Osigurali plasman

Liga prvaka: Real Madrid i Bešiktaš prošli dalje, pogodak Modrića

Aktualni europski nogometni prvak Real Madrid osigurao je plasman u osminu finala Lige prvaka nakon što je u susretu petog kola H skupine u Nikoziji pobijedio APOEL 6-0, a prvi pogodak na utakmici postigao je kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić. Plasman u drugi krug natjecanja osigurao je i Bešiktaš pridruživši se tako Tottenhamu, Manchester Cityju, PSG-u i Bayernu kojima je to uspjelo već nakon četiri kola.»Kraljevski klub« je rutinski odradio gostovanje u Nikoziji. Sav posao europski prvak je obavio u prvom poluvremenu postigavši četiri gola, a potom u nastavku potvrdio pobjedu s još dva gola. Mrežu APOEL-a načeo je Modrić u 23. minuti sjajnim pogotkom s više od 20 metara. Bio je to njegov prvi pogodak za Real nakon više od godinu dana. Posljednji put među strijelce se upisao u rujnu prošle godine u ligaškoj pobjedi protiv Osasune koju je Real dobio 5-2. Do kraja poluvremena golove za Real zabili su i Karim Benzema (39, 45+1) i Nacho (41), a u nastavku susreta oba gola je zabio Cristiano Ronaldo (49, 55).Modrić je odigrao cijeli susret, a bio je to njegov 64. nastup u LP čime je postao hrvatski rekorder. Do sada je dijelio vrh ljestvice sa Darijom Srnom. Mateo Kovačić nije bio u krugu kandidata za nastup. U drugom susretu Tottenham je na gostovanju pobijedio Borussiju Dortmund 2-1 osiguravši i prvo mjesto. Tottenham je i prije ovoga kola osigurao osminu finala, a večeras i ‘jedinicu’.Domaćin je poveo u 31. minuti preko Pierrea-Emericka Aubameyanga nakon asistencije petom Andrija Jarmolenka. Aubameyang se među strijelce mogao upisati i u 19. minuti kada je sam izašao ispred Huga llorisa, ali je pucao pored gola. Do kraja prvog dijela Spursi su imali dvije sjajne prilike za izjednačenje, ali je Roman Burki oba puta fantastično reagirao. Prvo je zaustavio udarac Christiana Eriksena, a potom i Erica Diera.Ipak, u 48. minuti Burki nije mogao ništa. Harry Kane je lijepim udarcem s ruba kaznenog prostora izjednačio na 1-1. Potpuni preokret dogodio se u 75. minuti kada je Heung-Min Son doveo goste u vodstvo. Trenutačno na ljestvici vodi Tottenham sa 13 bodova, Real Madrid ima 10 bodova, dok Borussija i APOEL imaju po dva boda.U skupini F Manchester City je i prije ovog kola osigurao prolaz, a pobjedom protiv Feyenoorda 1-0 ‘Građani’ su osigurali i prvo mjesto. City je slomio nizozemskog prvaka tek u 88. minuti golom Sterlinga.U drugom susretu Napoli je pobijedio Šahtar 3-0 i ostao u igri za plasman u osminu finala. Golove za vodeću momčad Serie A zabili su Lorenzo Insigne sjajnim udarcem s više od 25 metara u 57. minuti, Piotr Zielinski u 81. minuti, te Dries Mertens u 83. minuti. Napoli sada mora u zadnjem kolu pobijediti u Rotterdamu, te se nadati da će City slaviti u Ukrajini. Marko Rog je za Napoli zaigrao od 77. minute, dok Darijo Srna je i dalje izvan stroja zbog dopinškog slučaja. Manchester City vodi na ljestvici sa 15 bodova, Šahtar ima devet bodova, Napoli šest, a Feyenoord je bez bodova.U derbiju skupine E Sevilla i Liverpool su odigrali ludu utakmicu koja je završila 3-3, nakon što su ‘redsi’ vodili 3-0 nakon prvog poluvremena. Činilo se kako će rutinski do pobjede, no Sevilla je u nastavku odigrala fantastično.Gosti su već nakon pola sata vodili 3-0. Prva dva gola Liverpool je zabio na identičan način. Coutinho je u 2. minuti izveo korner, Wijnaldum prenio loptu na drugu stativu gdje je Firminho zabio za 1-0. U 22. minuti Coutinho je ponovo izveo korner, ovoga puta loptu je na drugu stativu prebacio Firminho, a Mane lagano zabio za 2-0. Sjajnu predstavu Firminho je u 30. minuti okrenuo drugim golom na utakmici. Kada se činilo kako će Liverpool rutinski obraniti ogromnu prednost, Sevilla je načinila veliki preokret. Ben Yedder je 51. minuti smanjio na 1-3 nakon ubačaja Evera Banege, a potom i realizirao kazneni udarac u 61. minuti. Ludilo na Sanchez Pizjuanu nastalo je u trećoj minuti sudačke nadoknade kada je Guido Pizarro zabio za 3-3. Dejan Lovren je odigrao cijeli susret za goste.U drugom susretu Spartak je u Moskvi ponovo kiksao protiv Maribora odigravši 1-1, kao i u prvom susretu igranom na Ljudskom vrtu. Ruski sastav je protiv Maribora ispustio četiri boda, možda i ključna u borbi za prolaz. Spartak je poveo u 82. minuti golom Zea Luisa, a Ruse je šokirao Jasmin Mešanović u drugoj minuti sudačke nadoknade. Mario Pašalić je za Spartak igrao do 53. minute. Na ljestvici vodi Liverpool (9) ispred Seville (8), Spartaka (6) i Maribora (2).U skupini G Bešiktaš je osigurao prvo mjesto nakon što je u Istanbulu odigrao 1-1 protiv Porta. Bešiktaš je tako prvi put u povijesti izborio plasman u osminu finala Lige prvaka premda je bio u četvrtinalu Kupa prvaka 1987. godine.Porto je poveo u 29. minuti golom Felipea, a izjednačio je Anderson Talisca u 41. minuti nakon sjajnog prodora i asistencije Cenka Tosuna. Bešiktaš je u drugom dijelu imao dvije sjajne prilike, ali više nije bilo golova. U 58. minuti je Ryan Babel sa 18 metara uzdrmao vratnicu, a tri minute kasnije Ricardo Quaresma je nakon lijepog prodora odlično pucao, ali je Jose Sa još bolje obranio. Zanimljivo, Bešiktaš u šest domaćih susreta protiv portugalskih klubova nikada nije upisao pobjedu, ali ovoga puta za slavlje je bio dovoljan i bod. Matej Mitrović nije nastupio za domaći sastav. U drugom susretu iz ove skupine RB Leipzig je na gostovanju pobijedio Monaco 4-1, a svih pet golova je palo u prvom dijelu. Njemački sastav je već nakon devet minuta vodio 2-0 nakon dvije katastrofalne pogreške Jemersona. Brazilski branič je u 6. minuti zatresao vlastitu mrežu, a tri minute kasnije poklonio gostima loptu nakon čega je Timo Werner zabio za 2-0. Isti je igrač u 31. minuti realizirao kazneni udarac za velikih 3-0. U 43. je smanjio Radamel Falcao, ali je dvije minute kasnije Naby Keita zabio za 4-1. Danijel Subašić je branio za momčad iz Kneževine i bio je nemoćan kod svih golova.Turski sastav uoči zadnjeg kola ima 11 bodova i više ga niti jedan klub u skupini ne može dostići. Porto je drugi sa sedam bodova, koliko ima i RB Leipzig na trećem mjestu, ali je Porto bolji u međusobnom skoru. Monaco je posljednji s dva boda. U posljednjem kolu Porto dočekuje Monaco, a RB Leipzig će ugostiti Bešiktaš.