Ekstremno dugo sušno razdoblje donosi probleme

15 mjeseci bez kiše: suša poskupljuje hranu i struju

Bojana Mrvoš Pavić

HEP će biti prisiljen na veći uvoz struje, pa i zbog toga zatražiti poskupljenje od pet do deset posto. Sušno vrijeme, kažu u DHMZ-u, može potrajati do rujna



   


    Prema agrometeorološkim prognozama, zbog nedostatka vlage će biti otežana proljetna sjetva jarih (zobi, ječma, pšenice), a uzduž Jadrana povrtlarskih kultura. Na otocima koji nemaju vodovod spojen na kopnene vodene izvore već sada je uočen nedostatak vode, koji će se morati nadomjestiti brodovima vodonoscima. 


    Slavonska i srijemska polja pogodila je suša zbog koje trpe ozimi usjevi, a proljetna sjetva, unatoč suši, trebala bi se obaviti u optimalnim agrotehničkim uvjetima, kazao je za Hinu Luka Lešić iz Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu Vukovarsko-srijemske županije. U prva tri mjeseca na istoku Hrvatske pale su samo 84 litre kiše po četvornom metru, što je nedovoljno za normalan razvoj ozimih usjeva. U istom razdoblju prošle godine pale su samo 92 litre, 2010. godine pak 193, a 2009. godine čak 149 litara. 




   


    U Rijeci izdašnost smanjena, ali je stanje izvorišta zadovoljavajuće 


   


    Trenutna izdašnost svih izvorišta vode na širem riječkom području smanjena je u odnosu na njihovu prosječnu izdašnost, dok će vodoopskrba u ljetnim mjesecima ovisiti o predstojećim hidrološkim prilikama – stoji u odgovoru »Vodovoda i kanalizacije« Rijeka našem listu. Stanje svih izvorišta na širem riječkom području – Zvira u samom centru Rijeke, izvora Rječine u Jelenju, Martinšćice u Kostreni te Dobrice, Dobre i Perila u Bakru je, napominju, ipak zadovoljavajuće, čak i ohrabrujuće, jer je od jučer ponovno, nakon dužeg vremenskog razdoblja, u cijelosti uspostavljena vodoopskrba s izvora Rječine, jedinog koje nije priobalno, i koje se nalazi na 325 metara nadmorske visine. »Prema podacima iz 2009. i 2010. godine, tijekom zime nije bilo crpljenja s priobalnih izvorišta, dok se lani crpilo u razdoblju od desetak dana«, kažu u riječkom komunalnom društvu. Dosad je najsušnija bila, zaključuju, 2003. godina, neprekidno šest mjeseci, no redukcija ipak nije bilo. Zadnja redukcija vode u Rijeci zabilježena je 1984. godine.



Kako otkriva Zoran Vakula iz Državnog hidrometeorološkog zavoda, postoji mogućnost da stručnjaci Zavoda, zbog dugotrajne suše, upute upozorenje na još jedno dugotrajno sušno razdoblje. Vrlo sušno, u većini Hrvatske čak i ekstremno sušno vrijeme kakvo je bilo u 2011. nastavit će se i u prvoj polovini ove godine, moguće čak do rujna, kaže Vakula. Manjak vlage u tlu nije znatno umanjio ni snijeg pa prognoze za sljedećih šest mjeseci nisu optimistične – relativno je velika vjerojatnost da će oborina biti i znatno manje od dosadašnjeg prosjeka.  

  – Kad počne razdoblje nestabilnosti u atmosferi, ponegdje može biti i obilnije kiše, no to neće znatno ublažiti opće stanje. Ovogodišnje proljeće i ljeto, prema trenutačno raspoloživim prognozama, vjerojatno će biti i toplije i sušnije od prošlogodišnjeg, ne samo u Hrvatskoj nego i u bližoj okolici, kaže Vakula, dok njegov kolega hidrolog, Borivoj Terek, napominje da će, osim hidroelektrana, velikih problema imati i poljoprivreda. 


    – Od snijega nikakve pomoći, jer se topio polako i rijeke su ga lako »preuzimale«, dok kiše nije bilo. Puno je vode od snijega otišlo u podzemne, zbog dugotrajne suše prazne tokove, zbog čega vode u dubinama ima, ali su vodostaji na površini niski, napominje Terek. 


   Ječam skuplji 55,5%


HEP će zato biti prisiljen na veći uvoz električne energije, odnosno pojačanu proizvodnju iz termoelektrana, kažu u toj kompaniji. Dosadašnja dugotrajna suša, kao i one koje se ove godine i dalje očekuju, jedan su od glavnih razloga zbog kojih će HEP, najvjerojatnije već u travnju, od Vlade zatražiti poskupljenje struje. Navodno načelno odobrenje već postoji, no nije poznato o kojem je postotku riječ. Činjenica jest da je struja u Hrvatskoj za oko 30 posto jeftinija negoli u državama EU, no Hrvatska je, barem do ove dugotrajne suše, puno vlastite struje, iz vode, i proizvodila. HEP će i ovaj put tražiti poskupljenje od pet do deset posto, neslužbene su informacije. 


    Suša i porast cijena energenata sigurno će dovesti do novog rasta cijena hrane, koja je već u značajnim postocima poskuplljivala lani, u također sušnoj godini. Prema DZS-u, prosječna je proizvođačka cijena merkantilne pšenice lani iznosila 1.398 kuna po toni, što je porast od 21 posto u odnosu na godinu prije. Merkantilni je kukuruz lani bio skuplji za gotovo 15,5 posto, a ječam najviše, za čak 55,5 posto lani u odnosu na 2010. Visok je rast, za 48 posto, imala i uljana repica, šećerna repa bila je skuplja za 37 posto.