Kvarnerska rivijera

Šantek s bijele točke pogodio devetnaesti naslov: Kadeti “Rijeke” svladali Akademiju Abuju

Foto M. Gracin

RIJEKA  Pogotkom Mateja Šanteka s bijele točke kadeti Rijeke svladali su minimalno selekciju Akademije Abuja i stigli do ukupno 19. naslova pobjednika turnira Kvarnerske rivijere. Nigerijci nisu uspjeli obraniti krunu, a njihov trener Renato Pilipović za razliku od kolege s riječke klube Damira Jagačića nije uspio postati vjerojatno jedini trener koji je s dvije različite momčadi osvojio Kvarnersku rivijeru.

Stadion HNK Rijeke na Rujevici. Gledatelja: 500. Sudac: Skender (Rijeka) 6,5. Strijelac: 1:0 Šantek (49′-11m). Žuti kartoni: Rilov, Iličić (Rijeka), Olonisakin (Abuja) . RIJEKA: Majkić 6,5, Ivančević 6,5, Modrić 6,5, Mulac 7, Lebar 7, Čeliković 6,5, Črnko 6,5 (od 77′ Mioč -), Rilov 6,5 (od 58′ Dunić 6), Dukađin 6 (od 75′ Flego -), Šantek 6,5 (od 90′ Iv. Lepinjica -), Iličić 6,5 (od 90′ Vidović -).ABUJA: Olumuyiwa 7, Saludeen 6, Frank Uche 5,5 (od 75′ Oluwaseun -), Rabiu 6, Ayodeji 6, Iroyana 6, Haruna 6 (od 48′ Bankole 6), Saleh 6,5, Francis Uche 6,5, Izuchukwu 6 (od 61′ Junior -), Olonisakin 6,5.

Jagačiću je to osim s Rijekom uspjelo i s Varteksom. Veliko nevrijeme, kiša nošena snažnim vjetrom, koja je počelo padati u posljednjim trenucima utakmice, nije uspjela pokvariti veliko slavlje igrača u bijelim dresovima i još jednu potvrdu darovitosti jedne generacije mladih nogometaša Rijeke. Tumurni oblaci pokvarili su tek ugođaj u kojem je upriličena podjela priznanja. Umjesto na travnjaku pod okriljem centralne tribine predsjednik HNS-a Davor Šuker i predsjednica Nadzornog odbora HNK Rijeke Snježana Mišković uručila je pobjednički pokal igračima u bijelim dresovima, a nakon što je u riječke redove otišla i većina pojedinačnih nagrada. Lovro Majkić proglašen je najboljim vratarom, a Miroslav Iličić najboljim igračem turnira. Najbolji strijelac bio je Andrea Dordit (Venezia).

Igrači Rijeke kao da su ušli malo impresionirano u finale pa je u uvodnim minutama izostala kvalitetnija reakcija u kaznenom prostoru. Srećom po bijele Haruna je promašio loptu (3′), a vratar Majkić (4′) obranio udarac Saleha iz neposredne blizine. Uzvratili su Riječani iz prekida. U 9. minuti Črnko je izveo slobodan udarac, Čeliković dočekao glavom ubačaj na prvoj vratnici, a vratar Olumuyiwa izbacio loptu ispod grede u korner. U 24. minuti lopta se sretno odbila do Iličića u kaznenom prostoru, no napadač Riječana nije spremno dočekao loptu koja je završila visoko u mreži iznad gola. U 30. minuti ponovo je vratar Abuje dobro reagirao zaustavivši nogom Đukadinov udarac na povratnu loptu Črnka. Rijeka je u prvih 40 minuta imala jednu šansu više, ali su motoričniji Nigerijci ostavili nešto bolji dojam. Dobili su više duela, odnijeli veći broj ničijih lopti, ali iz jednakom lakoćom gubili tamo gdje se to ne smije. Bijeli su uz malo više koncentraciji u završnici to mogli iskoristiti.

Stadion HNK Rijeke na Rujevici. Gledatelja: 100. Sudac: Jakovac (Mrkopalj) 7. Strijelci: 0:1 Leone (8′), 0:2 Dordit (50′), 1:2 Blažević (52′), 1:3 Dordit (70′).DINAMO: Kotarski 5,5 (od 41′ Živković 6), Radić 5,5, Dadić 6, Rožić 6, Drčić 6, Vukmanić 6, Rufati 6, Čuić 6 (od 50′ Blažević 6), Čančar  6, Krizmanić 5,5, Gulcan 5,5 (od 62′ Hopeau -).VENEZIA: Pigozzo 6, Leone 7 (od 79′ Bettin -), Scarpa 7, Zennaro 6,5 (od 57′ Basei 6,5), Pastorelli 6,5, Cigagna 6,5, Inchico 6,5 (od 47′ Dordit 7), Secco 6,5, Bolgan 6,5 (od 72′ Pozzebon -), Morelo 6,5, Simeoni 6,5.

Nastavak je svojom novom obranom u 44. minuti otvorio vratar Olumuyiwa koji je zaustavio udarac Dukađina s vrha peterca. Igrači Rijeke su sve češće ulazili nigerijski šesnaesterac kao u 49. minuti kada je Iličić nanizao nekoliko igrača po korner liniji, a u završetku akcije Modrićev ubačaj s boka Frank Uche nespretno zahvatio rukom. Sudac Skender je bez razmišljanja odmah pokazao na bijelu točku, a kapetan Rijeke Matej Šantek doveo svoju momčad u vodstvo – 1:0. Nakon što su stekli vodstvo igrači Rijeke pokazali su ono što ih je pratilo kroz cijeli turnir, zavidnu stabilnost i zrelost koja krasi iskusnije ili jako dobro uigrane momčadi. Momčad Abuje kroz cijeli je turnir stvarala jako puno prilika. Nakon primljenog pogotka Nigerijci su samo jednom opasnije ušli u šesnaesterac i to kada je u 57. minuti Taiwo Olonisakin nakon solo prodora zalegao u šesnaestercu, a sudac Skender procjenio da je riječ o pokušaju iznuđivanja kaznenog udarca.