Danas: 23° 4
Sutra: 23° 23° 4
15. prosinca 2019.
Prva HNL

foto OPET DRUGI Rijeka u Vinkovcima nakon skoro dva mjeseca konačno pobijedila u prvenstvu (1:2)

Foto Davor Kovačević
Autor: ,
Objavljeno: 26. studeni 2017. u 17:08 2017-11-26T17:08:00+01:00

VINKOVCI »Rijeka« opet pobjeđuje! Aktualni hrvatski prvak ostvario je u Vinkovcima prvu prvenstvenu pobjedu nakon 56 posnih dana i trijumfa nad »Rudešom« u Kranjčevićevoj ulici, te se pritom vratio na drugu poziciju na prvenstvenoj ljestvici zahvaljujući boljoj gol razlici od »Osijek« i »Hajduka« koji imaju isti broj bodova.

Bijeli« su u periodu između »Rudeša« i »Cibalije« izgubili u Puli i Maksimiru od »Dinama«, od »Osijeka« na Rujevici, a bod iz Rijeke odnio je i »Inter«. Trener »bijelih« Matjaž Kek naglašavao je uoči utakmice u Vinkovcima da je najbitnije da nogometaše »Cibalije« svi u njegovoj svlačionici shvate kao da je u pitanju još jedan ogled protiv AEK-a. I doista »Rijeka« je vinkovačko gostovanje otvorila kao nedavno onaj na Olimpijskom stadion u Ateni. Nakon nešto manje od pola sata igre semafor je pokazivao 0:2, a taj rezultat nije ni približno ilustrirao odnose snaga na terenu. Gosti su odigrali furioznih pola sata. Za razliku od ogleda u Ateni igrači »Rijeke« nisu imali većih poteškoća sačuvati početni kapital. Rutinskom igrom priveli su utakmicu kraju i stekli još jednu značajnu injekciju samopouzdanja uoči završnice sezone i jadranskog derbija na Rujevici idućega vikenda.

z2611k29
Susret Cibalie i Rijeke u Vinkovcima / Foto Davor Kovačević

Kekovi odabranici su visokim presingom od prve minute sabili svoje domaćine u šesnaesterac. Takav pristup vrlo brzo je donio rezultat. U 18. minuti Gorgon je iskosa ostao sam na udarcu na dodavanje Pavičića, te iz drugog pokušaja svladao Šubarića – 0:1. Pet minuta kasnije Vešović je petom proigrao Kvržića na lijevoj strani domaćeg kaznenog prostora.

Cibalia - Rijeka 1:2

Stadion Cibalije. Gledatelja: 400. Sudac: Duje Strukan (Split) 6,5. Strijelci: 0:1 Gorgon (18'), 0:2 Gavranović (23'), 1:2 Pervan (33'). Žuti kartoni: Muženjak, Rubić (Cibalia).

CIBALIA: Šubarić 5,5, Rubić 5,5, Milić 5,5, Muženjak 6, Ikić 5,5, Dabro 5,5, Pervan 6,5, Filipović 6, Kordić 5,5, (77' Kraljević) -, Vitaić 6, (84' Miličević) -, Galić 6, (84' Mlakić) -.

RIJEKA: Prskalo -, Vešović 6,5, Župarić 6,5, Punčec 6,5, Žuta 6,5, Mišić 7, Bradarić 6,5, Kvržić 6,5, (71' Puljić) -, Pavičić 6, (58' Maleš) 6,5, Gorgon 7, Gavranović 7, (90' Elez) -.

Uslijedila je prizemna povratna lopta gotovo s korner linije koju je na vrhu peterca dočekao Gavranović postavivši nogu za 0:2. Činilo se u tim trenucima da će utakmica u svojoj relativno ranoj fazi izgubiti na natjecateljskoj draži, no onda se baš kao u Ateni ničim izazvan dogodio pogodak domaćina. Igrači »Rijeke« promatrali su kako se u 32. minuti Marko Pervan namješta na udarac po ulasku u kazneni prostor. Budući da je izostao pravovremeni blok vratar Prskalo nije imao šanse. Oštro tučena lopta završila je u njegovu gornjem lijevom kutu (1:2), a u riječke redove se počele uvlačiti neminovne strijepnje da će se dogoditi preslika atenskog scenarija...

Domaći su ohrabrenim pogotkom krenuli puno otvorenije u nastavku. Agresivnijim pristupom po sve težem terenu Vinkovčani su pokušavali nešto promjeniti no taj prividni pritisak potrajao je desetak minuta nakon čega je ponovo počela dolaziti do izražaja kvaliteta i rutina gostiju. To ne znači da su gosti bezbrižno mogli čekati da prođe vrijeme već samo da su se mogli vratiti svojoj omiljenoj igri visokog posjeda i strpljivog čekanja da popusti koncentracija u domaćoj obrani. Riječani su u prosjeku svakih deset minuta stizali do (polu)prilike. U 55. minuti Marijo Gavranović je ostao na otvorenom udarcu otprilike gdje i Pervan u prvom poluvremenu, ali je tukao u vratara Šubarića.

U 65. minuti Gorgon je dočekao na drugoj stativi ubačaj Mišića i glavom tukao kraj bliže vratnice, a u 75. minuti Puljić je na Mišićevo dodavanje iskosa ušao u domaći kazneni prostor, Gavranović je bio prebrz, a Gorgon presporo stigao na povratnu loptu. Bartolovića je u samom finišu preuzeo malo više rizika, s dva svježa napadača pokušao je nešto isprovocirati, no »Cibalija« ipak nije AEK. Igrači »Rijeke« uspjeli su zadržati koncentraciju na visini i sačuvati minimalno vodstvo bez većih peripetija.

TIJEK SUSRETA;

76' - Malešov udarac s 25 metara ide preko grede.

74' - Vratar Cibalije uspijeva skrenuti loptu ispred Gavranovića, kojeg je dobro uposlio Puljić.

71 - Umjesto Kvržića ulazi Puljić.

69' - Novi slobodni udarac sa 16 metara za Cibaliu, Dabro je pucao, ali lopta pogađa Kvržića u glavu.

66' - Gorgon je mogao sada riješiti susret. Sjajno mu je ubacio Mišić, ali napadač Rijeke ne uspijeva glavom s dva - tri metra pogoditi okvir vrata.

58' - Maleš ulazi u igru umjesto Pavičića.

55' - Vratar Cibalie brani pokušaj Marija Gavranovića s nekih petnaestak metara.

47' - Vitaić je iz slobodnog udarca sa 17 metara pucao malo preko vratnice.

45' - Pavičić je iz slobodnog udarca ubacio na pet metara, ali Kordić rješava opasnost.

42' - Kontra Cibalie zaustavljena je prekršajem.

32' - GOL! 1:2 - Ne predaju se očito Vinkovčani, Pervan je kirurški precizno pogodio lijeve rašlje vrata Prskala.

23' - GOOOL! 0:2 - Sjajna akcija Rijeke, Vešović je dao loptom za Kvržića, koji idealno poslužuje Gavranovića. Napadaču Rijeke nije teško s par metara spremiti loptu u gol.

22' - Dobar pokušaj Kvržića iz daljine, lopta je neugodno odskočila, ali Šubarić uspijeva odbiti.

18' - GOOOL! 0:1 - Pavičić je dao za Gorgona, čiji prvi udarac odbija Šubarić, ali drugi pokušaj austrijski napadač sprema u mrežu.

17' - Šubarić je brži na lopti ispred Vešovića.

14' - Šubarić lako brani pokušaj Mišića s ruba kaznenog prostora.

9' - Zasad se igra samo prema vratima Šubarića, no još nije bilo izrađenijih prilika.

1' - Počeo je susret, u Vinkovcima pada jaka kiša.

0' - Do početka susreta je još malo manje od sat vremena.

0' - Upravo su objavljeni početni sastavi. Ni u jednom nema nekih iznenađenja. Kod "Rijeke" je mjesto u prvih jedanaest dobio Domagoj Pavičić, dok je na klupu preselio defanzivni kapetan Mate Maleš, što također može sugerirati u kojem smjeru Kek danas misli postaviti susret. S klupe priliku još čekaju Sluga, Črnic, Elez, Puljić, Mavrias i Jelić.