Plan restrukturiranja predviđa otpuštanje svih šest redatelja Dramskog programa
ZAGREB Prijeti li Dramskom programu Hrvatskog radija ukidanje!? Ako je suditi po Planu restrukturiranja, onoj njegovoj verziji koja je prokolala sasvim slučajno među zaposlenicima HR-a, posebice njegova Trećeg programa, i o tome se razmišlja(lo). Ta verzija predviđa, naime, i otpuštanje svih šest redatelja Dramskog programa, čime bi Dramskog programa praktički nestalo. Aktualna prisavska vlast stavila bi se tako uz bok svim vlastima unatrag desetak godina koje su svaki pokušaj štednje na HRT-u započinjale idejom da ugase barem djelomično – Treći program HR-a.
Zoran Mihajlović, nedavno izabran član Uprave, a dojučerašnji ravnatelj HR-a, tvrdi međutim da razni papiri koji kolaju ne znače ništa.
– Dramski program apsolutno je neupitan i tu ne dolazi do nikakvog ukidanja bilo čega – kazao nam je Mihajlović.
Činjenica međutim jest, da su autori Plana restrukturiranja kao mogućnost naveli i otpust šest redatelja kojima je na čelu redatelj i pisac Dejan Šorak. Urednica Dramskog programa HR-a Željka Turčinović prije svega ističe da se bez šest redatelja ne bi moglo raditi. Kaže i kako je radijska režija specifična, te da rješenje nije dovođenje po potrebi ljudi izvana. Na njima se – smatra – ne može temeljiti veliki opseg proizvodnje od nekih 180 premijera godišnje. S druge pak strane, s obzirom da se za režiju radio drame »zaradi« 2.400 kuna, neminovna bi bila negativna selekcija koja bi na HR dovodila u pravilu one koji ne mogu nigdje drugdje raditi.
– Oni koji su radili takav prijedlog racionalizacije ne znaju ni da HRT potpisuje s Vladom Ugovor u kojem je dramski program javna potreba, onaj kojeg nijedna komercijalna postaja neće proizvoditi. S ovakvim prijedlogom srezat će si noge stolca na kojem sjede – kaže Turčinović.
Kako neslužbeno saznajemo, oni koji stvaraju Dramski program – glumci, pisci, redatelji, dramaturzi – spremni su dići svoje strukovne organizacije na noge bude li i dalje pritisaka na taj program, a samim tim i na Treći program HR-a. Hoće li Uprava sačuvati Dramski program, ili će udariti na kulturnu instituciju koja je dužed od 50 godina prisutna na međunarodnoj sceni gdje uredno osvaja nagrade i priznanja, vidjet će se vrlo skoro. Za ugasiti redakciju koju je stvarao Zvonimir Bajsić valjalo bi imati bezobraznu dozu neznanja i bahatosti. No, ako se u ime štednje mogla otkazati suradnja bardu Danijelu Dragojeviću, pametno je spremati se i za najgori scenarij po djelatnike HR-a i onih 70.000 slušatelja radio drame, te puhati na vrijeme makar da je i na hladno.