudna bolest, a samo je upornost ovog pacijenta spasila od izvjesne smrti
– Iz uprave su mi odgovorili da takva pitanja rješava njihova pravna služba, a iz ministarstva da su moj prigovor proslijedili bolnici. Dok su se oni loptali s mojim slučajem, patohistološki nalaz podignuo je moj odvjetnik. Tu je uslijedio novi šok, jer nisam očekivao da će nalaz biti loš – priča ovaj Zagrepčanin. Izgubivši povjerenje u Vinogradsku bolnicu, otišao je u drugu ustanovu, gdje su potvrdili da se treba hitno podvrgnuti još jednom operativnom zahvatu.
Dijagnoza traži hitnost
Budući da se, kako su mu liječnici rekli, radilo o izuzetno rijetkom i agresivnom obliku melanoma, inzistirao je da se napravi i PET/CT snimanje. Tom su mu pretragom ustanovljene metastaze na plućima, koje su u ljeto prošle godine uspješno kirurški odstranjene, kao i ostatak melanomom zahvaćenog tkiva.
U KBC-u »Sestre milosrdnice« potvrđuju kako im je praksa nalaze i drugu dokumentaciju uručivati samo pacijentu osobno. Zbog čega ni punomoć nema težinu, nisu objasnili.
– Nastojimo maksimalno zaštiti prava pacijenata zajamčena Zakonom o zaštiti prava pacijenata, prema kojem pravo na pristup medicinskoj dokumentaciji ima isključivo pacijent. Upravo u svrhu zaštite tog prava pacijenta, zaštite njegove privatnosti i prava na povjerljivost podataka koji se odnose na stanje zdravlja pacijenta, u konkretnom slučaju nalaz je mogao podignuti jedino pacijent o čijem nalazu se radi – ističe sanacijska upraviteljica KBC-a, Vesna Šerić.
»Zaposlenici KBC-a obavezno daju informacije o zdravstvenom stanju i nalazu pacijentu o čijem zdravstvenom stanju se radi jer prema članku 11. Zakona o zaštiti prava pacijenata nakon svakog pregleda i zahvata pacijent osobno ima pravo na informaciju o uspjehu ili neuspjehu pregleda ili zahvata«, veli Šerić, te dodaje i kako je »pravilo da ambulantni pacijenti sami podižu svoje nalaze i o tome trebaju voditi brigu«.
– Da sam se oslonio na naše zdravstvo, danas me vjerojatno ne bi bilo – komentira D.Š., kojega su na njegovo zaprepaštenje kada je prošao i drugu operaciju nazvali iz Vinogradske i pozvali ga da dođe po svoj patohistološki nalaz star više od dva mjeseca… »Nisam dobio nikakvu ispriku, a po nalaze na kojima jasno piše o kakvoj se bolesti radi pozvali su me nakon dva mjeseca! Ne želim ni misliti koliko bi se melanom u ta dva mjeseca već proširio«, revoltiran je pacijent kojem je ovaj slučaj potpuno poljuljao povjerenje u zdravstveni sustav. Bilo bi logično, kaže, da su mu iz bolnice odmah javili da se radi o dijagnozi koja traži hitnost, umjesto što su navodno štitili njegovo pravo privatnosti.
Uskraćivanje medicinske dokumentacije kažnjivo je po Zakonu o zaštiti prava pacijenata. Za kršenje prava pacijenata zdravstvena ustanova može platiti kaznu u iznosu od 10.000 do 50.000 kuna, a zdravstveni radnik od 5.000 do 10.000 kuna.
Problem je, međutim, u tome što nema posebnog zakona koji bi regulirao pitanje tko iz obitelji pacijenta, kada i u kojim situacijama može podići njegov nalaz ili drugu medicinsku dokumentaciju, pa se postojeći propisi, kao što je to i ovdje slučaj, tumače kako je kome drago.
– Jedini zakon koji uređuje to područje je Zakon o evidencijama u oblasti zdravstva iz 1978. godine, iz doba Elvisa Presleya. Godinama se najavljuje novi zakon koji će urediti pitanje sastavljanja, vođenja i čuvanja medicinske dokumentacije, koji još nije donesen, a imamo stotine podzakonskih akata koji uređuju pojedine segmente, primjerice dijelove koji se tiču HZZO-a, medicinskih pomagala, i slično. Osim toga, još uvijek nije definirano tko je vlasnik medicinske dokumentacije – je li to pacijent, liječnik ili ustanova, a Zakon o zaštiti prava pacijenata nejasan je i poziva se na propise koji ne postoje – ističe Jozo Čizmić, dekan Pravnog fakulteta u Splitu i stručnjak medicinskog prava.
Supruga ima pravo
Po njegovom sudu, bolnica je u ovom slučaju prekršila članak 25. Zakona o zaštiti prava pacijenata, koji kaže kako pacijent ima pravo dati usmenu ili pismenu izjavu o tome koje osobe smiju biti obaviještene o njegovom zdravstvenom stanju.