Moć parlamentu

Izmjene zakona o javnoj televiziji: Ravnatelja HRT-a birat će Sabor

Siniša Pavić

Izmjene su pisane u Ministarstvu kulture, čeka se konačno usaglašavanje na Vladi, a onda i hitna saborska procedura ne bi li zakonski prijedlog bio čim prije usvojen.



AGREB Budućeg, novog ravnatelja HRT-a, odnosno Predsjednika Uprave, neće više birati zajedničkim snagama Programsko vijeće HRT-a i Nadzorni odbor HRT-a, već zastupnici Hrvatskog sabora i to nakon provedenog javnog natječaja.


Ovo je, kako se neslužbeno saznaje od visokog izvora bliskog Vladi, najvažnija novina koju sa sobom nose izmjene i dopune Zakona o HRT-u.   


Prijedlog pripremljen


Izmjene su pisane u Ministarstvu kulture, čeka se konačno usaglašavanje na Vladi, a onda i hitna saborska procedura ne bi li zakonski prijedlog bio čim prije usvojen. Na taj način skinula bi se sa Programskog vijeća HRT-a zadaća izbora, ona zbog koje je u velikoj mjeri i bilo neučinkovito tijelo preko kojeg su se prelamali raznorazni interesi, a time bi se praktički dokinula potreba za tim da se u Vijeće i opet vrate političari, kako se špekuliralo, makar će zadnju na tu temu kazati zastupnici.




Više detalja zakonskog prijedloga teško je doznati. Poglavito je teško pretpostaviti ima li vladajuća koalicija već gotova kadrovska rješenja.


U tom kontekstu, kao predsjednika Nadzornog odbora, za sada se sramežljivo spominjalo samo ime Gorana Radmana koji je krajem 80-tih i bio direktor Televizije Zagreb. No, zato se manje-više zna željeni i vjerojatan itinerar po kojem će se mijenjati model upravljanja javnim servisom, a samim tim dogoditi i smjena ljudi koji HRT vode, te izbor novog čelništva.


Red vožnje je prije koji dan na svom facebook profilu objavio saborski zastupnik HNS-a i član saborskog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Goran Beus Richembergh napisavši: »Mrcvarenje HRT-a mora prestati. Šteta koju sadašnja uprava čini već je odavno prešla sve granice. Novi model upravljanja javnom televizijsko-radijskom mrežom pripremljen je i mislim da je bolji od postojećega. Ovoga mjeseca mora biti predstavljen Vladi i javnosti da bi već u travnju bio ozakonjen u Hrvatskome saboru, a u svibnju implementiran izborom novih upravnih, nadzornih i programskih tijela«.   


Sindikat i HND u akciji


Da se radi o trenucima i zakonima koji bi mogli na duži rok odrediti sudbinu javnog servisa i njegovih preko 3.000 zaposlenika, osjetili su i u Sindikatu novinara djelatnom pri HTV-u, baš kao i u prisavskom ogranku Hrvatskog novinarskog društva.


Stoga pozivaju sve koji podržavaju ideju neovisne televizije, da u četvrtak točno u podne dođu u Novinarski dom, gdje će o važnosti javne televizije, njezinim zadaćama i ciljevima govoriti dugogodišnji televizijski djelatnici. Jer, kako stoji u pozivu: »Društvene, kulturne i političke elite, bez obzira na svoje kratkoročne dnevne interese, konačno moraju dati jasan i javni odgovor na pitanje žele li da u ovoj zemlji postoji vjerodostojni javni medij, potpuno nezavisan od političkih i gospodarskih interesa i pritisaka.«