Inicijativa Riječana urodila plodom

Rijeka pobijedila Istru; Scoria: Nagrađena je naša upornost

Do pobjedonosnog pogotka, "bijeli" su stigli tek minutu prije kraja, kad je obrana gostiju pri jednom ubačaju iz kuta zaboravila na Datkovića, koji neometan uspijeva pogoditi za 2:1

RIJEKA U 89. minuti utakmice Josip Brezovec izveo je jedan od brojnih udaraca iz kuta. Niko Datković bio je najviši u gostujućem kaznenom prostoru, glavom očešao loptu koju vratar Prskalo nije uspio zadržati. Iscurila mu je iz ruku u mrežu za veliko slavlje na tribinama, ali i u mladoga riječkoga stopera (ovo mu je prvoligaški prvijenac!) koji je u 21. minuti skrivio najstrožu kaznu za vodstvo gostiju. Istina dvojbenu, ali tko bi oprao Datkovića da su dva boda odlepršala s Kantride… Ostalo su pod stijenama sva tri na kraju potpuno zasluženo. »Bijeli« nisu oduševili igrom, ali jesu onime što ih je krasilo do dva uzastopna gostujuća poraza – karakterom.

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 4500. Sudac: Damir Batinić (Osijek) 5,5. Strijelci: 0:1 Bačelić-Grgić (21′-11m), 1:1 Cesarec (43′), 2:1 Datković (89′). Žuti kartoni: Datković, Benko, Cesarec (Rijeka), Bačelić-Grgić, Ottochian (Istra 1961).

RIJEKA: Lisjak -, Datković 7, Knežević 7, Neretljak 7, Mujanović 6, Brezovec 6,5, Kreilach 6,5, Weitzer 5,5 (od 58′ Močinić 6), Čaval 5,5 (od 77′ Miloš -), Cesarec 7, Benko 5,5 (od 58′ Mutombo 6).

ISTRA 1961: Prskalo 6, Zgrablić 5,5, Budicin 6, Čagalj 6, Milić 5,5, Anđelković 5,5 (od 63′ Jerković 5,5), Jugović 5,5, Ottochian 5,5 (od 64′ Prgomet 5,5), Bačelić-Grgić 6 (od 77′ Prelčec -), Roce 5,5, Križman 5,5.

Dobili su utakmicu na »mišiće«, snagom volje i mišića. Ono što je još važnije »Rijeka« je ponovo nalikovala na momčad od koje se ove sezone može očekivati daleko više od visokog poraza u Vinkovcima ili sramotnog posrtaja u Dunjkovcu. Gosti su do odmora ostavili dobar dojam, međutim u nastavku su razočarali. Dojam je prerano su počeli čuvati bod i to im se na kraju i osvetilo.

Dobrih 20-ak minuta proteklo je prije nego što se dogodilo prvo uzbuđenje pred vratima. Danijel Cesarec se spletom okolnosti (lopta je išla lijevim bokom, a onda skrenuta od gostujućih igrača završila u srcu kaznenog prostora), našao pred vratarom Prskalom. Stigao je zakačiti loptu vrškom kopačke, nedovoljno da bi savladao istrčalog gostujuće vratara. U nastavku akcije gosti su jednom dugom loptom tražili Sandija Križmana na vrhu gostujućeg kaznenog prostora.

Za Igora Pamića derbi je završio u 25. minuti. Naime, gostujući trener je isključen nakon što je rukama zadržao jednu loptu i na trenutak je sakrio od Josipa Brezovca. Pamić je nedvojbeno pogriješio, ali krajnje upitno je da li je to bilo vrijedno isključenja. Dojam je da je Batinić bio prestrog prema Pamiću baš kao i prema Datkoviću kada je pokazao na bijelu točku za goste.

Uslijedio je duel s Datkovićem, Križmanov pad i još jedna neuvjerljiva najstroža kazna protiv »Rijeke« u režiji osječkog suca Batinića. Bačelić-Grgić bio je siguran realizator – 0:1. Dobrih 15 minuta trebalo je da se Riječani priberu i počnu tražiti poravnanje. U 35. minuti Cesarec je izbacio Mujanovića čiji snažan udarac iskosa vratar Prskalo izvlači iz bližih rašlji. Dvije minute kasnije Prskalo je izvukao neugodan udarac Brezovca s 20-ak metara. »Rijeka« je u finišu prvoga poluvremena malo digla ritam, nije slagala prilike kroz organizirani pritisak – koliko na »mišiće« i voljni moment pobuđen taktovima s tribina. I to je bilo dovoljno da u 43. minuti »bijeli« poravnaju. Danijel Cesarec majstorski je primio loptu nakon Brezovčeva ubačaja s desnoga boka u srcu pulske obrane, te desnicom rutinski poravnao rezultat – 1:1.

U nastavku se utakmica pretvorila u – promet jednosmjernom ulicom. Puljani se nakon solidnog odigranog prvoga poluvremena u nastavku opravdali očekivanja svih onih koji su tvrdili da Pamić prodaje »priče« kada najavljuje napadačku igru svoje momčadi na Kantridi. »Bijeli« su s druge strane pokušavali što brže prenijeti loptu preko bokova, a nerijetko i udarcima s distance otključati Prskalova vrata po drugi put. U 59. minuti Brezovec i 65. minuti Cesarec izmamili su uzdahe nakon što su zamalo promašili okvir gola po udarcima preko 20 metara. U 71. minuti Mutombo je glavom dočekao Čavalov ubačaj i zamalo prebacio vrata, a u 73. minuti Cesarec je zamalo glavom zakasnio na ubačenu loptu Nike Datkovića. Tu loptu mnogi su već vidjeli iza Prskalovih leđa. U posljednjih 15 minuta Scoria je promjenio sustav igre, prešao na »obranu četiri« s Milošem na desnom beku i Neretljakom uz lijevu aut liniju. Dupli bokovi trebali su dodatno naglasiti riječku ofenzivu. Ispalo je na kraju da se to isplatio domaćem treneru. U 83. minuti Datković je nakon Mujanovićeva udarca iz kuta protegao Prskala i promašio vrata, a u 84. minuti  zatresla se vratnica »Istrinog« gola nakon što je Brezovec izveo udarac iz kuta, a Kreilach volejom snažno odapeo po lopti. Bila je to uvertira pred Datkovićev pogodak i novu radost na Kantridi. Ovo je treća uzastpona domaća pobjeda “Rijeke”…

________________________________

Scoria:  Nagrađena je naša upornost

Nije se puno »raspravljalo« na press konferenciji. Oba su trenera bila – zadovoljna… Dobro, Scoria je  sretniji, a Pamić je morao prihvatiti istinu. Rezultat. Ne treba govoriti koliko je značajna pobjeda Riječanima, i Scoriji, nakon svih turbulencija,  od »pijanstva« (rezultatskog) u Nedelišću, do pljeska Kantride, trećeg uzastopnog uspjeha na svom terenu.

–  Izuzetno sam zadovoljan. Na početku utakmice smo bili još taoci svih događanja posljednjih dana. Htjeli smo igrati, ali nije bilo pas igre, carevala je nesigurnost. Jednostavno nije bilo ideje. Puljani su također tražili način kako da poslože kockice. Postigli su pogodak s bijele točke. Uvijek se može pasti, ali treba poslije toga – ustati. U pravo smo vrijeme izjednačili i otišli na odmor bolje raspoloženi, s više optimizma da ćemo na kraju trijumfirati –  rekao je Scoria o prvom poluvremenu.

Nastavak je bio u jednom dahu, Rijeka je bila kompaktna, tražila je pogodak.

– Uporno smo tražili pogodak. Bili smo koncentrirani u fazi obrane. Na kraju smo bili bolji za taj jedan zgoditak.

Toliko od Scorije. Pao mu je kamen sa srca. Puljani su mu melem na vinkovačke rane. Bio bi očajan da nije pobijedio, jer uvijek imao otvoren račun sa svojim bivšim klubom, ali i – Pamićem…Igor Pamić je čestitao Scoriji, a onda i sebi…

– Vidio sam dobru Istru. Djelovali smo veoma dobro dok nije izašao Anđelković. Jerković nije bio na njegovoj razini, raspali smo se. To je bilo ispod svake kritike. Povukli smo se, što nikako nismo željeli. Upozoravao sam da moramo biti koncentrirani na bočne lopte. Zaspali smo, Rijeka je iskoristila i zasluženo pobijedila –  rekao je Pamić.

A o isključenju sud je prepustio drugima…

– Nisam rekao nijednu riječ sucu Batiniću. Vi ćete kazati je li to bilo za isključenje… –  zaključio je Pamić.

Treba pitati Batinića! Možda je Pamić htio otuđiti loptu…

U svakom slučaju goropadna Rijeka u nastavku zaslužila je minimalnu pobjedu. Jasno je to i objektivnom Pamiću.

TIJEK SUSRETA:

1. minuta - Brezovec je probao tući već u 16. sekundi susreta, no udarac odlazi daleko iznad gola

5. minuta – Prvih pet minuta susreta proteklo je u međusobnom ispitivanju snaga. Prave prilike zasad nema ni na jednoj strani.

20. minuta GOL! – Datković je u kaznenom prostoru povukao Križmana, a sudac Batinić bio neumoljiv i pokazao na bijelu točku. Siguran realizator bio je Stipe Bačelić – Grgić. Istra je povela 0:1.

28. minuta – “Bijeli” su nakon primljenog pogotka zaigrali nešto angažiranije, no zasad bez učinka. S 18 metara se okušao Weitzer, no vratar gostiju bez problema hvata loptu.

35. minuta – Mujanović je opalio u punom trku, s desnog ruba šesnaesterca. Još bolje je reagirao Prskalo.

36. minuta – Nakon jedne naoko bezazlene situacije iz igre je isključen trener gostiju Igor Pamić. Nakon što je lopta izašla u aut, Pamić ju je odbio predati Brezovcu, a sudac mu odmah pokazao put prema tribinama. Već u idućem napadu pucao je Brezovec, ali Prskalo je večeras raspoložen.

44. minuta GOL! – Cesarec se sjajno snašao nakon ubačaja Brezovca, primirio loptu i matirao Prskala za izjednačenje – 1:1.

55. minuta – Ponovno je Brezovec tukao iz slobodnog udarca s nešto više od 20 metara. Prskalo brani.

65. minuta – “Rijeka” je daleko ambicioznija u nastavku susreta. Ovog puta pokušao je Cesarec, koji je oslobodivši se svojeg čuvara snažno uputio udarac s 18 metara, no lopta ide pored lijeve vratnice gostiju.

68. minuta – Kreilach je na dvadesetak metara od vratiju Lisjaka srušio Milića. Križmanov udarac zaustavlja živi zid.

71. minuta – Riječani nastavljaju pritiskati. S lijeve strane je odlično nabacio Čaval, Mutombo pucao glavom, ali zamalo iznad gola.

82. minuta – Milić je pucao glavom, ali lopta ide iznad gola. Već u idućem napadu silovito s desne strane puca Kreilach, ali pogađa vratnicu.

89. minuta – Inicijativa “Rijeke” ipak je urodila plodom. Nakon kornera s lijeve strane, u skoku je najviši bio Datković, koji pogađa mrežu Istrijana za 2:1.