Rijetko odustaje od početne ideje

KAKO ČAČIĆ VODI VATRENE: Najčešće mijenja u samoj završnici utakmice

Marko Cvijanović

Snimio Denis LOVROVIĆ / NL arhiva

U dvanaest natjecateljskih utakmica Ante Čačić je 24 puta mijenjao igrače od 75. do 90. minute, a u razdoblju od 85. do 90. minute, odnosno do kraja sudačke nadoknade vremena, čak 18 puta!? Na poluvremenima je napravio dvije izmjene

RIJEKA Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije, Ante Čačić, za neugodna poraza od Islanda (0:1) u Reykjaviku prvi put na klupi »kockastih« i u jednoj utakmici natjecateljskoga karaktera nije iskoristio pravo na tri zamjene.

Ulazak Marcela Brozovića umjesto Nikole Kalinića u 63. minuti trebao je donijeti pomak na bolje na planu igre, ulazak Ivana Santinija umjesto Marija Mandžukića u 88. minuti za učinak valjda imati predah od pritiska Islanđanja u smiraju utakmice. Nije se dogodilo ni jedno, ni drugo. Čak štoviše, Hrvatska je u posljednjoj minuti primila pogodak i prvi put posrnula u tekućem kvalifikacijskom ciklusu. Poslije islandskoga poraza u zraku su u svakom slučaju ostala mnoga pitanja. Za izbornika dva ključna: Je li trebao drukčije i je li trebao ranije mijenjati?

Island –Hrvatska 1:0N. Kalinić – Brozović (63’)Mandžukić – Santini (88’)Hrvatska – Ukrajina 1:0Rakitić – Kovačić (79’)N. Kalinić – Kramarić (87’)Brzović – Rog (90’+1)Hrvatska – Island 2:0Kovačić – Modrić (46’)Rakitić – Kramarić (85’)Mandžukić – Čop (90’ + 2)Finska – Hrvatska 0:1Brozović – Čop (71’)Kramarić – Rog (81’)Mandžukić – Kalinić (87’)Kosovo – Hrvatska 0:6Ćorluka – Mitrović (46’)Mandžukić – N. Kalinić (59’)Kramarić – Rog (71’)Hrvatska – Turska 1:1Rakitić – Brozović (64’)Pjaca – N. Kalinić (79’)Mandžukić – Kramarić (85’)Hrvatska – Portugal 0:1 Mandžukić – N. Kalinić (88’)Rakitić – Pjaca (110’)Ćorluka – Kramarić (120’)Hrvatska – Španjolska 2:1Kovačić – Rog (82’)Pjaca – Čop (90’ + 2)Perišić – Kramarić (90’ + 4)Češka – Hrvatska 2:2Modrić – Kovačić (62’)Rakitić – Schildenfeld (90’ + 2)Strinić – Vrsaljko (90’ + 2)Turska – Hrvatska 0:1Perišić – Kramarić (87’)Rakitić – Schildenfeld (90’)Mandžukić – Pjaca (90’ + 3)Malta – Hrvatska 0:1N. Kalinić – Kramarić (60’)Rakitić – Brozović (77’)Pjaca – Olić (83’)Hrvatska – Bugarska 3:0Modrić – Badelj (46’)Pjaca – Čop (60’)N. Kalinić – Kramarić (86’)

Analiza izmjena u utakmicama natjecateljskoga karaktera u Čačićevoj izborničkoj eri uglavnom nudi odgovore na drugo pitanje. I puno otkriva o načinu njegova vođenja utakmica, tijekom kojih uglavnom ne odustaje od osnovne i početne ideje.

Statistika kaže sljedeće: u dvanaest natjecateljskih utakmica Čačić je ukupno napravio 35 izmjena i pritom igrače najčešće mijenjao od 75. do 90. minute. Čak 24 puta! Sedam izmjena napravio je u razdoblju od 60. do 75., a četiri od 46. do 60. minute.

Uđe li se pak dublje u analizu njegovih izmjena u posljednjoj trećini drugoga poluvremena, zanimljivo zvuči podatak da je Čačić igrače čak 18 puta mijenjao u razdoblju od 85. do 90. minute, odnosno do kraja sudačke nadoknade vremena!?

Kad je nadoknada u pitanju, Čačiću se, recimo, nema što prigovoriti na dvjema zamjenama (Pjaca/Čop, Perišić/Kramarić) u utakmici protiv Španjolske na Europskom prvenstvu u Francuskoj. Čop i Kramarić ušli su u igru umjesto Pjace i Perišića kada je trebalo »ukrasti« malo vremena poslije Perišićeva pobjedonosnoga pogotka u 87. minuti.

46. – 60. min.    60. – 75 min.    75. – 90. min.    85. – 90. + min.4    7    24    18

Međutim, čemu dvije zamjene (Rakitić/Schildenfeld, Strinić/Vrsaljko) u drugoj minuti sudačke nadoknade susreta sa Češkom koji je okončan nepovoljnim remijem (2:2) nakon što je Hrvatska vodila 2:0?

Zanimljivo, hrvatski izbornik nijednom nije morao mijenjati igrače u prvom dijelu igre, a samo dvaput je igrače mijenjao na poluvremenu. Oba puta zbog preventive. Prvi put uslijed nedovoljno zaliječene Modrićeve ozljede u pobjedi nad Islandom (2:0) u tekućem kvalifikacijskom ciklusu (Modrić/Kovačić), a drugi put da bi odmorio Ćorluku u komotnoj situaciji visokoga vodstva (3:0) u Skadru protiv Kosova (6:0).