Država je vratila RIZ-u novac, ali nije radnicima dala dionice dobivene novcem RIZ Odašiljača. Ne želi čuti ni za ESOP program i radničko dioničarstvo. RIZ od države potražuje još 103 milijuna kuna, na ime kamata i tečajne razlike
Radnici zagrebačke tvrtke RIZ Odašiljači, koja proizvodi visoko-sofisticiranu radio-odašiljačku opremu i digitalna brojila, već godinama se bore za spas svog poduzeća. Na prosvjede su izlazili četrnaest puta.
Prosvjedovali su pred Vladom i Saborom na Markovom trgu, ispred Državnog odvjetništva, ispred Državne agencije za upravljanje imovinom, ispred Trgovačkog suda…
Na njihovim transparentima možete vidjeti dva zahtjeva: »Dajte nam radničko dioničarstvo!« i »Vratite nam 103 milijuna kuna!«. Oba zahtjeva trebala bi im ispuniti država. Kad govore o onima koji poduzeće žele uništiti, radnici govore o »građevinskoj mafiji«.
Na prostoru njihove tvornice, upozoravaju, moćan lobi želi graditi stambeno-poslovne zgrade. Taj lobi, tvrde, reprezentira poduzetnik Michael Ljubas, javnosti poznat iz priče o propasti poduzeća Elektropromet. Za uvod treba još napomenuti da su Vlada, prije nekoliko godina, i Državni ured za upravljanje imovinom, u veljači ove godine, donijeli odluke da se provede radničko dioničarstvo u RIZ-u.
Ove odluke, međutim, nisu ispoštovane. Grčevita borba za opstanak poduzeća još uvijek traje. Radnici RIZ Odašiljača javnosti ne uspijevaju iskomunicirati svoje probleme, odnosno probleme u kojima se tvrtka našla. Priča je to stara dvadeset godina i jasno je da nitko tko u nju nije uključen ne može znati što se događalo s RIZ-om, jednim od rijetkih proizvođača u Hrvatskoj koje na inozemno tržište izbacuje inovacije na polju moderne tehnologije.
Tu priču, koja zaslužuje da se po njoj snimi film, ispričat ćemo na ovom mjestu. U tome će nam pomoći bivši financijski direktor i aktualni savjetnik Uprave tvrtke Milić Bijelić. On je bio financijski direktor u vrijeme pretvorbe poduzeća i poznata mu je cijela povijest RIZ-ove borbe za opstanak. Svoje navode sugovornik potkrjepljuje dajući nam uvid u dokumente poduzeća.
Prva pretvorba RIZ-a obavljena je početkom devedesetih godina, a u pretvorbi je u obzir uzeto tek dvadeset posto temeljnog kapitala. Vrijednost poduzeća bila je, dakle, debelo podcijenjena.
– Padom platnog prometa ostalo nam je 25 milijuna dolara kod Vojnog servisa i Jugobanke Beograd. Taj novac smatrao se propalim. Model procjene poduzeća u pretvorbi bio je takav da je vrijednost tvrtke morala biti procijenjena na što manji iznos. U procjenu nisu ušli poslovi koji su bili u tijeku, prisjeća se Milić Bijelić, koji je u to vrijeme obnašao dužnost financijskog direktora tvrtke.
U četiri godine u RIZ-u se izmijenilo sedam Uprava. Sindikalisti predvođeni Marinom Glokević tvrde da su te promjene, odnosno nekompetentni ljudi imenovani na čela Uprava, radnicima nanosili samo štete. Posljednja Uprava na čelu s Kamilom Vranom u poduzeće je uvela naoružane zaštitare. Uz neprestane borbe za poduzeće, radnici RIZ-a bore se i sa sjenom Michaela Ljubasa, koja se, vjeruju, cijelo vrijeme nadvija nad poduzećem. Portal Dnevno.hr, gdje Ljubas neslužbeno kotira kao vlasnik, objavljuje tekstove protiv bivšeg financijskog direktora Bijelića i sindikalistice Marine Glokević. Radnici za to vrijeme podnose sudske tužbe. Jedna je podnesena protiv države, zbog 103 milijuna kuna duga, druga protiv Darka Cvjetka zbog ratnog profiterstva. Sudske procese vode i s Michaelom Ljubasom. Paralelno s bitkama za ostanak, RIZ Odašiljači biju i bitke za tržište. Za vrijeme posljednjeg prosvjeda na Markovom trgu stigla im je ponuda za posao iz Burme. RIZ Odašiljači rade po cijelom svijetu, s u posljednje vrijeme najviše s Južnom Korejom. RIZ će ove godine poslovati s gubitkom, a sindikalci i bivši financijski direktor Bijelić tvrde da gubitka ne bi bilo da im tako često ne mijenjaju Uprave, odnosno država imenuje Upravu koja bi se sastojala od kompetentnih ljudi. Pozitivan rezultat u poslovanju očekuje se u 2014. godini.
Kupovina nekretnina
Vlasnici RIZ-a u privatizaciji postali su Darko Cvjetko i Franjo Čačić, koji su u RIZ-u bili zaposleni. Logističku podršku, kaže Bijelić, dao im je Franjo Sremić.
– Zvuči kao anegdota, ali kad su njih trojica preuzeli tvrtku, Cvijetić me je pitao što da radi s tolikim novcem. U drugoj po veličini švicarskoj banci mi smo imali 28 milijuna maraka, a u banci u Beču – 20 milijuna. U poduzeću smo smatrali da je Cvjetku u preuzimanju RIZ-a pomogao Miljenko Cvjetko, tad istaknuti član HDZ-a u Zagrebu. Cvijetić je, dakle, postao direktor i jedini član Uprave, Čačić je postao njegov zamjenik, a Sremić predsjednik Nadzornog odbora. Cvjetko je držao 30 posto dionica, a Čačić i Sremić zajedno još trideset posto, prisjeća se bivši financijski direktor.
Na staroj slavi i davno zarađenom novcu RIZ Odašiljači funkcionirali su do 2000. godine, kad tvrtka dolazi u prve poteškoće. Sindikalisti RIZ odašiljače razloge tome traže u nestručnom vodstvu te u činjenici da je Uprava kupovala nekretnine. Vjeruju da je u nekim glavama već u to vrijeme začet plan da se tvrtka likvidira, a nekretnine iskoriste za graditeljski biznis.
– Poteškoće kulminiraju u 2005. godini s gubitkom većim od 80 milijuna kuna. Ranije akumulirani novac je nestao. Nemilice se trošilo, počeli smo gubiti tržišnu poziciju, a Cvjetko je kupovao nekretnine bivših RIZ-ovih OUR-a umjesto da je ulagao u proizvodnju. Problemi su nastali jer smo postali vlasnici cijelog kvarta, a to nam je i sad omča oko vrata. Nekretnine nam već deset godina generiraju samo gubitke. Na godišnjoj razini riječ je o dva milijuna kuna čistog gubitka i još oko dva milijuna kuna za amortizaciju objekata. Nekretnine smo platili tako skupo da prodajom nećemo uspjeti vratiti niti pola novca. Plaćene su između sedam i osam milijuna današnjih eura, kaže Bijelić.
U devetom mjesecu 2003. godine Darko Cvjetko započeo je s otkupom svih dionica RIZ-a. Nikom u poduzeću nije bilo jasno zašto to čini. Želio je tvrtku pretvoriti u društvo s ograničenom odgovornošću. Za taj pothvat novac je dobio od Zagreb osiguranja, a partnerica u poslu bila mu je Petra Tarle. Preuzimanje tvrtke nije završilo uspjehom. Cvjetko je uspio isplatiti Sremića i Čačića, a još oko 20 posto dionica uspio je otkupiti od bivših radnika i umirovljenika. Uspio je skupiti 80 posto dionica. Kad je shvatio da neće uspjeti, Zagreb osiguranju prenio je 25 posto dionica i time zatvorio kredit. Ta priča okončana je 2007. godine, kad Zagreb osiguranje ulazi u suvlasništvo RIZ-a, a Petra Tarle u Nadzorni odbor.
Gdje je 17,5 milijuna dolara?
Dvije godine ranije, u vrijeme kulminacije krize 2005. godine, u RIZ-ovim halama pronosi se priča o 17,5 milijuna dolara koji bi poduzeću trebali pripasti sukcesijom. U pitanju je bio novac deponiran u New Yorku preko beogradskog Vojnog servisa.
– Bili smo u gubitku od 80 milijuna kuna, a imali smo i 50 milijuna kuna dospjelog duga. Bili smo dužni bankama, dobavljačima i nekoliko plaća radnicima. Cijelo vrijeme u firmi se pričalo o tih 17 milijuna dolara. Tko o čemu, mi u firmi o 17,5 milijuna dolara. Bila je to naša slamka spasa, a nitko ništa pouzdano o tome nije znao, kaže Milić Bijelić.
Bivši financijski direktor pratio je sukcesiju, a oči svih radnika poduzeća bile su uprte u njega. I Bijelić je vjerovao da tih 17,5 milijuna dolara nije fantazma. Tadašnjeg predsjednika Radničkog vijeća naputio je da vlasnika Cvjetka pita za taj novac. Cvjetko je, kažu u RIZ-u, odgovorio da od toga nema ništa.
Jezive opstrukcije
– Cvjetko je ispao potpuni gubitnik. Pretvorba RIZ-a ostala je na snazi, ali obnovom se mijenja vlasništvo. Nastale su jezive opstrukcije. Cvjetko nije htio sazvati Skupštinu na kojoj bi se odlučilo o povećanju temeljnog kapitala za iznos od 88 milijuna kuna (17,5 milijuna dolara). Rješenje o obnovi pretvorbe dobili smo u desetom mjesecu 2007. godine, a on je Skupštinu sazvao tek u četvrtom mjesecu 2008. godine. Za to je postojao razlog. Čekao je da na snagu stupe izmjene Zakona o trgovačkim društvima. Prema tim izmjenama za povećanje temeljnog kapitala trebali su glasovi teški 75 posto udjela u tvrtki, a ne 66 posto kao do tad. U međuvremenu su, uz Cvjetkovu podršku, 36 posto vlasništva otkupili Michael Ljubas i Tomislav Tučić iz St Investa, kaže Bijelić.
Bio je to prvi put da se u priču o RIZ-u uključuje kontroverzni i zloglasni Michael Ljubas. Ljubas i Tučić na Skupštini su glasali protiv povećanja temeljnog kapitala. Radnici u RIZ-u smatraju da je njima u interesu bilo da firma ode u likvidaciju, kako bi se mogao započeti posao s nekretninama. Odluka o povećanju temeljnog kapitala na Skupštini je ipak donesena, unatoč tome što nije bilo potrebnih glasova koji reprezentiraju 75 posto vlasništva.
– I Cvjetko je glasao za, jer je bio siguran da će Tučić i Ljubas onemogućiti promjenu temeljnog kapitala. Ljubasovi odvjetnici su išli logikom: Neka oni donesu odluku, a mi ćemo je lako srušiti na sudu. Mi smo po svaku cijenu morali izglasati povećanje temeljnog kapitala, jer za nas je to značilo opstanak, priča Bijelić.
Nakon Skupštine počinje vatra: Ljubasovi odvjetnici na Trgovački sud šalju zabranu upisa odluke u registar, jer ide sudski spor zbog toga što je promjena temeljnog kapitala izglasana sa 60 posto glasova. S druge strane, tadašnji ministar financija Ivan Šuker dosjetio se da nam ne da novac dok ne upišemo promjenu kapitala. Novac je deponirao na poseban račun otvoren u Privrednoj banci Zagreb. Mi idemo u prosvjede. Nakon više prosvjeda uspijevamo ishoditi da Trgovački sud upiše odluku o povećanju temeljnog kapitala i napokon dobivamo svoj novac. Temeljem obnove pretvorbe izdaje se još dionica, koje završavaju kod države. Država ih je trebala držati šest mjeseci i dati ih poduzeću za jednu kunu, nakon čega bi iste po povoljnim uvjetima bile predane radnicima, kaže Bijelić.
Bitka se nastavlja
Situacija u RIZ Odašiljačima sad je ovakva. Država je vratila RIZ-u novac, ali ne ispunjava odluku o davanju dionica radnicima. RIZ od države potražuje još 103 milijuna kuna, na ime kamata i tečajne razlike. Taj iznos nastao je u vremenu dok je država držala RIZ-ovih 17,5 milijuna dolara na računu Ministarstva financija. Za vrijeme HDZ-ove Vlade već je bilo uređeno da se dionice predaju radnicima, ali kad je došlo do smjene vlasti – Radimir Čačić za to nije htio niti čuti. Naprotiv, u javnost je plasirao spin da je država RIZ dokapitalizirala s 88 milijuna kuna. Bila je to gola laž, jer u pitanju je bio novac koji pripada RIZ Odašiljačima.
Država, dakle, danas zadržava dionice, koje je dobila novcem RIZ Odašiljača i ne želi čuti za ESOP program i radničko dioničarstvo. Rasplet situacije čekaju i Darko Cvjetko i Michael Ljubas. Radnici smatraju da njih zanimaju samo nekretnine. U prilog tome pokazali su nam studiju gradnje stambeno poslovnog objekta na mjestu tvornice RIZ, koja je nazvana Maksimirski biser. Dok borba za poduzeće traje, radnici uspijevaju povratiti nešto tržišta i koncem ove godine dobivaju ponude za poslove.
Inženjeri RIZ Odašiljača su sve nestrpljiviji. Riječ je o vrhunskim stručnjacima koji poslove mogu dobiti s lakoćom. Na potezu je država, točnije izvršna vlast na čelu s navodnim socijaldemokratima. U RIZ Odašiljačima radnici čekaju. Oni traže radničko dioničarstvo, a oni koji ga ne žele sad se pozivaju na zakon donesen u srpnju ove godine, prema kojem radnici mogu imati samo 25 posto dionica. Bitka za poduzeće se nastavlja.