foto Žestokom borbom do nove pobjede: Rijeka svladala Slaven Belupo 3:2

Franko Andrijašević, Foto: S. JEŽINA
Autor: ,
Objavljeno: 19. ožujak 2017. u 16:57 2017-03-19T16:57:00+01:00

U vrlo neizvjesnoj utakmici Riječani su na kraju ipak došli do tri boda, iako je Slaven pružio fantastičnu igru, gosti su u samom finišu utakmice pogodili i stativu

RIJEKA – U 87. minuti utakmice braniči »Slaven Belupa« predugo su dopustili da lopta nekontrolirano skakuće na rubu njihova kaznenoga prostora. Na odbijanac je natrčao Marko Vešović, a snažno udarena lopta završila u bližim rašljama nemoćnog vratara Blaževića. Četiri minute kasnije, u prvoj minuti sučeve nadoknade vremena, Josip Tadić je natrčao glavom na oštar ubačaj Gordana Barića, vratar Prskalo već je bio savladan, a lopta odsjela na gredi!

SP193SJ38
Utakmica Rijeka - Slaven Belupo / Foto Silvano Ježina

Zahvaljujući rijetko viđenom pogotku crnogorskog reprezentativca, dozi sreće, a u prvom redu »šampionskom karakteru«, koji krasi ovu momčad, nogometaši »Rijeke« uspjeli su konačno svladati svoju »crnu mačku« iz Koprivnice i zadržati četiri boda prednosti nad »Dinamom« uoči reprezentativne stanke, te još jednom prevladati grube individualne pogreške u obrani koje postaju zaštitni znak ove momčadi i razlog za trbuhobolju u navijača »Rijeke« koji su se ovoga puta nauživali stresa kao nikada ovoga proljeća.

Valjda je zbog toga i slavlje bilo posebno slatko i bučno. »Rijeka« se jednom vraćala iz minusa, drugi put iz značajnog psihološkog zaostatka (kod rezultata 2:2), a to mogu učiniti samo ekipe satkane od posebno čvrstog materijala.

SP193SJ23

Željko Kopić ni ovoga puta nije iznevjerio. Trener »Slaven Belupa« pribjegao je staroj formuli uspjeha kada igra protiv momčadi »Rijeke« s time da je ovoga puta dodao neke dodatne sastojke. Gosti iz Koprivnice zaigrali su u rasporedu 4-4-2 s time da su dvojica napadača Heber i Tadić, odnosno dvojica ofenzivnih veznih igrača Christansen i Bouadla imali zadaću visokim presingom na bekove, odnosno dva vezna igrača onemogućiti razvoj »Rijekine« igre u korijenu. Jasno je da je za takav način igre trebalo osim hrabrosti uložiti i jako puno trke i agresije što su Kopićevi odabranici i uložili u većem dijelu prvoga poluvremena. Uostalom, u 14. minuti natjerali su dvojicu riječkih stopera na dvije individualne pogreške koje su po tko zna koji put ovoga proljeća rezultirale pogotkom u Prskalovoj mreži. Ante Kulušić predugo je vukao loptu po sredini terena i na kraju je izgubio. Činilo se da će tu pogrešku ispraviti Elez, međutim izgubio je duel s Tadićem na vrhu kaznenoga prostora, a bivši napadač »Rijeke« sam izašao pred Prskala i provukao loptu kraj njega u mrežu – 0:1. Riječani su se četvrti put ovoga proljeća našli u situaciji moraju stizati rezultat, što je osim reakcije s tribina iziskivalo i adekvatno reakciju momčadi. Do odmora su se ispunila oba uvjeta.

SP193SJ26

Riječka publika osjetila je trenutak i počela dodatno »puhati u bijela jedra«, a igrači »Rijeke« pojačali pritisak prema gostujućim vratima. U 20. minuti Vešovića lopta, pokušaj dodadavanja, prošao je kraj suprotne vratnice što je bio najava dvije velike prilike uoči izjednačujućeg pogotka. U 26. minuti Gavranović je dočekao ubačaj ubačaj, a vratar Blažević izvukao iz svojeg desnog gornjeg kuta loptu koju su mnogi već vidjeli u golu. Šest minuta kasnije Bezjak je stigao na loptu ispred gostujućeg vratara, ali se okliznuo u odsutnom trenutku kada mu se otvorio put prema nebranjenoj mreži. I onda je u 34. minuti »Rijeka« poravnala, ali ne nakon ubačaja s desnog, kao što je to nalagao razvoj situacije, već lijevoga boka. Žuta se majstorski riješio Purića i oslobodio prostor za ubačaj na kojega je glavom na vrhu peterca natrčao Andrijašević. Vratar Blažević ostao je na nogama i samo pogledom ispratio loptu koja je odsjela u mreži – 1:1. »Rijeka« je na krilima izjednačenja i euforične podrške s tribina mogla do odmora napraviti potpuni preokret. Šteta što je Mario Gavranović u 45. minuti, nakon što si je rasčistio prostor za otvoreni udarac s 12 metara, pokušao desnom nogom zahvatiti loptu iako je u tom trenutku bilo prirođenije pokušati ljevicom, pa makar ona bila slabija noga.

SP193SJ25

Riječki pritisak nastavio se i početkom nastavka, te u 51. minuti donio drugi pogodak. Doduše, kao i jesenas »bijelima« je pomogao branič gostiju Aleksandar Jovičić. Tada je u svega 42 minute zaradio dva žuta kartona, a ovoga puta pogodio je vlastitu mrežu. Mišić je centrirao, a nesretni Jovičić očešao loptu glavom, te je poslao preko iznenađenog Blaževića u njegove gornje lijeve rašlje. Neobranjivo! Činilo se u tim trenucima da će Riječani rutinski zaploviti prema još jednoj pobjedi, ali onda su ponovo goste darivali riječki stoperi. Prvo je u 68. minuti Aliti pobjegao Šofrancu, koji ga je zaustavio prekršajem s leđa na vrhu šesnaesterca, a Prskalo zaustavio Burićev pokušaj iz slobodnjala. Dvije minute kasnije Tadić je stigao brže na jednu dugu loptu od stopera »bijelih«, no Kulušić mu je uspio u odsutnom trenutku skinuti loptu s noge za udarac iz kuta. Burić je izveo korner, Ivanovski dočekao ubačaj na prvoj vratnici i prebacio na drugu, gdje je na loptu natrčao usamljeni Heder i uveo utakmicu u dramatičnu završnicu – 2:2.

SP193SJ24

Početne postave

RIJEKA: PRSKALO, RISTOVSKI, KULUŠIĆ, ELEZ, ZUTA, BRADARIĆ, MIŠIĆ, VEŠOVIĆ, ANDRIJAŠEVIĆ, BEZJAK, GAVRANOVIĆ

SLAVEN BELUPO: BLAŽEVIĆ, JOVIČIĆ, STEVANOVIĆ, CHRISTENSEN, ARAJUO, BOUADLA, ALITI, PURIĆ, BURIĆ, KATIĆ, TADIĆ

-----------------------------------------------------------------------------

90+3 Kraj utakmice, Rijeka je svlada Slaven Belupo 3:2

90' Velika prilika za Slaven Belupo, stativa spašava Rijeku

87' GOOOOOOOL, sjajan udarac Vešovića i gol za 3:2

85' Slobodan udarac za Rijeku, puca Matei, ali lopta ide izvan okvira gola

82' Bezjak izlazi, Matei ulazi

76' Gorgon puca nakon ubačaja Ristovskog, ali odlazi lopta preko gola

72' Gol za Slaven Belupo, nakon kornera zabio je Eber

71' Prilika za Slaven, Kulušić je izbacio ispred Tadića

70' Gorgon puca iz velike udaljenosti, ali nema opasnosti za gol gostiju

69' Slobodni udarac za Slaven, brani Prskalo

67' Lijepa akcija Rijeke, Andrijašević je ubacio Bezjak ne stiže pred golom

63' U prilici se našao Vešović, ali šalje loptu glavom preko gola

57' Izlazi Mario Gavranović, ulazi Alexander Gorgon

54' ušao je Ivanovski kod Slavena, ulazi i Šofranac kod Rijeke umjesto Eleza

51' GOOOOOOOOOOL Autogol Jovičića nakon ubačaja Mišića, Rijeka vodi 2:1

47' Prvi udarac Rijeke prema golu Slavena u drugom poluvremenu, ali je golman Slavena lako ukrotio pokušaj Gavranovića

46' Počelo je drugo poluvrijeme

45' Kraj prvog poluvremena, Rijeka - Slaven Belupo 1:1

45' Jako lijepa akcija Rijeke, ali udarac Gavranovića ide pored gola

43' Korner za Rijeku, ali bez opasnoti po gol Slavena

34' GOOOOOOL Franko Andrijašević nakon sjajnog driblinga i ubačaja Zute

32' Otvarala se dobra prilika za Rijeku, Bezjak je išao prema golu ali je golman Slavena uspio prekinuti akciju

27' Andrijašević glavom preko gola

26' Odlična akcija Rijeke, ali golman Slavena brani udarac Gavranovića

20' Velika prilika za Rijeku, Vešović ubacuje u sredinu, ali lopta odlazi pored vratnice

16' Mišić je prošao po boku i ubacio u sredinu, ali lopta je bila prebrza za napadače Rijeke

14' Gol za Slaven Belupo, zabio je Josip Tadić

9' Novi korner za Rijeku, ali i opet nema prilike za gol

7' Korner za Rijeku, ali bez opasnosti po gol gostiju

5' Prvi pet minuta bez ozbiljnijih prijetnja na obje strane

0' Počela je utakmica