Rusi i Poljaci otpali

EURO 2012: Češka i Grčka u četvrtfinalu

VARŠAVA Nogometaši Češke i Grčke prošli su u četvrtfinale EURA iz skupine A, dok su otpali Rusija i domaćin Poljska. U zadnjem kolu Grčka je slavila protiv Rusije s 1:0, dok su istim rezultatom Česi slavili protiv Poljaka.

Nogometaši Grčke odlaze u četvrtfinale EURA nakon pobjede nad Rusijom od 1:0. Grci su u Varšavi u četvrtfinale ušli na poptuno isti način kako su prije 8 godina osvojili naslov europskih prvaka u Portugalu. Cladali su Ruse šokantnim pogotkom kapetana Karagounisa u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena i to vodstvo obranom sačuvali dokraja.

Utakmica je bila vrlo dobra samo u prvih deset minuta, kada su se nizale šanse na obje strane, a Rusi potom potpuno preuzimaju igru, ali s vrlo jalovim ishodom. Odluka je pala na isteku poluvremena kada je katastrofalno pogriješio Ignjašević koji je dodao loptu Karagounisu, a maleni Grk se sjurio i snažnim udarcem »probio« Malafejeva.

U drugom dijelu su Grci čak bili puno opasniji iz protunapada, pa je tako u 70. minuti Tzavellas iz slobodnog udarca pogodio spoj vratnice i grede. Rusi su opsjedali gol Grka, no stvorili su samo jednu izrazitu priliku, u 83. minuti kada je udarac glavom Džagojeva prošao centimetar od vratnice.

U susretu 3. kola A skupine EURA u Wroclawu su nogometaši Češke svladali Poljsku sa 1:0 (0:0). Češka se plasirala u četvrtfinale EURA, dok je domaćin Poljska otpala. Pogodak za Češku zabio je Jiraček (72). Poljska je silovito krenula, već u 2. minuti Dudka je škaricama sa desetak metara pucao pored vratiju. Nakon toga još nekoliko odličnih prigoda za Poljake.

U 10. minuti stopostotna prilika za Lewandowskog, koji puca pored vratnice. Tri minute kasnije nakon kornera lopta je došla do Boenischa, čiji poluvolej iz blizine nije pronašao cilj. U 15. minuti Polanski sa vrha 16-erca puca silovito, ali iznad grede. Nakon toga, u 22. minuti odličan udarac Boenischa sa 20-tak metara, ali Petr Čech spašava mrežu.

Imali su i Česi svoje prigode, u 4. minuti nakon ubačaja Gebre Selassija u odličnoj šansi se našao Pilar, ali traljavo puca. Najbolju priliku Češka je imala u 37. minuti, Limbersky je dobro ubacio u kazneni prostor, a Milan Baroš je bio kratak za koji centimetar.

Nakon odličnog prvog poluvremena, koje su odigrali u visokom tempu, u drugom dijelu Poljaci su fizički pali, a kontrolu igre preuzeli su Česi.  Češka je došla u vodstvo u 72. minuti, kontru je poveo Baroš, a strijelac je bio Jiraček.

Prije toga Česi su imali još dvije velike prilike. U 65. minuti nakon prekida, ali udarac Sivoka sa pet metara brani Tyton, a 68. minuti »zicer« za Baroša, ali vratar Tyton ponovno spašava Poljake.

Poljska je u sudačkoj nadoknadi mogla doći do poravnanja, ali je nakon udarca Błaszczykowskog sa gol-crte loptu izbacio  Kadlec.

Česi su prvi s šest bodova, a Grčka i Rusija imaju po 4 boda, no Grci prolaze dalje jer su pobijedili u međusobnom dvoboju. Poljska je ostala na dva boda.

Češka će kao pobjednik skupine u četvrtfinalu 21. lipnja u Varšavi igrati protiv drugoplasiranog iz skupine B, dok Grčka kao drugoplasirana 22. lipnja u Gdanjsku igra s prvakom skupine B.