Dean Grublješić (23) iz Rijeke javnosti je postao poznat kada je riskirao život spašavajući vozača iz plamtećeg automobila na autocesti Rijeka-Zagreb
Dvojicu osumnjičenih policajci su priveli na riječki Županijski sud oko 10 sati, poslije ispitivanja koja su obavljena u policiji, po nalogu tužiteljstva. Dovođenju dvojice pred sutkinju Zorc prisustvovali su njihovi branitelji, odvjetnici Anton Denona i Željko Andrijanić.
Već je gorio
Slučaj ima i jedan kontroverzan detalj; pritvoreni Dean Grublješić ima i drugo lice, u sjećanju je ostao i kao jedan od troje ljudi koji su krajem prošle godine dobili priznanje za »Naročiti pothvat u zaštiti i spašavanju na području Republike Hrvatske«, godišnju nagradu Državne uprave za zaštitu i spašavanje najhrabrijima i najnesebičnijima, koji se nisu libili izložiti se opasnosti kako bi spasili druge. Dean Grublješić dobio je priznanje jer je iz plamtećeg automobila na autocesti Rijeka-Zagreb spasio vozača koji ne bi preživio bez njegove pomoći. Koincidencija je da je na dodjeli priznanja bio i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, koji je na čelu institucije koja je sada provela istragu o provalama u kojoj je nagrađeni Riječanin drugi na listi okrivljenih.
Slučaj, u kojem je Grublješić iskazao veliku hrabrost, zbio se na čvoru Oštrovica u siječnju prošle godine. Vidjevši kako gori »škoda fabia«, Grublješić je odmah zaustavio svoj »audi A6« kojeg je vozio u drugom smjeru autoceste, stao sa strane i upalio četiri »žmigavca«. Preskočio je ograde da bi došao do suprotnih traka autoceste, te bez krzmanja se dao u izvlačenje vozača iz »škode«, čovjeku je kosa već gorjela, zračni jastuk je bio u plamenu. Vatra je umalo zahvatila i Grublješića, koji je uspio izvući vozača iz auta.
– Pitao sam ga ima li još nekog u autu. Strahovao sam da nije neko dijete unutra. Izustio je da je bio sam, no ipak sam za svaki slučaj išao provjeriti – pričao je dan kasnije za naš list Dean Grublješić.
Bogat plijen
Trinaesteročlana provalnička grupa, u kojoj su i dvije žene, tereti se za seriju provala kojima su se domogli plijena od najmanje 400 tisuća kuna. »Operirali« su od Kastva do Delnica i Grižana, provaljivali ponajprije u obiteljske kuće, poslovne prostore tvrtki i kioske, a među metama provalničke grupe našle su se i zlatarnica, skladišna hala, ugostiteljski objekt i trgovina. Uglavnom su odnosili novac i nakit.
Upućeni u slučaj spominju da su se mnoga od ovih djela dogodila prije par godina i nisu bila riješena sve do sada, dok se nije došlo do nekih važnih dokaza i tragova. Posljednjih dana primijećeno je da je policija bila na Rječini gdje su nešto radili. Oni koji znaju nešto više o slučaju povezuju to s potragom za tragovima i dokazima iz ovog slučaja. Smatra se da su na tom području lopovi odbacivali neke stvari iz provala, poput sefova i drugih predmeta.
Pronalazak takvih tragova u pravnom smislu može biti važan jer bi mogao potvrđivati nešto što je utvrđeno kroz saslušanja i biti dodatni dokaz. Navodno je policija u ovom slučaju, osim oko kanjona i izvora Rječine, određene pretrage radila i u drugim dijelovima grada, a posebice na širem području oko mjesta gdje stanuju neki od osumnjičenih. Iako se do sada spominje oko 400 tisuća kuna kao šteta iz tih provala, istraga se nastavlja i upućeni tvrde da bi šteta na koncu trebala premašiti i milijun kuna.