Iva Vlašimsky

Mačke na točke: Riječka aplikacija osvaja iTunes

Ivana Kocijan

Priča je interaktivna, ima puno zvukova, fotografija i videomaterijala. Čitatelja se poziva da sam prstom istražuje priču, da nešto dodatno pročita, pogleda video, oboji likove i slično, objasnila je Iva Vlašimsky

RIJEKA » Na Appleovom tržištu aplikacija, iTunesu, od prošlog se tjedna može pronaći i interaktivna slikovnica »Cats with spots« ili »Mačke na točke« riječke autorice Ive Vlašimsky. Zanimljiva aplikacija za djecu prvi je dio serijala o životinjama »Amazing Animals«, odnosno »Čudesne životinje« koji je stvorila u suradnji s branding i dizajn biroom DvasaDva. Okosnicu slikovnice čini zabavna i edukativna priča o naizgled vrlo sličnim točkastim mačkama iz afričke savane – gepardu i leopardu, koje mnogi zamjenjuju.    – U aplikaciji postoje dva odvojena teksta. Glavna je fiktivna priča o leopardu i gepardu, a tu je i dodatan lik, pavijan.

Ta priča djecu želi naučiti o ovim životinjama i njihovim razlikama. Kad god se u priči spomene neka stvarna činjenica, ona je dodatno pojašnjena u zasebnom edukativnom sadržaju. Priča je interaktivna, ima puno zvukova, fotografija i videomaterijala. Čitatelja se poziva da sam prstom istražuje priču, da nešto dodatno pročita, pogleda video, oboji likove i slično, objasnila je autorica aplikacije.


  


Manje popularne životinje


Kako smo doznali, želja joj je bila u priči predstaviti životinje koje su manje poznate i popularnije od »klasičnih životinja« poput lavova, slonova, medvjeda, zečića.    – Htjela sam nešto što je manje poznato, a što se temelji na fascinantnim podacima iz životinjskog svijeta. Aplikacija je vrlo edukativna, a čak su i mnogi roditelji rekli da su puno naučili iz nje, rekla je.    Nakon prvog dijela serijala iz afričke savane u planu je i nastavak koji bi predstavio dio amazonske prašume.    – Već sam ga napisala, ali sad treba vidjeti kako će ovaj prvi nastavak proći na tržištu. Trenutno smo posvećeni plasmanu ove prve priče, dodala je Vlašimsky.    Nekadašnja novinarka Novog lista za aplikaciju je sama napisala priču i edukativni tekst, a sama je napravila i sve ilustracije koje su u aplikaciji.

   – Međutim, animatorica Tea Stražićić koju sam kasnije unajmila preoblikovala je glavne likove kako bi ih mogla lakše animirati, a ostavljene su moje pozadine, pozicije likova na stranici, što će raditi, kako će se kretati… Otkupila sam profesionalne fotografije te videomaterijale za korištenje u komercijalne svrhe te uvodnu glazbu. Glazbu za edukativni dio za ovaj je app napravio Ivica Antunović Naranča koji je montirao i zvuk za cijelu aplikaciju. Antonio Hadrović iz DvasaDva je radio dizajnerski dio, Siniša Koščec iz istog studija bio je zadužen za development, a narator engleske verzije je Theo Martin-Herbert. I njima i meni to je bio prvi takav projekt tako da je sve išlo dosta sporo, otkrila je inicijatorica, producentica i investitorica projekta koja je suradnike pronašla putem Twittera.




  


Sin inspiracija


»Cats with spots« nije jedina hrvatska aplikacija tog tipa u iTunes App Storeu. Iako se tamo može pronaći i nekoliko slikovnica pretvorenih u aplikacije za mobilne uređaje, naši developeri koji rade sadržaje za djecu uglavnom se odlučuju za izradu igrica.


   – Mene je na izradu aplikacije s baš ovakvom tematikom motivirao nedostatak sličnih sadržaja. Moj sin od najranije je dobi jako volio životinje i oduvijek je tražio da mu se čitaju knjige o životinjama, gledao je takve emisije. No, iako knjiga i aplikacija na temu životinja ima jako puno, često su vrlo prilagođene djeci, zabavne i bogato ilustrirane, i sin i ja smo zaključili da nam ipak nedostaje sama čarolija pričanja priče. Tako mi je palo na pamet da bi bilo zanimljivo napraviti nešto što ima priču, a da uz to postoji i edukativni sadržaj. Ja ovo nazivam crossoverom, jer se radi o prijelaznom žanru: ne može se reći ni da je čista beletristika ni čista publicistika, jer u sebi ima i jedan i drugi element, objasnila je Vlašimsky.


   Način korištenja i čitanja aplikacija autorica na licu mjesta provjerava kod svoje dvoje djece.    – Kad vidim kako moji klinci koriste aplikaciju i kako je doživljavaju, iz prve ruke vidim što je njima zanimljivo. Bitna im je interakcija, bitno im je da mogu nešto dirati, da se proizvode zvukovi… Iako to predstavlja distrakciju pri samom čitanju, jer kod klasične knjige toga nema, svejedno vidim da djeca upijaju priču, da im je zanimljivo kako priča »radi«. Oni sami pokreću neke stvari koje se nude u priči. Malo je drugačiji misaoni proces od samog čitanja, ovo je multitasking, u skladu s modernim generacijama. Ima više mogućnosti pa tako primjerice naraciju možeš isključiti i sam čitati tekst, objasnila je.   

Za klince od 4 do 9 godina


Aplikacija je namijenjena djeci staroj između 4 i 9 godina. Budući da sadržaj ima više slojeva, manji će klinci više uživati u samoj priči i interakciji, dok će nešto starijima biti zanimljiviji edukativni dio. Vlašimsky je izradu aplikacije financirala iz vlastitih sredstava, dok će manji dio troškova pokriti sredstvima koje je dobila na Natječaju za javne potrebe u kulturi Grada Rijeke. Aplikacija je za sada napravljena samo za iOS operativni sustav i i to za tablete (dakle za iPade), no radi se i na optimizaciji za iPhone 6, što bi se na tržištu trebalo pojaviti do sredine prosinca. O »Mačkama na točke« moguće je infomirati se i na Facebook-stranici Cats With Spots te na web-stanici treetoplibrary.com koja ime nosi po autoričinom brandu s dječjim sadržajima.


   – Za sada postoji samo engleska verzija, no snimili smo i naraciju na hrvatskom jeziku, koju sam sama čitala. Bit će objavljena kada napravimo prvi update aplikacije u prosincu, dodala je Vlašimsky.    Njoj i njezinim suradnicima želja je i pronaći investitore koji su spremni uložiti u sličan projekt, a nema im ga tko odraditi. Osim toga, »Mačke na točke« rado bi vidjela i u obliku klasične slikovnice.    – Voljela bih vidjeti svoju priču i u tiskanom obliku, jer je knjiga nezamjenjiva u razvoju djeteta. Kako su publicistički i beletristički dio poprilično dobro odvojeni, ovu bi se aplikaciju moglo lako prenijeti u tiskani oblik, zaključila je.