SP prikoličara

Reeves i Cluze učvrstili vodstvo na Grobniku

Reeves i Cluze nadmoćno pobijedili ispred posade Bennie Streuer-Goert Koerts te drugom pobjedom sezone dodali novih 25 bodova.

GROBNIČKO POLJE » Trodnevni motociklistički vikend na Automotodromu Grobnik okupio je 160 vozača iz 16 zemalja. Treća u nizu utrka ovogodišnjeg SP-a motocikala s prikolicom u organizaciji Automotodroma Grobnik d.o.o. i Moto kluba Kvarner pod nazivom »FIM Sidecar World Championship 2014.«, uz koju se voze i dvije bodovne utrke 62. Izdanja Vulkal Alple Jadran prvenstva, kao i PH, jučerašnji su program upotpunili nizom treninga, ali i prvom serijom bodovnih utrka.

Najveća pažnja posvećena je svjetskim asovima motociklističke Formule 1 na tri kotača usprkos tome što je na Grobnik stiglo samo devet timova. Među njima nisu niti do jučer vodeći, britanska braća Ben i Thomas Birchal, koji su imali nezgodu nautrci Le Mans u okviru engleskog prvenstva. Bila je to prigoda za njihovog sunarodnjaka Tima Reevesa, koji nastupa s kopilotom, Francuzom Gregoryjem Cluzeom, da novim bodovima preuzme vodstvo.

Izlijetanja

No, nije sve tako glatko teklo među timovima tijekom treninga. Prvo je uslijed izlijetanja Slovenca Janeza Remšea njegov kopilot Britanac Jamie Biggs »zaradio« teži prijelom zdjelice i zbrinut je u sušačkom KBC-u. Pred sam kraj treninga izletio je tim koji je imao najbolje vrijeme treninga. Njemački tandem Jörg Steinhausen i Alex Kölsch izletjeli su sa staze, a kopilot je zadobio ozljede uslijed kojih je s gipsom otpušten na kućnu njegu.

Reeves i Cluze nadmoćno su pobijedili ispred Nizozemaca Bennie Streuer-Goert Koerts te drugom pobjedom sezone dodali novih 25 bodova i učvrstili vodeću poziciju. Danas ih čeka nova prigoda za pobjedu na stazi koja im je već nekoliko puta donijela i naslov svjetskih prvaka.

Jučerašnji program ponudio je nakon niza godina tri zanimljive utrke sportskih klasa Prvenstva Alpe Jadran. No, niti ove utrke nisu prošle bez poteškoća, već u prvoj klasi, 125 grand prix, težak pad uz prijelom obje ruke imao je iskusni i trofejni talijanski as Gabriele Gnani. Izostankom Talijana prilika za pobjedu pružila se jednoj od rijetkih motociklistkinja, Čehinji Romani Tomaskovoj, koja je to i iskoristila pobijedivši ispred Slovenca Likara s prednošću od 50 sekundi. U klasi 125 Sport production uz pobjednika Talijana Digiorgia drugo mjesto osvojio je njegov sunarodnjak Andrej Kosmač koji nastupa s hrvatskom licencom za »Matulji racing«.

Jerman rekordno

Mađar Adrian Gyutai s Hondom pobijedio je u klasi SuperStock 600 u kojoj je četvrto mjesto osvojio Talijan Luca Tommasini koji vozi za »Križevce«, dok je Čeh Igor Kalab slavio u klasi 600 SuperSport.

Najviše se očekivalo od zajedničke utrke klasa SuperStock 1000 i Superbike, tim više jer je na treningu Slovenac Marko Jerman vozio brže i od vlastitog apsolutnog rekorda staze, koji drži od 2010.godine. Ipak, vrijedi upisati vrijeme 1:28,747 minuta, što je 120 tisućinki brže i dobra je najava za današnju utrku. Jerman je kasnije bez rekorda pobijedio s četiri sekunde prednosti ispred Bugarina Martina Choya, dok je Riječanin Marko Erceg u klasi SStock 1000 bio četvrti i do postolja mu je nedostajalo 26 tisućinki. Kraj dana i utrke oldtimera obilježio je još jedan pad u utrci AA Classic srpskog vozača Miroslava Grubina.

_____________________

Rezultati       Rezultati, GP SC (Sprint race,10 krugova, 41,69 km): 1. Reeves-Cluze (VB/Fra, LCR Kawasaki) 16:05,138 minuta, 2. Streuer-Koerts (Niz, LCR Suzuki) +12,761 sekundi, 3. Makkula-Asumanie (Fin, LCR BMW) +19,909. Prvenstvo Alpe Jadran 125 GP (12 krugova, 50,02 km): 1.Tomaskova (Češ) 20:52,369 minuta, 2. Likar (Slo) +49,758 sekundi, 3.Tiveron (Ita, svi Honda) +55,611; 125 SP: 1.Digiorgio (Ita, Cagiva) 22:15,498, 2. Kosmač (Matulji racing) -1 krug, 3. Kovacs (Mađ, oba Aprilia) – 1 krug; SStock 600 (14 krugova,58,36 km): 1. Kalab (Triumph) 21:54,283 minute, 2. Pončik (oba Češ) +26,555, 3. Perlini (Križevci, oba Yamaha) +46,017; 600 SuperSport: 1. Gyutai (Honda) 21:31,588, 2. Chrobak (oba Mađ, Triumph) +10,302, 3. Dečko (Slo, Yamaha) +11,698; SStock 1000 (15 krugova, 62,53 km): 1. Jerman (Slo, Kawasaki) 22:38,086, 2. Choy (Bug) +3,595, 3. Filla (Češ, oba BMW) +12,592; Superbike: 1. Halbich (Kawasaki) 22:42,274, 2. Šembera (oba Češ, BMW), 3. Camlek (Slo, Yamaha) +30,895.

Prvenstvo Hrvatske, 125 SP: 1. Kosmač ( MK Matulji racing), 2. Petric, 3. Rončević (oba MK Križevci); SStock 600: 1.Tommasini, 2. Višak (MK Križevci), 3. Radman (MK Kvarner); SStock 1000: 1. Erceg (MK Kvarner), 2. Francini (MK Matulji racing), 3. Oreški (MK Kvarner).