Nazire se rasplet...

Rusko-američka tvrtka kupuje Dinu i Dioki za 100 milijuna eura?

Bojana Mrvoš Pavić

Mladen Janiška, stečajni upravitelj za Dinu i Dioki potvrdio je da »interes postoji«, o čemu će više govora u javnosti biti krajem idućeg tjedna. Radnici istovremeno  osnivaju udrugu za naplatu dugova za otpremnine i zaostale, neisplaćene plaće



ZAGREB Dvjestotinjak radnika Diokija, poslanih u stečaj, okupilo se jučer unutar pogona na Žitnjaku kako bi dogovorili svoje daljnje akcije od kojih, kažu, neće odustati. Budući da odlaskom tvrtke u stečaj više neće biti sindikata i radničkog vijeća, odlučili su osnovati Udrugu radnika i bivših radnika Diokija, ukupno njih 460, pri čemu je potpis za učlanjivanje jučer dalo njih 170. Osnovni im je cilj i dalje se, kažu, boriti za deset milijuna eura, koliko im uprava tvrtke duguje za otpremnine i zaostale, neisplaćene plaće.


U međuvremenu, pojavile su se informacije o novom zainteresiranom stranom kupcu Dine i Diokija, navodno rusko-američkoj kompaniji koja, kako se jedino može čuti, raspolaže sa kapitalom od 300 milijardi dolara, a koja je spremna Dinu i Dioki kupiti za sto milijuna eura. Prva se njihova ponuda navodno odnosila samo za Dinu na Krku, za koju su bili spremni platiti 75 milijuna eura, dok su sada za 25 milijuna eura više spremni preuzeti i Dioki.


Mladen Janiška, stečajni upravitelj za Dinu i Dioki jučer nije želio govoriti o detaljima, potvrdivši, međutim, kako »interes postoji«, o čemu će više govora u javnosti biti krajem idućeg tjedna. Novi potencijalni ulagač, može se neslužbeno čuti unutar Dine i Diokija, ovih će dana navodno poslati svoje ljude da »izvide« situaciju, a jesu li već stupili u kontakt i sa Vladom, nije poznato. Do radnika je, međutim, došla informacija prema kojoj je novi potencijalni ulagač njima spreman isplatiti zaostale plaće, ali ne i otpremnine.




Radnici Diokija uvjereni su, osim toga, da je stečaj Diokija, ali i Dine, na čiju su predstečajnu nagodbu stigle žalbe, opcija kojoj je uprava tvrtke, i dalje u vlasništvu Roberta Ježića, zapravo težila cijelo vrijeme. Trebalo je samo kupovati vrijeme dok ne počne realizacija LNG terminala.


»Raniji stečaj je predstavljao opasnost da netko drugi uđe u neizvjesnu igru oko imovine na Krku«, uvjereni su radnici, koji kažu da će, ovako, u stečaju, novi ulagač Roberta Ježića postati vlasnik Diokija, Dine i, što je najvažnije, zemljišta za LNG na Krku. Plan prolazi čak i ako samo Dioki ide u stečaj jer bi Dina, u slučaju da provede predstečajnu nagodbu, bila većinski, odnosno sa 61 posto, u vlasništvu Diokija odnosno novog ulagača koji u stečaju kupuje Dioki«, zaključuju radnici.