Prvi ispit

POGLEDAJTE FOTO-GALERIJU: Rijeka tukla Rabotnički 2-0, Brazilac Heber se predstavio golom

Snimio Roni Brmalj

Nakon Kekove »jezikove juhe« u poluvremenu, ali i nekoliko igračkih promjena stvari su polako legle na svoje mjesto. U prvom redu u organizaciji igre. Igrači »Rabotničkog« više nisu nekontrolirano ulazili u riječki kazneni prostor pa je bilo samo pitanje vremena kada će »Rijekina« kvaliteta početi dolaziti do izražaja. U 57. minuti nakon Ajayijeve povratne lopte Matei je zaobišao vratar, a netko od makedonskih braniča izbacio loptu s gol linije.

KRANJSKA GORA – SC Ruteč. Gledatelja: 50. Sudac: Žnidarščič (Kranj). Strijelci: 1:0 Matei (60′), 2:0 Heber (63′). Žuti kartoni: Herera, Ackovski (Rabotnički)

RIJEKA: Sluga (od 46′ Prskalo) – Martić (od 46′ Ristovski), Elez (od 46′ Šofranac), Župarić (od 60′ Punčec), Žuta (od 60′ Čeliković) – Maleš (od 46′ Bradarić), Mišić (od 60′ Matić) – Črnic (od 46′ Matei), Gorgon (od 55′ Šantek), Vešović (od 46′ Ajayi) – Gavranović (od 46′ Heber).

RABOTNIČKI: Trajčevski, Rašo, Mitrev, S. Sahiti, Najdenov, Duranski, Božinovski, Herera, Velinov, Iliev, Kadriu. Još su igrali: Sadiki, Najdovski, E. Sahiti, Borha, Stankovski, Todorov, Ackovski, Jankov.

»Rijeka« je pobjedom otvorila serijal prijateljskih utakmica u ljetnim pripremama i zapravo samo nastavila tamo gdje je stala istekom prošle sezone – pobjeđivati! Treća momčad makedonskog prvenstva bila je dobar sparing partner, posebno u prvom poluvremenu, no u nastavku je ipak posrnula pod naletima hrvatskog prvaka koji je nešto izmjenio svoju igračku sliku, ali nije izgubio prepoznatljivost u igri. Matjaž Kek predstavio je nova riješenja umjesto otišlog Franka Andrijaševića.

Nešto manje od sat vremena na poziciji srednje polušpice zaigrao je Alexander Gorgon, a onda je prepustio svoje mjesto junioru Mateju Šanteku. Od novih lica krasnim pogotkom se predstavio Brazilac Heber, Punčec je odigrao bez greške u posljednji pola sata. Gomelt je ozlijeđen, a Đoković tek mora napuniti pluća u noge snagom.

U prvih 45 minuta Riječani su imali dosta problema u igri. Bilo je vidljivo da su igrači makedonskog predstavnika u prvom pretkolu Europske lige svježiji i brži na lopti, hitriji u duelu. »Rabotničkom« je ova utakmica bila generalka za ogled protiv »Tre penne« iz San Marina koji je na rasporedu tijekom idućeg tjedna. To objašnjava puno toga, a posebno periode igre u kojima riječki blok na sredini terena nije dobro djelovao što je dozvoljavalo igračima u crvenim dresovima da olako izlaze »jedan na jedan« na stopere »Rijeke« ili vratara Slugu.

Kao primjerice kada je u 12. minuti Iliev izašao iskosa sam ispred Sluge, a Župarić uklizavanjem odbio loptu u korner ili u 23. minuti kada je riječki vratar izašao pobjednikom u sučeljavanju s Velinov, odnosno u 34. minuti kada je lopta po udarcu Najdenova otišla zamalo kraj vratnice. Matjaž Kek u tim je trenucima najčešće podvikivao na svoje vezne igrače i polušpice.

Što se tiče igre prema naprijed tu trener »bijelih« nije mogao imati većih zamjerki osim na realizaciju koja je za ovu početnu fazu priprema ipak očekivano podbacila. Serijal riječkih promašaja do odmora otvorio je u 5. minuti Vešović (Trajčevski brani), a nastavili Črnic (7′, greda), Martić (11′, blok) i u tri navrata Gavranović (18′, 35′ i 45′).

Dvije minute kasnije Trajčevski je odbio Heberov udarac sa sedam, osam metara, a onda je u 60. minuti Bradarić poslužio Mateija na lijevoj strani kaznenog prostora, a Rumunj preciznim udarcem poslao loptu u suprotne rašlje za vodstvo »Rijeke«. Tri minute kasnije Ristovski je proigrao natrčalog Hebera koji je tukao iz trke iz prve s vrha kaznenog prostora i ne jakim, ali preciznim udarcem ostavio vratara Trajčevskog u raskoraku.

Lopta je otišla u donji desni kut, a »Rijeka« uvećala vodstvo uoči pljuska koji je počeo nemilice zalijevati travnjak. Makedonci su se nakon toga predali, a »bijeli« mogli u 78. minuti uvećati svoje vodstvo, no neometani Bradarić je udarcem glavom poslao loptu iznad gola.