Treća HNL - zapad

Orijent 1919 ludim preokretom u finišu svladao Jadran, Krk nastavio niz pobjeda i ostao lider

P. N.

Opatija poražena 6:3 u Dubravi

ORIJENT 1919 – JADRAN 4:3

RIJEKA Stadion na Krimeji. Gledatelja: 600. Sudac: Dominik Bujan (Guci Draganićki) 7. Strijelac: 1:0 Monjac (35′), 2:0 Weitzer (36′), 2:1 Morožin (45′), 2:2 Valenta (50′), 2:3 Maružin (60′), 3:3 Andrić (88′), 4:3 Fumić (89′). Žuti karton: Gerc, Monjac (Orijent 1919), Videkić, Perković (Jadran).

ORIJENT 1919: Herman 5,5, Čanković 6, Jergović 5,5, Andrić 6,5, Fumić 7, Weitzer 8, Monjac 7, Mioč 6 (od 60′ Šarković 6), Srzentić 5,5 (od 60′ Gerc 6), Mohorovičić 6 (od 73′ Barišić –), Vidas 6.

JADRAN: Pavlić 5,5, Ilić 5,5, Užila 5,5, Kepčija 6 (od 69′ Tomić 5,5), Romić 6, Sumić 6, Maružin 7,5, Videkić 6,5, Valenta 7,5, Radman 6,5, Perković 6,5 (od 86′ Vlizlo –).

U 88. minuti najbolji pojedinac na susretu Ivor Weitzer izveo je slobodan udarac. Oštro ubačena lopta na vrh peterca bila je neuhvatljiva za vratara Pavlića, visoki branič Orijenta 1919 David Andrić stigao je prvi na loptu i vrškom kopačke je pogurnuo u mrežu – 3:3. Radost na dobro ispunjenim krimejskim tribinama nije se ni stišala, a domaći nogometaši stigli su do novoga pogotka. Nakon ubačaja s desne strane Andrić se našao u ulozi asistenta, a Fumić ezgekutora. Lažnjacima si je oslobodio prostor za udarac, a onda je mirno poslao loptu kraj nemoćnog vratara Jadrana. Bio je to šah-mat u razmaku od 60 sekundi za veliko slavlje na travnjaku, ali i na tribinama Orijetnova stadiona.

Šampioni!

Nogometaši Orijenta 1919 su rijetko viđenim preokretom, s dva gola u samom finišu utakmice, ostvarili i petu prvenstvenu pobjedu nakon koje su u svlačionice ispraćeni povicima: šampioni! Igra nije bila na šampionskoj razini, ali način na koji su »crveni« stigli do nove pobjede naslućuju da u momčadi Danila Butorovića ima jako puno želje, volje i karaktera, a to su ponekad ključni sastojci šampionskih ambicija.U prvih pola sata utakmice puno zanimljivije bilo je pratiti navijački dvoboj Red Fuckera i Šajeta nego nadigravanje između dva kaznena prostora. Porečani su igrali niz buru, Krimejčani se mučili s protokom lopte, a onda baš kao i u završnici utakmice zabili dva gola u dvije minute. U 35. minuti Weitzer je dijagonalom pronašao na lijevoj strani Monjca, koji je izbjegao zaleđe i na ulasku u kazneni prostor provukao loptu vrataru kroz noge za vodstvo svoje momčadi – 1:0. Nedugo zatim Monjac je uzvratio Weitzeru asistencijom. Veznjak »crvenih« nadskočio je gostujućeg vratara i glavom zatresao mrežu – 2:0. Sve je u tim trenucima mirisalo na rutinsku pobjedu Krimejčana, ali mlada, potentna i silno brza gostujuća momčad se nije mirila s ulogom lake lovine.

Porečki brzanci

Nekoliko trenutaka prije odlaska na odmor Morožin je svoj prodor završio malonogometni udarcem iz koljena, vanjskim dijelom kopačke desne noge i lijepim pogotkom. Kao da su igrači u crvenim dresovima podcijenili njegov ambiciozni pohod. Slično se dogodilo i u 50. minuti kada je Valenta nanizao nekoliko domaćih igrača, na koncu i kapetana Jergovića, te zabio za 2:2. Šok na Krimeji uslijedio je devet minuta kasnije kada je Valent presjekao povratnu loptu Weitzera za Andrića, te pogodio gredu. U nastavku akcije Maružinov ubačaj vratar Herman nespretno je skrenuo u vlastitu mrežu – 2:3. Krimejčani su se dugo oporavljali od šoka, a onda ipak na krilima bure i sjajnog Ivora Weitzera stigli do vrijedne pobjede. (I. VO.)

REZULTATI 5. KOLA

DUBRAVA TK – OPATIJA 6:3NOVIGRAD – JARUN 0:1HAŠK – TRNJE 2:2VINOGRADAR – DUGO SELO ned. 16.30VRBOVEC – ŠPANSKO 2:2KRK – KURILOVEC 1:0ORIJENT 1919 – JADRAN 4:3MAKSIMIR – ZAGOREC 0:1ZAGREB – PONIKVE0 :1 Krk 6 6 0 0 16:3 18Orijent 1919 6 5 1 0 17:8 16Trnje 5 4 1 0 10:5 13Vinogradar 4 4 0 0 10:1 12HAŠK 5 3 2 0 14:5 11Dubrava TK 5 2 1 1 9:7 10Ponikve 5 3 0 2 7:8 9Vrbovec 5 2 2 1 9:8 8Jarun 5 2 1 2 6:6 7Kurilovec 6 1 3 2 6:10 6Opatija 5 1 2 2 8:10 5Maksimir 5 1 1 3 6:7 4Dugo Selo 4 1 1 2 3:6 4Špansko 6 1 1 4 9:15 4Zagorec 5 1 0 4 4:10 3Jadran 5 0 0 5 4:11 0Novigrad 5 0 0 5 2:9 0Zagreb 5 0 0 5 1:14 0

SLJEDEĆE KOLO (26. RUJNA): Opatija – Ponikve (25. rujna), Zagorec – Zagreb, Jadran – Maksimir, Dugo Selo – Vrbovec, Trnje – Vinogradar, Jarun – HAŠK, Dubrava TK – Novigrad. Odigrano: Kurilovec – Orijent 1919 2:2, Špansko – Krk 1:2.

DUBRAVA TK – OPATIJA 6:3

ZAGREB Stadion Graba Klaka. Gledatelja: 150. Sudac: Martin Turčin (Tuhelj). Strijelci: 1:0 Marton (4′), 2:0 Mudražija (17′), 2:1 Blečić (23′), 3:1 Hodak (25′), 4:1 Mudražija (33′), 5:1 Glavaš (39′), 6:1 Slatina (49′), 6:2 Krešić (64′), 6:3 Flego (90′). Žuti karton: Ismaili (Opatija).

DUBRAVA TK: Šolčić, Barić, Slatina (od 74′ Kahrimanović), Marton, Hodak (od 70′ Kovačević), Glavaš, Mudražija, Šugić, Kluk (od 60′ Čopec), Džaferović, Rebernjak.

OPATIJA: Lovrić, Jukičić, Blečić (od 46′ Šolić), Rilov (od 46′ T. Rudan), Krešić, Pejanović, Furijan, Lazić, Kovačević (od 81′ Flego), Ismaili, Cvetković.

KRK – KURILOVEC 1:0

KRK SRC Josip Pepi Uravić. Gledatelja: 100. Sudac: Matija Jokić (Zagreb). Strijelac: 1:0 Mijić (79′). Žuti kartoni: Frančišković, Rošić, Golić (Krk), Muhar (Kurilovec).

KRK: Berković, Čuturio, Con, Alilović (od 75′ Mijić), Rošić, Frančišković, Josipović (od 90′ Dijanić), Golić, Zec, Totić, Gibičar (od 89′ Majačić).

KURILOVEC: Jelavić, Mandura (od 72′ Velić), Čurek, Čunčić, Rajić, Kelava, Povoljnjak (od 81′ Sedlaček), Brajko, Humeljak, Krpečanec, Muhar.

Nogometaši Krka ostvarili su i šestu uzastopnu pobjedu na otvaranju trećeligaške sezone. Tek u 20. minuti upućen je prvi udarac prema vratima. Čuturilo je sa trideset metara bio je zamalo neprecizan. U 40. minuti gosti ne koriste prigodu iz kontre te završavaju udarcem u posljednju prepreku, vratara Berkovića, koji padom u noge napadaču Brajku spašava svoja vrata. Dvije minute kasnije kapetan Krka Čuturilo opet puca preko gola vratara Jelavića, da bi u smiraju poluvremena Josipović iz neposredne blizine glavom poslao loptu u vratara.

Odmah na otvaranju drugog dijela zicer glavom Rošića na asistenciju Čuturila, no njegov udarac zamalo promašuje rašlje Kurilovčana. U 70. minuti Frančišković u šesnaestercu gostiju slabo reagira i traljavo puca u izglednoj situaciji, da bi konačno mladi Mijić efektno završio jednu akciju, neobranjivim udarcem pod gredu.

Mogli su nogometaši Krka u 82. minuti riješiti sve dvojbe oko pobjednika, ali vratar Kurilovca Jelavić dvaput u istoj akciji efektno brani udarce Zeca i Čuturila.