Kvalifikacije

Aktualni europski prvak Portugal izborio EURO 2020.

ZAGREB  Aktualni europski prvak Portugal izborio je plasman na Europsko prvenstvo 2020. godine i branit će naslov prvaka osvojen 2016. godine u Francuskoj.

U susretu posljednjeg kola skupine B Portugal je na gostovanju daleko teže nego što se očekivalo pobijedio Luksemburg sa 2-0 osvojivši drugo mjesto u skupini iza Ukrajine koja je već ranije izvadila vizu za EURO.

Srbija, koja je također bila u igri za drugu poziciju, priželjkivala je kisk Portugala, međutim Cristiano Ronaldo i društvo nisu napravili pogrešku premda nisu briljirali. Srbiji ne bi pomogao niti remi Portugala jer je u Beogradu odigrala 2-2 protiv Ukrajine primivši drugi gol u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Portugal je poveo u 39. minuti golom Brune Fernandesa, a sve dvojbe oko pitanja pobjednik razriješio je Cristiano Ronaldo golom u 86. minuti, njegovim jedanaestim u osam susreta.

U drugom susretu Srbija i Ukrajina su odigrale 2-2. Domaćin je vodio 1-0 i 2-1, ali su Ukrajinci oba puta uspjeli izjednačiti zaključivši natjecanje u skupini bez poraza.

Golove za Srbiju zabili su Dušan Tadić (9-11m) i Aleksandar Mitrović (56), dok su strijelci za Ukrajinu bili Roman Jaremčuk (33) i Artem Besedin (90+3).

Na koncu je Ukrajina osvojila prvo mjesto u skupini sa 20 bodova, a dalje ide i Portugal koji je sakupio 17 bodova. Srbija je osvojila treće mjesto sa 14 bodova, a novu priliku za EURO tražiti će u play-offu. Slijede Luksemburg (4) i Litva (1).

Do sada je plasman na Europsko prvenstvo izborilo 17 reprezentacija, među kojima i Hrvatska. Vizu za EP izvadili su i Austrija, Belgija, Češka, Engleska, Finska, Francuska, Njemačka, Italija, Nizozemska, Portugal, Poljska, Rusija, Španjolska, Švedska, Turska i Ukrajina.

REZULTATI:

Luksemburg – Portugal 0-2 (Bruno Fernandes 39, Cristiano Ronaldo 86)Srbija – Ukrajina 2-2 (Tadić 9-11m, Mitrović 56 / Jaremčuk 33, Besedin 90+3)

LJESTVICA:

1. Ukrajina 8 6 2 0 17-4 202. Portugal 8 5 2 1 22-6 173. Srbija 8 4 2 2 17-17 144. Luksemburg 8 1 1 5 7-16 45. Litva 8 0 1 7 5-25 1