Veliki potencijal

HEP u sunčane elektrane ulaže 750 milijuna kuna, jedna se gradi i na Cresu

Hina

Očekivana proizvodnja elektrane na Cresu je 8,5 milijuna kWh godišnje, što odgovara potrošnji oko 2.500 kućanstava



Hrvatska elektroprivreda (HEP) predstavila je u ponedjeljak veliki ciklus ulaganja u sunčane elektrane vrijedan 750 milijuna kuna, koji počinje ulaganjima u elektrane Kaštelir, Cres, Vis i Vrlika Jug, ukupne snage 11,6 megavata (MW) i vrijednosti 80 milijuna kuna.


Predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbaić rekao je da se radi o velikom investicijskom ciklusu u kojem će HEP do 2023. godine uložiti 750 milijuna kuna, odnosno oko 150 milijuna kuna godišnje.


Od spomenute četiri elektrane, sunčana elektrana Sabadin, koja će se odsad zvati Kaštelir, kupljena je od dosadašnjeg vlasnika.




Barbarić je kazao i da do 2030. godine očekuje 350 MW iz sunčanih elektrana, što je sedam puta više od snage svih trenutno instaliranih sunčanih elektrana u Hrvatskoj zajedno.


Dodao je i da je HEP pokrenuo snažan ciklus investicija u obnovljive izvore energije, a da su osim investicija u sunčane elektrane tu i investicije u hidroelektrane, vjetroelektrane i druge obnovljive izvore. Otkrio je i da će HEP ove godine početi graditi svoju prvu vjetroelektranu.


Barbarić je spomenuo i ulaganja u sunčane elektrane na zgradama HEP-a, ukupne snage 2,1 MW, što je investicija vrijedna 13 milijuna kuna.


»Imamo viziju gdje želimo biti 2030. godine i kako to ostvariti, a HEP će preuzeti vodeću ulogu u energetskoj tranziciji države«, zaključio je Barbarić.


Tijekom ovog mjeseca, istaknuto je tijekom prezentacije, počet će izgradnja Sunčane elektrane Vis, projekta kojega je u prosincu prošle godine HEP preuzeo od tvrtke Končar OIE, a u drugoj polovici 2019. HEP Proizvodnja će izgraditi Sunčanu elektranu Vrlika Jug.


Elektrane Vrlika Jug, Cres i Vis proizvodit će električnu energiju bez ugovora s HROTE-om o otkupu po poticajnoj cijeni.


Sunčana elektrana Kaštelir ima priključnu snagu 1 MW i očekivanu godišnju proizvodnju od oko 1,5 milijuna kilovatsati (kWh), što odgovara potrošnji oko 500 kućanstava.


Vrijednost ugovora je 10,2 milijuna kuna dok je sunčana elektrana Cres, snage 6,5 MW, prvi projekt koji je HEP preuzeo u sklopu ciklusa izgradnje i akvizicije sunčanih elektrana.


Očekivana proizvodnja elektrane je 8,5 milijuna kWh godišnje, što odgovara potrošnji oko 2.500 kućanstava. Ugovor o izgradnji elektrane vrijedan je 34,7 milijuna kuna. Radovi trebaju započeti u jesen 2019., s planiranim rokom dovršetka u travnju 2020. godine.


Instalirana snaga sunčane elektrane Vis bit će 2,2 MW, a priključna 2 MW. Očekivana godišnja proizvodnja je 3,1 milijun kWh čime se mogu podmiriti potrebe oko 1.000 kućanstava. Radovi na izgradnji trajat će od travnja do prosinca 2019.


Sunčana elektrana Vrlika Jug predstavlja realizaciju 1. faze planirane izgradnje na južnom dijelu Radne zone Kosore na području Grada Vrlike. Grad Vrlika je i razvijao projekt, koji je HEP Proizvodnja otkupila u prosincu 2018. godine. Vrijednost investicije je 14,7 milijuna kuna. Priključna snaga elektrane bit će 2,1 MW, a očekivana godišnja proizvodnja oko 2,9 milijuna kWh. Čitava izgradnja trebala bi se realizirati tijekom druge polovice 2019. godine.


Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić kazao je da je predstavljeni investicijski ciklus HEP-a u suglasju sa Energetskom strategijom države do 2030. godine gdje je glavni »forte« stavljen na obnovljive izvore energije.


Imamo ogroman potencijal u energiji sunca i vjetra, kazao je Ćorić, dodavši da njegovo ministarstvo ove godine subvencionira gradnju »solara« na kućnim krovovima. To vidi kao dobru investiciju i dokaz da Hrvatska razmišlja o zaštiti okoliša.


Ugovor o kupoprodaji Sunčane elektrane Sabadin (buduća SE Kaštelir) potpisali su Marino Roce, direktor Plomin Holdinga, člana HEP grupe, te u ime suvlasnika tvrtke Elektrane Sabadin Stjepan Talan iz tvrtke Solvis i Rajka Matković. Ugovor o izgradnji Sunčane elektrane Cres potpisali su Barbarić i Nebojša Dulić, direktor tvrtke PVI Solar u ime zajednice ponuditelja – tvrtki PVI Solar, PVI GmbH, Intecco i Deling.