ABA liga

Potop Cedevite u Beogradu

Košarkaši hrvatskog prvaka Cedevite doživjeli su i drugi poraz na startu nove sezone ABA lige, nakon što su u ponedjeljak uvjerljivo poraženi na gostovanju kod Crvene zvezde sa 64-88 (7-15, 25-23, 12-28, 20-20).

Cedevita je napadački loše otvorila dvoboj u beogradskoj dvorani Aleksandar Nikolić, poznatijoj pod nekadašnjim imenom Pionir. Hrvatski prvak je u prvoj četvrini postigao svega sedam koševa, uz samo jedan pogođen šut iz igre. Domaća momčad je u 9. minuti prvi put imala dvoznamenkastu prednost (15-4).

U drugoj četvrtini je Veljko Mršić pronašao napadački raspoloženu petorku u kojoj su glavne uloge preuzeli Amerikanci Ra’shad James i Scotty Hopson, a pridružio im se 17-godišnji BiH reprezentativac Džanan Musa. Njih su trojica ubacili 19 od 25 Cedevitinih koševa u drugoj dionici.

Obrambeno su Mršićevi košarkaši najviše problema imali kako zaustaviti kreaciju Stefana Jovića, koji je već u prvom poluvremenu podijelio sedam asistencija, te vanjski šut. Crvena zvezda je u prvih 20 minuta pogodila šest trica iz 14 pokušaja. Domaći su u 18. minuti imali +12 (35-23), ali je Cedevita serijom 7-0 uhvatila rezultatski priključak prije velikog odmora.

No, kako su loše otvorili utakmicu, Cedeviti su košarkaši još lošije ušli u drugo poluvrijeme. Serijom 8-0 Crvena zvezda je prvo otišla na +14 (46-32), a već u 25. minuti aktualni pobjednici ABA lige imali su i 20 koševa prednosti (56-36). Domaća momčad je treću dionicu dobila 28-12 uz zabrinjavajuću napadačku nemoć koju je Cedevita iskazala i u drugoj utakmici nove sezone. Indikativno je da je na kraju treće četvrtine Stefan Jović sam imao 14 asistencija, tri više nego cijela Mršićeva momčad.

Crvena zvezda je u 36. minuti stigla i do +28 (81-53), a uz stalno pozivanje Veljka Mršića da pokažu ponos i borbenost, Cedevitini igrači su uspjeli spriječiti još veću rezultatsku katastrofu.

Musa je s 12 koševa bio najbolji strijelac Cedevite, James je ubacio 11, a Karlo Žganec 10. Strijelce Crvene zvezde predvodili su Marko Simonović sa 16 i Charles Jenkins s 15 koševa, dok je Jović završio dvoboj sa 16 asistencija. Domaća momčad je pogodila 14 trica iz 30 pokušaja, a Cedevita samo dvije iz 11 šuteva.

Već u četvrtak, 6. listopada, Cedevita će u 3. kolu ABA lige ugostiti skopski MZT (17 sati) i tražiti svoju prvu pobjedu, a Zadar će biti domaćin Crvenoj zvezdi (21 sat).