Više od 70 država zatražilo podatke

Facebook je predao podatke za 79 posto zahtjeva iz SAD-a

Hina

Gotovo polovina tih zahtjeva dolazi iz Sjedinjenih Država, dodaje tvrtka sa sjedištem u Kaliforniji koja upravlja mrežom



Gotovo polovina tih zahtjeva dolazi iz Sjedinjenih Država, dodaje tvrtka sa sjedištem u Kaliforniji koja upravlja mrežom.


Facebook je primio više od 25 000 zahtjeva za podatke u prvih šest mjeseci ove godine, od čega je 11 000 do 12 000 uputila američka vlada a odnose se na 20 000 do 21 000 korisnika, po takozvanom izvješću o transparentnosti koje je u utorak objavila društvena mreža.


Facebook je predao podatke za 79 posto zahtjeva iz SAD-a.




Indija je na drugom mjestu, sa 3 245 zahtjeva koji se tiču 4 144 korisnika. Facebook je odgovorio na 50 posto tih zahtjeva.


Neki su zahtjevi bili povezani s “kriminalom i s nacionalnom sigurnošću”, istaknuo je Facebook, ne navodeći druge potankosti.


“I dalje činimo pritisak na američku vladu kako bi omogućila još veću transparentnost u svezi s tim zahtjevima, pa i u svezi s posebnim brojčanim podatcima i s vrstom zahtjeva na polju nacionalne sigurnosti”, rekla je mreža.


Facebook obećava da će objaviti “nove informacije o SAD-u čim za to dobije zakonsku mogućnost”.


Američke tehnološke tvrtke pod pritiskom su nakon otkrića o američkom programu praćenja komunikacija PRISM-u pomoću kojega je američka Agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) od njih dobila tisuće digitalnih podataka o korisnicima interneta.


Te su se tvrtke, kao i Facebook, potrudile objaviti potankosti o tim zahtjevima američke vlade kako bi umirili svoje korisnike i klijente.


Slične informacije objavile su i tvrtke poput Googlea i Microsofta.