Sp u atletici

Amerikanci osvojili zlata na 200 i 800 m te u skoku motkom

REUTERS

REUTERS

Peti dan natjecanja na Svjetskom atletskom prvenstvu u Dohi obilježili su trijumfi američkih atletičara: sprintera Noaha Lylesa na 200 metara (19.83 sekundi), Donavana Braziera na 800 metara s rekordom svjetskih prvenstava (1:42.34 minuta) te Sama Kendricksa u skoku motkom (5,97 metara).

Noah Lyles potvdio je status najboljeg trkača na 200 metara u posljednje dvije godine. Dvostruki pobjednik Dijamantne lige osvojio je svoju prvu medalju na svjetskim prvenstvima i najavio da će biti glavni kandidat za zlato na Olimpijskim igrama u Tokiju. Sa 19.83 Lyles je za 12 stotinki nadmašio Kanađanina Andrea De Grassea koji je osvojio srebro, dok je bronca otišla u ruke Ekvadorca Alexa Quinoneza (19.98).

Branitelj naslova Turčin Ramil Guliyev trčao je dvije stotinke brže nego prije dvije godine u Londonu, ali to mu je u Dohi bilo dovoljno tek za peto mjesto.

Najbržu utrku na svjetskim prvenstvima istrčao je na 800 metara 22-godišnji Amerikanac Donavan Brazier (1:42.34) i s novim osobnim rekordom svom naslovu pobjednika Dijamantne lige dodao prvu medalju s velikih natjecanja. Nakon što je u Pekingu 2015. osvojio svjetsku broncu, bosansko-hercegovački reprezentativac Amel Tuka u Dohi je dotrčao do svjetskog srebra (1:43.47) sa svojim najboljim rezultatom u ovoj sezoni. Treći je bio Kenijac Ferguson Cheruiyot Rotich (1:43.82).

Amerikanac Sam Kendricks obranio je naslov svjetskog prvaka u skoku motkom. Jedini koji se osvajaču zlata iz Londona 2017. ravnopravno suprotstavio bio je aktualni europski prvak, 19-godišnji Šveđanin Armand Duplantis. Obojica su preskočili 5,97 metara, obojica u trećem pokušaju, ali je Kendricks prethodnu visinu (5,92 m) svladao u prvom, a Duplantis u trećem pokušaju. Broncu je u Dohi osvojio Poljak Piotr Lisek (5,87 m)