Torpedo nikada nije ni smio ići u stečaj, jer je bio pokretač razvoja Rijeke i Hrvatske, tvornica je radila 150 godina i imala 3 i pol tisuće radnika, a dobila je i državna sredstva za sanaciju koja su iščeznula, a nama nije isplaćeno 25 plaća, kazao je Lukić
RIJEKA – Torpedov stečaj je očaj i stečajni postupci u Rijeci i Hrvatskoj su leglo korupcije i organiziranog kriminala, izjavio je na konferenciji za novinare predsjednik Udruge vjerovnika bivših radnika Torpeda Milan Kesić.
– Ono što je za SAD bio General Motors, za RH je bio Torpedo, ali s velikom razlikom – SAD nisu dopustile propast svog industrijskog giganta kada je bio u problemima, dok su Torpedo i čitava, ne samo riječka, industrijska proizvodnja ciljano i planski uništeni pod utopijskom tlapnjom »trgovina i turizam. Početak kraja bio je za vrijeme tadašnjeg riječkog gradonačelnika Slavka Linića, s opravdanim opće poznatim nadimkom Slavko Stečajko, koji je dignuo komunalnu naknadu za 500 posto, tvrdi Kesić, a njegov kolega iz Udruge vjerovnika bivših radnika Torpeda i član Riječkog pokreta otpora Ivica Lukić kazao je da se komunalna naknada trebala plaćati 15 dana prije isplate plaća i iznosila je 90 tisuća maraka i da je to bio prvi udarac, prapočetak zbog kojega je Torpedo naposlijetku krahirao.
– Torpedo nikada nije ni smio ići u stečaj, jer je bio pokretač razvoja Rijeke i Hrvatske, tvornica je radila 150 godina i imala 3 i pol tisuće radnika, a dobila je i državna sredstva za sanaciju koja su iščeznula, a nama nije isplaćeno 25 plaća, kazao je Lukić.
Kesić je agoniju Torpeda podijelio u dvije, kako je kazao, kriminalne faze.
– Prva je pretvorba i privatizacija na tipičan hrvatski način ogrezla u korupciju i organizirani kriminal u režiji pretvorbeno-privatizacijske mafije, a drugi je stečajni postupak također na tipičan hrvatski način u režiji stečajne mafije. Pretvorbeno privatizacijska pljačka na već poznati, školski način, dirigirana izvana. Formirano je šest fiktivnih Torpedovih »kćeri«, neopterećenih dugovima i gubicima, čistih kao suza, svaka s jednim zaposlenikom, direktorom, regrutiranim iz redova Torpedovih direktorčića, kazao je Kesić i naveo njihova imena, te ustvrdio da su na nezakonit, lopovski i perfidan način isisavali su sve što se moglo isisati iz Torpeda, izuzev infrastrukture i nekretnina, što su, tvrdi Kesić, ostavili da dokrajči stečajna mafija, pa su se tvrtke kćeri neprimjetno, tiho i daleko od javnosti i medija jedna za drugom ugasile i pojeo vuk magare.
Pretvorbena mafija je nakon uspješno obavljene privatizacijske pljačke predala 29. lipnja 2000. godine štafetu stečajnoj mafiji koja ju je dostojno zamijenila. Uz pomoć vremena i očitim kriminalnim radnjama nastavljeno je komadanje preostale stečajne mase pod dirigentskom palicom odbora vjerovnika, odvjetnice, Trgovačkog suda u Rijeci i stečajne upraviteljice, izjavio je Kesić i svih ih redom i poimenice prozvao, a posebice stečajnu upraviteljicu Vesna Pindulić, za koju je kazao da je u paketu vodila četiri petnaestogodišnja stečaja.
– Stečajna sutkinja Liljana Ugrin dobila je stan od Grada Rijeke i poslušno držala ljestve svim marifetlucima, predsjednik trgovačkog suda u Rijeci Miljenko Kurobasa je taj pod čijom paskom su se makinacije odvijale, Visoki trgovački sud u Zagrebu je sve znao i uvijek pokrivao sve nezakonitosti Trgovačkog suda u Rijeci, a Ministarstvo pravosuđa
na vrijeme je upoznato sa svim detaljima stečaja, ali uvijek je bilo i ostalo na strani stečajne mafije. DORH je posebna priča i ima ulogu u odbacivanju 4 podnesene kaznene prijave. Rješenje K-US-172/11 moralo bi ući u anale pravosudne prakse kao primjer kako odbaciti kaznenu prijavu sa neoborivim argumentima i dokazanom dokumentacijom, kazao je Kesić naglasivši da su kao udruga podnijeli četiri kaznene prijave i sve su odbijene.