Pjongčang

Još pet dana do početka ZOI u Južnoj Koreji

Hina

Reuters

Reuters



Do početka XXIII. Zimskih igara, koje će se od 9. do 25. veljače održati u južnokorejskom Pjongčangu, preostalo je još pet dana.


Nastavljamo s pregledom nastupa hrvatskih sportaša na ZOI:


HRVATSKI SPORTAŠI NA ZOI POD SVOJOM ZASTAVOM


Sudjelovanje hrvatskih sportaša na Zimskim olimpijskim igrama u Albertvilleu 1992. bio je prvi nastup na olimpijskim igrama pod hrvatskom zastavom i zato će taj događaj zauvijek ostati »zlatnim slovima« zapisan u hrvatskoj olimpijskoj povijesti. Europska zajednica priznala je Republiku Hrvatsku 15. siječnja 1992., a samo dva dana kasnije, privremenim priznanjem 17. siječnja, Hrvatski olimpijski odbor postao je članom velike svjetske olimpijske obitelji. Istodobno s priznanjem Hrvatski olimpijski odbor dobio je od Međunarodnog olimpijskog odbora poziv za sudjelovanje na XVI. Zimske olimpijske igre u francuskom Albertvilleu 1992. i XXV. Olimpijske igre u španjolskoj Barceloni 1992. godine. Bila je to naime i posljednja godina kada su se ljetne i zimske Igre održavale u istoj godini.


XVI. ZOI ALBERTVILLE – 8. do 23. veljače 1992.




Hrvatsku zastavu na otvaranju Igara nosio je klizač Tomislav Čižmešija.


Nastupila su 64 nacionalna olimpijska odbora, a natjecanje je održano u 57 disciplina. Među 1801 natjecatelja, od kojih 488 sportašica, bilo je i četvoro hrvatskih sportaša koji su nastupili u alpskom i nordijskom skijanju te umjetničkom klizanju. Oni su postigli sljedeće rezultate:


Alpsko skijanje:


Slalom, Vedran Pavlek , 36. mjestoVeleslalom, Vedran Pavlek, bez plasmanaSuper veleslalom, Vedran Pavlek, bez plasmana

Skijaško trčanje:


Trčanje 10 km, Siniša Vukonić, 75.mjestoTrčanje 15 km, Siniša Vukonić, 69. mjestoTrčanje 50 km, Siniša Vukonić, 60. mjesto

Umjetničko klizanje:


Muški – Tomislav Čižmešija, 28. mjestoŽene – Željka Čižmešija, 24. mjesto

XVII. ZOI LILLEHAMER – 12. do 27. veljače 1994.


U Lillehammeru je počeo novi ciklus Zimskih olimpijskih igara. Ostaje razdoblje od četiri godine, ali u parnim godinama kada nema ljetnih igara. Tako se dogodilo da u samo dvije godine od osnutka Hrvatskog olimpijskog odbora (1991.) hrvatski športaši po treći put nastupe na olimpijskim igrama. Nastup na XVII., po mnogima, najbolje organiziranim olimpijskim igrama u povijesti, bio je za hrvatske sportaše simboličan, ali i značajan zbog kontinuiteta nastupa na olimpijskim igrama.Hrvatsku zastavu na otvaranju Igara nosio je skijaš Vedran Pavlek.

Nastupilo je 67 nacionalnih olimpijskih odbora, a natjecanje je održano u 61 disciplini. Među 1.739 natjecatelja, od kojih 522 sportašice, bila su i tri hrvatska sportaša koji su nastupili u alpskom i nordijskom skijanju te postigli sljedeće rezultate:


Alpsko skijanje:


Veleslalom, Vedran Pavlek, 41. mjestoSuperveleslalom, Vedran Pavlek, pad u prvoj vožnji

Skijaško trčanje:


10 km, Siniša Vukonić, 56. mjesto, Antonio Rački, 79. mjesto,15 km, Siniša Vukonić, 44. mjesto, Antonio Rački, 71. mjesto30 km, Siniša Vukonić, 44. mjesto, Antonio Rački, 62. mjesto50 km, Antonio Rački, 52. mjesto, Siniša Vukonić, 54. mjesto

XVIII. ZOI NAGANO – 7. do 27. veljače 1998.


Hrvatsku zastavu na otvaranju Igara nosila je skijašica Janica Kostelić.


Nastupila su 72 nacionalna olimpijska odbora čiji su se sportaši natjecali u 68 disciplina. Među 2.302 natjecatelja, od kojih 814 sportašica, bilo je i šest hrvatskih olimpijaca koji su se natjecali u alpskom i nordijskom skijanju te umjetničkom klizanju i postigli sljedeće rezultate:


Alpsko skijanje:


Spust – Janica Kostelić, 25. mjestoSlalom – Janica Kostelić, odustalaVeleslalom – Janica Kostelić, 24. mjestoKombinacija – Janica Kostelić, 8. mjesto

Muškarci:


Superveleslalom – Vedran Pavlek, 30 mjesto, Renato Gašpar, 32. mjestoVeleslalom – Thomas Lodler 23. mjesto, Vedran Pavlek, 28. mjesto, Renato Gašpar odustao.

Umjetničko klizanje:


Ivana Jakupčević, 25. mjesto


Skijaško trčanje:


Trčanje 10 km, Antonio Rački, nije nastupio zbog bolesti