Više od bodova

VELIKA POBJEDA Igor Bišćan je odigrao na kartu povjerenja i rizika s mladim igračima i uspio!

Denis Frančišković

Veliko riječko slavlje na Rujevici/R. BRMALJ

Rijeka je vrijedno i brižljivo čuvala kapital iz prvog dijela, dva gola i prvijence, koje su postigli Tibor Halilović i Ivan Lepinjica u svom prvoligaškom debiju od prve minute. Bišćan je ovaj put igrao na kartu povjerenja i rizika i uspio! Očito nekad treba ići i izvan uštogljenih kalupa koji su na Rujevici godinama vladali, a mladi dobivali šansu na kapaljku.

RIJEKA Riječanima i Igoru Bišćanu ove sezone očito leži Osijek. Nakon što su »bijeli« jesenas na Dravi odigrali svoju najbolju partiju pod novim kormilarom, Riječani izranjavani ozljedama i kartonima na Rujevici su u vrlo dobroj partiji došli do nova vrijedna tri boda i dodatno »zacementirali« drugu poziciju.

Derbi kola pripao im je sasvim zasluženo nakon pametne igre s raspoloživim snagama. Dva munjevita matna poteza u razmaku od jedanaest minuta prvog poluvremena zadala su Osječanima previše muka i situaciju iz koje više nije bilo izlaza. Istina, nije to bio Osijek kao iz prijašnjih izdanja, domaći remiji s »farmaceutima« i »lokosima« očito su ostavili traga na gostima.

Utakmice 25. kola:

Inter – Istra 1961 3:1Lokomotiva – S. Belupo 3:1Hajduk – Rudeš 3:0Gorica – Dinamo 1:2Rijeka – Osijek 3:1 Dinamo 25 20 4 1 52:14 64Rijeka 25 13 8 4 46:26 47Osijek 25 12 6 7 43:27 42Lokomotiva 25 11 8 6 40:23 41Hajduk 25 10 10 5 38:28 40Gorica 25 11 5 9 35:30 38Inter 25 7 3 15 27:54 24S. Belupo 25 3 13 9 26:37 22Istra 1961 25 4 5 16 22:46 17Rudeš 25 1 4 20 17:61 7

SLJEDEĆE KOLO (30. ožujka): Slaven Belupo – Rudeš (28. ožujka), Istra 1961 – Hajduk, Dinamo – Inter, Osijek – Gorica (29. ožujka), Lokomotiva – Rijeka (29. ožujka).

»Bijeli« su se u drugom poluvremenu uglavnom branili, svjesno se povukli i sačuvali prednost protiv iskusnijih gostiju koji umnogome razočarali. U nastavku, kad se činilo da će se utakmica lomiti, Rijeka je zatvorila prilaze, a gosti iz daljine zaprijetili preko Bobana koji je u 68. minuti silovito odapeo s 25 metara, lopta dobijala na brzini i mijenjala putanju, ali Sluga ju je iznio iz rašlji.

Snalažljivi Puljić

Rijeka je u drugom dijelu bila poprilično u podređenom položaju, reklo bi se »stajačica«, ali izronila u pravo vrijeme za potvrdu pobjede. U završnici Ejupi je sa sedam metara u jeku dominacije matirao Slugu, na drugoj strani Gutieri je pogriješio u obrani, snalažljivi Puljić to lukavo iskoristio i odbijancem od Škorića matirao Malenicu za potvrdu pobjedu, slavlje i vatromet na Rujevici – 3:1.

Prvo poluvrijeme neka nova Rijeka odigrala je na tragu svojih boljih izdanja. Dobra u bloku i defenzivi, pravovremena u izlascima bila je Bišćanova momčad kojoj kao da je mladost predvođena Halilovićem i Murićem dala neku novu energiju. »Bijeli« su bili puno poletniji, dok Osječani predviđeni mađarskim razigravačem Kleinheislerom nisu znali odgovoriti na dobro postavljenu igru domaćina.

Počelo je udarcima sa 17 metara, prvo je budnost Sluge provjerio Kleinheisler (7′), a potom Puljić onu osječkog čuvara mreže (9′) iz slobodnog udarca.

Disciplina

Rijeka je nenadano povela, bio je to bljesak Halilovića koji se izborio za loptu na 20-ak metara i još odvažnije opalio, silovita lopta odsjela je u kutu nemoćnog Malenice – 0:1.

Ništa posebno nije se događalo do 21. minuti kad je Abazaj majstorski varkom izbacio iz takta pola riječke uže obrane, ušao u središte šesnaesterca i tukao, a lopta se odbila od požrtvovnog Župarića i završila iznad Slugine grede. Bila je to ujedno i najbolja prigoda gostiju u prvom dijelu.

Stadion HNK Rijeka. Sudac: Igor Pajač (Zelina) 7. Gledatelja: 4.347. Strijelci: 1:0 Halilović (10′), 2:0 Lepinjica (31′), 2:1 Ejupi (82′), 3:1 Puljić (86′). Žuti kartoni: Acosty, Lepinjica (Rijeka), Pušić, Gutieri, Grgić, Škorić, Kleinheisler (Osijek).

RIJEKA: Sluga 6,5, Kvržić 6,5, Župarić 6,5, Velkovski 6,5, H. Smolčić 6,5 (od 89′ Capan –), Halilović 7, Lepinjica 7, Murić 7 (od 89′ Ristovski –), Gorgon 6,5, Acosty 5,5 (od 76′ Bušnja –), Puljić 7.

OSIJEK: Malenica 5,5, Grgić 5, Škorić 5,5, Gutieri 5, Janža 5,5, Pušić 5,5, Kleinheisler 6, Abazaj 6 (od 75′ Ejupi 6,5), Kamenar 5 (od 46′ Lopa 6), Pilj 5 (od 46′ Boban 6), Marić 5,5.

Koliko je dobar u prekidima Murić je potvrdio u 31. minuti. Sa 40-ak metara vrhunski je ubacio u srce šesnaesterca, istina i Malenica zaspao na crti, a Lepinjica sve još bolje pratio i glavom spustio loptu u donji dio mreže – 2:0.

Rijeka je i nakon podebljanog vodstva djelovala organizirano i disciplinirano. Do odmora zaprijetio je još Puljić (26′), udarac ljevicom s 18 metara Malenica je krajnjom mukom izvadio iz kuta. Nešto više Marić je mogao u 40. minuti kada je iz okreta tukao, ali Sluga je udarac lakoćom zaustavio.