SP u rukometu

PALA JE I MAKEDONIJA! Hrvatski rukometaši ostvarili i treću pobjedu na SP-u

Marin Šego i Alen Blažević/Foto REUTERS

Odličnom obranom iza koje je bio raspoloženi golman Marin Šego sa 13 obrana, te raznovsnim napadom, uglavnom igrajući pritom »sedam na šest« puleni izbornika Lina Červara su sve vrijeme kontrolirali igru i rezultat povećavajući prednost pri čemu je kolektivna igra promovirala čitav istaknutih pojedinaca od Domagoja Duvnjaka do Igora Karačića preko krila i igrača na crti koji su uporno dobro primali lopte i svrdlali makedonsku obranu

MUNCHEN Utakmica 3. kola B grupe Svjetskog prvenstva rukometaša Hrvatska – Makedonija 31:22 (16:11). Olimpijska dvorana u Münchenu. Gledatelja 12.000. Suci Horaček, Novotny (češka).

HRVATSKA: Stevanović, Duvnjak 6, Stepančić 3, Vida 1, Horvat 3, Karačić 5 (1), Blažević, Štrlek, Musa 3, Cindrić, Mandić 3, Kozina 1, Vranković 2, Šipić 3, Šego 1, Bičanić.

MAKEDONIJA: Mitrevski, Manaskov 6, Stoilov 3, K. Lazarov 4, Čurlevski, Taleski, Markoski, Ristovski, Kuzmanovski 4, Tankoski, Georgievski 2, F. Lazarov, Krstevski, Popovski, Peševski 3, Serafimov.

Isključenja: Hrvatska 6, Makedonija 6 minuta. Sedmerci: Hrvatska 1 (1), Makedonija 0.

Hrvatska je zablistala u Münchenu! U tamošnjoj Olimpijskoj dvorani je totalno nadigrala Makedoniju i na koncu je slavila čak 31:22 i osigurala je prolaz u drugi krug natjecanja. Odličnom obranom iza koje je bio raspoloženi golman Marin Šego sa 13 obrana, te raznovsnim napadom, uglavnom igrajući pritom »sedam na šest« puleni izbornika Lina Červara su sve vrijeme kontrolirali igru i rezultat povećavajući prednost pri čemu je kolektivna igra promovirala čitav istaknutih pojedinaca od Domagoja Duvnjaka do Igora Karačića preko krila i igrača na crti koji su uporno dobro primali lopte i svrdlali makedonsku obranu. Suparnici su istina pružali jak otpor, ali se on do finiša potpuno istopio, te su Željko Musa i suigrači puno prije kraja mogli slaviti itekako bitnu pobjedu.

Makedonci su dubokom zonom »5-1« htjeli otjerati hrvatske napadače što dalje od vratiju, ali od početka su ostvarili kontraefekt jer su im se otvarale velike praznine u obrani i primili su tri gola u prva tri napada, Hrvatska je odmah povela 3:1. Na drugoj strani Lino Červar se prema predviđanjima odlučio za obranu »5-1« s isturenim Domagojem Duvnjakom da bi se kasnije odlučio za prelazak na »6-0«. Stvoreni kapital je brzo potrošen, poslije nekoliko grešaka u napadu i lako primljenih golova u 9. minuti je već bilo neriješeno 4:4. Suparnici su pritom stalno napadali sa »sedam na šest« mijenjajući vratara Ristovskog s jednim napadačem. Uskoro se na tu varijantu napadanja odlučila i Hrvatska za što je nagrađena sa dva postignuta pogotka, a kada je potom Duvnjak preko centra pogodio praznu mrežu ostvario je najveću razliku do tada – 7:4.

Prednost je održavana dobrim učinkom u napadu, u 20. minuti je bilo 10:7, a itekaka vjetar u leđa su bile dotadašnje četiri obrane Marina Šege poslije čega je Duvnjak »podebljao« vodstvo efektnim potezom za 11:7. Hrvatski vratar je pak nastavio nizati obrane omogućuju nastavak serije svoje momčadi od 5:0 što je rezultiralo sa visokih 13:7 poslije gola Jakova Vrankovića u 24. minuti, izborena je najveća prednost do tada. Do odlaska na odmor značajke igre nisu bitno promijenjene kao što ni hrvatska prednost nije značajnije okrnjena, poslije gola iz sedmerca Igora Karačića on i društvo su dočekali poluvrijeme s vodstvom od 16:11, a pritom se Šego mogao podičiti sa osam obrana.

Ni to mu nije bilo dovoljno, kada je osvojena lopta u prvom makedonskom napadu u nastavku hrvatski golman je šutem preko cijelog terena pogodio praznu mrežu za 17:11. Uskoro je isključen David Mandić, sankcija je dosta skupo plaćen, prednost je prepolovljena, Kuzmanovski je u 35. minuti pogodio za 18:15. To kao da je bio signal Červaru za povratak napadanju sa »sedam na šest«, nagrađen je golom Marina Šipića za 20:16. Šego je pak nastavio nizati obrane, poslije desete uspješne intervencije slušao je poklike pohvale brojnih hrvatskih navijača na minhenskim tribinama. Poslije njegove jedanaeste obrane Luka Stepančić je u 44. minuti povećao na 22:18. Makedonci su imali sve manje vremena za preokret ali su bili daleko od predaje, u 46. minuti Peševski ih je primaknuo na 22:19. raspoloženi Duvnjak ih je međutim odmah odmaknuo svojim već petim pogotkom za 23:19 a kada je poslije nove obrane Šege asistirao Željku Musi koji je deset minuta prije kraja povećao na 24:19 makedonski izbornik Raul Gonzalez je bio primoran pozvati minutu odmora. Nije međutim našao recept za hrvatski protok lopti na crtu, iz jedne takve akcije Šipić je strijelac, a kada je potom Zlatko Horvat preko centra pogodio za 26:20 hrvatski navijači su već počeli slaviti novu pobjedu svojih ljubimaca. Kraj se sve više primicao, bilo je jasno da makedonski suparnici nemaju ni snage ni vještinje za veliki preokret dok je Hrvatska mirno i mudro veliki kapital pretvarala u važnu pobjedu, sve tako do konačnih, uvjerljivih 31:22.

Hrvatska novu utakmicu igra u srijedu sa Bahreinom u 18 sati.

Rezultati 3. kola: Island – Bahrein 36:18, Hrvatska – Makedonija 31:22, Španjolska – Japan -.

Hrvatska 3 3 0 0 97:76 6

Španjolska 2 2 0 0 65:48 4

Makedonija 3 2 0 1 88:83 4

Island 3 1 0 2 88:81 2

Japan 2 0 0 2 56:73 0

Bahrain 3 0 0 3 64:97 0