U tom kontekstu spominje se, primjerice, Opatija i još brojna druga mjesta diljem Hrvatske. Unutarstranački izbori bit će održani po novim pravilima, a kakvima, to još nitko ne zna
Unutarstranački izbori u SDP-u na lokalnim razinama, koji slijede najesen, održat će se sukladno novim pravilima – ali ta pravila dosad nitko nije vidio, niti itko zna kakva će ona biti. U dopisu koji je članovima poslao glavni tajnik Zvane Brumnić nakon odluke Predsjedništva stranke, stoji samo da se donosi dopuna izbornih pravila, no zapravo nitko ne zna ni kada će se ti izbori održati, niti koje bitne promjene će donijeti.
Da itekako nastoji ojačati i svoj rejting u javnosti, Davor Bernardić pokazuje angažmanom ugledne novinarke Đurđice Klancir za direktoricu komunikacija. Klancir je u bogatoj karijeri bila glavna urednica u tri utjecajna medija – u političkom tjedniku Globus od 1997. do 1999., za poznatu švedsku izdavačku kuću Bonnier, 2005. osmislila je i pokrenula poslovne novine i portal Business.hr, a nakon toga je nastavila karijeru na Tportalu, gdje je bila glavna urednica od 2014. do 2016., te na kraju i u komunikacijskom konzaltingu.
Komitet petorice
Među ostalim, spominje se i mogućnost da se ubuduće i kandidati za Sabor, kao i druge izborne procese, biraju na unutarstranačkim izborima. Ali u dijelu stranke misle da je to pretjerivanje, a istovremeno i način da aktualni predsjednik Davor Bernardić do kraja zavlada i u svim općinskim, gradskim i županijskim organizacijama.
– Netko piše nova pravila, a ona će sigurno poslužiti za dva cilja – da se izbori pokušaju odgoditi te da se provedu na način koji odgovara Bernardiću. Nakon smjene Milanke Opačić i Miranda Mrsića, ovo je nova faza ovladavanja strankom, a tragično je da nitko nema pravo znati o čemu se točno ovdje radi – kaže jedan od zastupnika SDP-a.
Istovremeno, donesen je i dokument pod nazivom »Načela djelovanja SDP-a« te odluka o načelima djelovanja u javnoj komunikaciji, što se također tumači kao uvođenje svojevrsne cenzure u stranci.
Na zadnjoj sjednici Predsjedništva jasno je rečeno i kako će lokalne SDP-ove organizacije koje su na lokalnim izborima podbacile morati ne samo politički odgovarati, nego možda biti i raspuštene, a u tom kontekstu spominje se, primjerice, Opatija i još brojna druga mjesta diljem Hrvatske.
Petero članova Predsjedništva – Zlatko Komadina, Siniša Hajdaš Dončić, Arsen Bauk, Ivo Jelušić te glavni tajnik stranke Zvane Brumnić, imenovani su članovima komisije koja bi trebala dati analizu tih rezultata i predložiti mjere prema terenu. Kriteriji će biti usporedba sa situacijom otprije četiri godine, i lokalne organizacije skupljat će »bodove«, pa tko je ostvario najviše negativnih bodova, bit će – raspušten. To je u intervjuu na jednoj nacionalnoj televiziji potvrdio potpredsjednik Zlatko Komadina, ali ga je opet kritizirao Mirando Mrsić koji je to nazvao »komitetom petorice koji će odlučivati umjesto članova«.
– Raspuštat će se po bliskosti s čelništvom stranke, upozorava Mrsić, navodeći primjer Splita koji se raspušta, dok Šibenik primjerice ne, mada ondje rezultati nisu bitno bolji. Odgovornost se traži od nekih, ali ne i od vodstva SDP-a Zagreba koji je godinama vodio Davor Bernardić – upozorava Mrsić.
Problem za Komadinu
Istovremeno, sve je više onih koji za loš rezultat u PGŽ-u prozivaju i samog Komadinu, primjerice Milanka Opačić, nakon što se pokazalo da je HDZ osvojio 13 jedinica, a SDP tek deset, kad je o načelnicima riječ. Rasplet situacije još je gori za Komadinu: kako sada stvari stoje, »srednji blok« Akcije mladih, Mosta i drugih koji se u PGŽ-u drži zajedno i dalje ne pristaje na potpis koalicijskog sporazuma sa SDP-om, te Skupština vjerojatno neće biti konstituirana ni u četvrtak 13. srpnja. Kako je na sjednici Predsjedništva primorsko-goranskog SDP-a u ponedjeljak rečeno, glasat će se prvo o prijedlogu da predsjednik bude Mario Alempijević iz Akcije mladih, a ako on ne dobije dovoljno glasova, tada će SDP i partneri predložiti da to bude Erik Fabijanić, no čini se da taj pokušaj neće uspjeti jer se »srednji blok« drži čvrsto zajedno i ne pada na sirenski zov SDP-a. Na sjednici u ponedjeljak Komadinu su kritizirali čak i neki od najbližih suradnika, koji su ocijenili da će sve završiti novim izborima, a to građani sigurno neće nagraditi.
Ni na nižim razinama za SDP u PGŽ-u ne cvjetaju ruže, jer je izgubljena prilika za formiranje većine u općinskim vijećima cijelog niza jedinica, od Matulja preko Fužina, Ravne Gore do Cresa, koji na kraju nije ni konstituiran.
Tako se u SDP-u odvijaju dva procesa: vrh stranke koji čine Bernardić, Komadina i Rajko Ostojić pokušavaju zavladati terenom, stranačkom bazom u članstvu, dok istovremeno u općinama i gradovima SDP stoji sve lošije kod birača.