Neki od sugovornika u filmu su Zdravko Ćiro Kovačić, Frane Nonković, Karlo Stipanić, Milka Milinković, Alvaro Načinović, Aramis Naglić, Ivan Ljubičić, Mirza Džomba, Snježana Pejčić, Jakov Fak, Samir Barać...
Film »Riječki olimpijci«, nastao u produkciji Kluba riječkih olimpijaca i Sveznadara.com, predstavlja Rijeku kao hrvatski sportski Olimp, čiju su slavu diljem svijeta pronijeli vrhunski riječki sportaši svojim iznimnim rezultatima. Na posljednjih 21 ljetnih, 9 zimskih i 10 paraolimpijskih igara nastupilo je gotovo stotinu riječkih, primorskih i goranskih sportaša. Osvojili su 14 zlatnih, 16 srebrnih i 12 brončanih medalja. Tridesetak sportaša u ekskluzivnim razgovorima emotivno svjedoči o svojim nastupima na Olimpijskim igrama – kroz gorčinu poraza i radost pobjede, zajedništvo i humanost, domoljubni ponos i sportsko dostojanstvo.
O uspjesima i neuspjesima
Neki od sugovornika u filmu su Zdravko Ćiro Kovačić, Frane Nonković, Karlo Stipanić, Milka Milinković, Alvaro Načinović, Aramis Naglić, Ivan Ljubičić, Mirza Džomba, Snježana Pejčić, Jakov Fak, Samir Barać…
Svi živi nositelji medalja obrađeni su i kroz njihove sportske portrete. Sportaši govore o svojim uspjesima i neuspjesima, anegdotama i emocijama s Igara na kojima su sudjelovali. Upravo zbog toga film nije jednodimenzionalan, već daje kompleksnu sliku života vrhunskih sportaša. S obzirom na obuhvaćeni vremenski period od osamdesetak godina, film »Riječki olimpijci« je i svojevrsna kronologija riječkog sporta i trajan dokument jednog vremena. Vanja Vinković ističe da je prednost dao emotivnim prikazima, dok su sami sportski rezultati i statistike u drugom planu.
– Na ideju za film došao sam još prije nekoliko godina, dok su konkretan povod bile Olimpijske igre u Londonu 2012. Nisam htio napraviti klasičnu kronologiju rezultata, statistika i čisto sportskih informacija, nego sam želio da mi kroz razgovore riječki sportaši koji su sudjelovali na Olimpijskim igrama govore o svojim doživljajima s Igara, ali i o zemljama i gradovima u kojima su gostovali. Imao sam sreću da su gotovo svi riječki olimpijci još uvijek živi. Dragutin Ciotti, prvi nositelj medalje 1928. u Amsterdamu, nažalost nije živ. O njemu i njegovim sportskim danima pričala mi je Ciottijeva kći Neva Razmilić. Od tih najvažnijih olimpijaca više nije živ ni Ivica Jobo Kurtini, a nedavno je umro i Simo Nikolić. Inače, prvi riječki olimpijci 1924. godine u Parizu bili su plivači Ivan Arčanin, Vladimir Smokvina i Atilio Venturini te atletičar Veljko Narančić.
Pet tema
Film je bio završen pred Olimpijske igre u Londonu, no u suradnji s Gradom Rijekom i Klubom riječkih olimpijaca odlučili smo malo pričekati. Tako film završava s 2012. godinom i Londonom te velikim dočekom naših zlatnih olimpijaca, vaterpolista Baraća, Hinića i Burića, na riječkom Korzu. Koncepcija filma je takva da postoji logična olimpijska kronologija, ali su godine i nastupi ispresijecani temama. Teme o kojima govore sportaši su: Olimp, život, zvijezde, porazi i pobjede. Kroz tih pet tema sugovornici daju viđenje Olimpijskih igara, natjecanja, druženja, zajedništva, a tu je i neizostavna politika, odnosno promjene koje su se događale u tih osamdesetak godina.
Film »Riječki olimpijci« realizirala je riječka ekipa. Scenarist i redatelj je Vanja Vinković. Producenti su Aramis Naglić i Vanja Vinković, snimatelji Marko Bezić, Igor Pavić i Željko Cindori, montažer Tomislav Budiselić, suradnik na scenariju Davor Sever, a razgovore su vodili Davor Sever i Vanja Vinković. Korištene su dvije kamere pa su kadrovi dosta dinamični, a ima i atraktivnih grafičkih elemenata kojima su predočene zanimljivosti i statistički podaci. Slikovni i video materijal je iz privatne arhive sugovornika, a nabavljen je i uz pomoć HOO, IOC, Pixsella, Novog lista, Sveučilišne knjižnice Rijeka, Kluba riječkih olimpijaca i Sveznadar.coma. Film je sufinanciran sredstvima Grada Rijeke, Županije primorsko-goranske, Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta Republike Hrvatske.
Cilj je bio da se kroz razgovore s tih tridesetak sugovornika gledateljima, naročito onim mlađima, dočara olimpijski duh i sportski način razmišljanja. Ovaj film nije samo o sportu, nego i o univerzalnim vrijednostima, a sve to kroz prizmu nastupa na Olimpijskim igrama. Radi se o riječkim olimpijcima u malo širem smislu, jer se oni u dokumentima Međunarodnog olimpijskog odbora svrstavaju u Primorsko-goransku županiju. Kriterij je bio da to budu sportaši rođeni u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji, ali i oni koji su rođeni u Rijeci, pa i ako su nastupali za druge zemlje. Na primjer, 1936. godine nekoliko Mađara i Talijana iz Rijeke nastupalo je za Mađarsku, odnosno Italiju. Treći kriterij je bio da se uvrste sportaši koji su nastupali za riječke klubove, a u isto su vrijeme bili u reprezentacijama na Olimpijskim igrama. Uvrstili smo i paraolimpijce, među kojima je bez premca najbolja Milka Milinković oja na Igrama nastupa već četrdeset godina i osvojila je brojne medalje – osvrnuo se Vanja Vinković.
Arhiva sugovornika
DVD »Riječki olimpijci« sadrži osim istoimenog filma i dodatke: kratke filmove, vremensku crtu i fotogaleriju i može se nabaviti u prodaji. Kroz olimpijske spotove prikazana su događanja koja nisu mogla biti uvrštena u film. U spotovima su prikazani gradovi domaćini, hrvatske medalje i najveće svjetske zvijezde koje su postizale uspjehe na Igrama. Film je nastao i na temelju arhivske građe – iskorišteni su arhivski materijali sugovornika, filmovi, fotografije, ilustracije, novinski članci, faksimili.
|
U filmu o riječkim olimpijcima važnu »ulogu« ima i sam grad Rijeka. Snimljeni su riječki sportski objekti, ali i prepoznatljive vedute grada na kojima su snimani intervjui – od Trsata do Kantride. Tako će i oni kojima sport možda nije primaran moći doživjeti Rijeku, pa time film osim sportske vrijednosti ima i promidžbeno-turističku dimenziju. Zahvaljujući sugovornicima prisutnima u dugom vremenskom razdoblju, poput Zdravka Ćire Kovačića, film može poslužiti i za edukaciju najmlađih, dok će one starije podsjetiti na zlatne dane riječkoga sporta.