Treća HNL - zapad

KRIMEJSKI DERBI David Andrić pogodio veliki bod Orijenta 1919, Krk zasjeo na čelo

Opatijci će svoj dvoboj 11. kola odraditi u nedjelju kod lidera Vinogradara

RIJEKA Stadion na Krimeji. Gledatelja: 1000. Sudac: Ivan Marinčević (Mićevac) 6. Strijelac: 0:1 Marton (45′), 1:1 Andrić (86′). Žuti kartoni: Leskur, Jergović, Mohorovičić, Andrić (Orijent 1919), Mudražija, Ljubanović (Dubrava TM). Crveni karton: Rebernjak (82′).

ORIJENT 1919: Popović -, Jergović 6,5, Andrić 7, Žeželj 6, Gerc 6, Fumić 6, Šarković 6 (od 65′ Redžepi -), Leskur 6 (od 74′ Srzentić -), Monjac 6, Hasičić 6, Mohorovičić 6 (od 60′ Čubelić 6).

DUBRAVA TK: Šolčić 5, Čopec 6, Barić 6, El Saleh 6, Marton 7 (od 84′ Gunjača -), Mudražija 6,5, Ljubanović 6, Kahrimanović 6 (od 76′ Adžić -), Džaferović 6,5, Rebernjak 5, Kovačević 6 (od 73′ Hodak -).

U 82. minuti duga lopta kao da je iznenadila užu obranu Dubrave. Mateo Monjac je stigao prvi do nje i krenuo prema gostujućem kaznenom prostoru. Karlo Rebernjak ga je povukao s leđa metar, dva izvan kaznenog prostora, a sudac Ivan Martinčević izvukao crveni karton i isključio gostujućeg braniča. Četiri minute kasnije Leskur je ubacio loptu s lijeve strane na vrh kaznenog prostora. Vratar Dubrave Zlatko Šolčić je potpuno neobjašnjivo krenuo u izlet u nepoznato, a branič Orijenta David Andrić bio najviši u skoku i glavom poslao loptu u visokom luku u nebranjenu mrežu za 1:1. Rekordno ispunjene krimejske tribine ove sezone uzaludno su u završnici prizivale pobjednički pogodak. Ne bi to ni bilo pravedno. Bod je najmanje što su nogometaši Dubrave zaslužili u derbiju kola. Orijentašima se nema što prigovoriti na trci, borbi, agresiji, ali igrom su bili ispod razine većine ovosezonskih domaćih dvoboja. Doduše, otegotna je okolnost da su igrali bez ideologa svoje igre, veznjaka Ivora Weitzera, koji je odrađivao kartone. Marin Mikac u svojem kadru jednostavno nema zamjenu za njega i to se osjetilo posebno protiv dobre momčadi Dubrave Igora Cvitanovića.

U posljednjom minuti prvoga poluvremena Karlo Rebernjak je ubacio dijagonalu s poludistance u kazneni prostor Krimejčana. Sve to dobro je pratio Borna Marton, te na drugoj stativi dočekao ubačaj i uklizavanje loptu skrenuo kraj istrčalog Popovića – 0:1. Nogometaši Dubrave okrunili su pogotkom svoje bolje izdanje u drugom dijelu prvoga poluvremena. Možda u tom periodu gosti nisu stvorili neke izrazite prilike, ali i pokušaji Kovačevića (33′) i Mudražije (34′), te sve češći izlasci igrača u ljubičastim dresovima na zadnju liniju Krimejčana ukazali su na činjenicu da su se Orijentove linije nekontrolirano razvukle, odnosno da je momčad izgubila kompaktnost s početka utakmice. U tom periodu “crveni” su visokom presingom uspjeli stvoriti pritisak i stići do dvije prilike. U 9. minuti Fumić je izveo udarac iz kuta, a Jergovićev udarac glavom gostujući vrata zaustavio. U 22. minuti Gerc je gurnuo Monjca ispred vratara Šolčića. Monjac nije najbolji zahvatio loptu, ali je umalo pogodio. Vratnica je spriječila pogodak i najbolju priliku Krimejčana do odmora. Nakon te prilike kao da su se domaći ispuhali, a gosti se počeli dizati i u konačnici su zasluženo stigli do pogotka neposredno uoči odlaska na odmor.

Kada već nisu mogli puno napraviti na planu igre onda su Krimejčani u nastavku počeli dizati razinu agresije. Mikac je uveo nekoliko svježih igrača, a duge lopte stvarati sve više problema za zadnju liniju gostiju. Doduše, teško je vjerovati da bi taj plan donio puno više od snošljivog poraza da se vratar gostiju nije odvažio na bespotrebno istrčavanje na rub kaznenog prostora koje je iskoristio domaći branič za s obzirom na sve što se događalo veliki bod Krimejčana u derbiju. (I. VO.)

KRK – NOVIGRAD 3:0

KRK Igralište Josip Uravić Pepi. Gledatelja: 100. Sudac: Toni Dadić. Pomoćnici: Bilić i Brezić (svi Zagreb). Strijelci: 1:0 Con (25′), 2:0 Josipović (87′), 3:0 Josipović (90′). Žuti kartoni: Malinić (Krk), Radetić (Novigrad).

KRK: Berković, Con, Kurolt, Čuturilo, Totić, Majačić (od 46′ Josipović), Mijić (od 62′ Alilović), Golić, Brdar (od 88′ Dijanić), Frančišković, Malinić.

NOVIGRAD: Peruško, Kitchen, Pamić, Nuaili, Stritar (od 46′ Dah), Urošević, Dukađin, Mofardin, Bernobić, Najhart, Radetić (od 88′ Prodan).

U vrlo fer i korektnoj utakmici sa samo dva žuta kartona sa svake strane, nogometaši Krka rutinski su zabilježili pobjedu nad bivšim drugoligašem. U prvih petnaestak minuta niti jedna ekipa nije pokazala neku agilnost, domaćin na pedeset posto, a gost nemoćan da to iskoristi. Prva prilika zbila se u 16 minuti kada je Brdar vrškom kopačke zahvatio loptu u povoljnoj situaciji i to je bilo dovoljno da vratar Peruško uhvati loptu. Dvije minute kasnije i Kurolt puca glavom ravno u vratara. Što nije pošlo za rukom napadačima, u 25 minuti pošlo je za rukom stoperu Conu koji je iz blizine nakon udarca sa kuta pospremio loptu u mrežu za 1:0.

Do odmora ništa se nije značajnije dogodilo, Krčani su opet stali i kombinirali previše se ne trošeći, a gosti nemoćni i bez udarca prema vratima Berkovića. U drugom dijelu u istoj, 46. minuti, dva zicera za Krčane , prvo Cona, a potom Frančiškovića. Oba puta isti igrači dosta su traljavo pucali prema golu Peruška. U 59 minuti prvi udarac gostiju u okvir vrata Berkovića i to škaricama preko tamnoputog napadača Dah Joela, ali bez opasnost, lopta je završila u naručju domaćeg vratara. U 83. minuti dobar udarac glavom dotad najboljeg napadača Krka Cona no vratar Novigrada vadi loptu iz samog donjeg kuta. I onda u 87.  i 90.  minuti proradio je Josipović te dvama pogocima, jednim iz igre, a drugim iz prekida donio svojoj ekipi visoku pobjedu od 3:0

UTAKMICE 11. KOLA:

VINOGRADAR – OPATIJA 15 satiVRBOVEC – HAŠK 0:1KRK – NOVIGRAD 3:0ORIJENT 1919 – DUBRAVA TK 1:1MAKSIMIR – JARUN 3:1ZAGREB – TRNJE pon 15PONIKVE – DUGO SEL O 0:1ZAGOREC – ŠPANSKO2:3JADRAN – KURILOVEC 31. 10. Krk 11 9 0 2 28:11 27Vinogradar 10 8 1 1 28:8 25Orijent 1919 11 7 2 2 22:13 23Dugo Selo 11 7 1 3 18:14 22HAŠK 11 6 3 2 20:10 21Dubrava TK 11 6 3 2 25:16 21Trnje 10 5 1 4 17:13 16Vrbovec 11 4 3 4 14:14 15Opatija 10 4 2 4 16:19 14Jadran 10 4 1 5 16:13 13Ponikve 11 4 1 6 14:20 13Jarun 11 4 1 6 11:18 13Maksimir 11 3 3 5 16:18 12Zagorec 11 4 0 7 14:19 12Kurilovec 10 2 5 3 11:15 11Špansko 11 3 2 6 18:26 11Novigrad 11 1 0 10 9:25 3Zagreb (-1) 10 0 1 9 3:28 0

SLJEDEĆE KOLO (27. LISTOPADA): Opatija – Kurilovec, Špansko – Jadran, Dugo Selo – Zagorec, Trnje – Ponikve, Jarun – Zagreb, Dubrava TK – Maksimir, Novigrad – Orijent 1919, HAŠK – Krk, Vinogradar – Vrbovec.