Putujući glazbeni festival

USUSRET MIK-u 2017 Raša će prvi put u povijesti ugostiti raspjevanu mikovsku karavanu

Slavica Mrkić Modrić

Snimio Marko GRACIN

Snimio Marko GRACIN

Vitalna 80-godišnjakinja poziva sve ljude dobre volje da dođu na raški trg u petak, 30. lipnja i da dožive rašku gostoljubivost uživajući u MIK-u i njegovim uspješnicama prvi put u Raši. Do tada jedno rudarsko – SRETNO, riječi su načelnice Glorije Paliska Bolterstein



Usred raške doline smjestila se – Raša. Općina što će 30. lipnja po prvi put u svojoj povijesti ugostiti karavanu Festivala Melodije Istre i Kvarnera. I to u godini u kojoj slavi osamdesetu godišnjicu postojanja. Priča o nastanku najmlađeg gradića u Istri, koji se isprva trebao zvati Liburnia, ali je ipak imenovan po rijeci koja ga obilježava, seže u doba vladavine Italije. Izgrađen je u svega 547 dana, a svrha njegove gradnje bila je stvoriti dom rudarima koji su radili u obližnjim ugljenokopima.


Rođenju Raše prethodili su obimni melioracijski zahvati u raškoj i krapanskoj dolini koji su započeti još 1928. godine i trajali punih šest godina. Izgradnja samog naselja počela je krajem travnja 1936., a već godinu dana kasnije uselili su i prvi stanari, da bi 4. studenog 1937. godine na velebnoj svečanosti kojoj su osim izaslanika vlade i kraljevog izaslanika nazočili i brojni visoki dužnosnici Raša bila inaugurirana kao gradić koji obećava. Samo godinu dana kasnije Raša je i službeno dobila status općine.


Grad iz snova


Sve se u Raši vrtjelo oko rudarstva i rudara. I tako to bi do 1996. godine kad je zatvaranjem jame Raša, otvorene 1928. godine rudarstvo u gradu nastalom upravo zbog rudnika i rudara otišlo u povijest. Gradić, što ga je spajajući ondašnje moderno, suvremeno i europsko s tradicijom područja u kojem će zaživjeti, u tršćanskom arhitektonskom studiju Stuard oblikovao arhitekt Gustav Pulitzer Finali, tih davnih godina postao je ogledni primjer za gradnju mnogih gradova diljem Europe.




A što je to Pulitzer gradeći Rašu izgradio? Prvenstveno dom za dvije do tri tisuće stanovnika, i to dom po mjeri čovjeka. Raša je imala sve što i mnogo veći i poznatiji gradovi diljem talijanskog carstva. Imala je sve potrebne sadržaje, od bolnice, škole, vrtića, pošte, kavane, restorana, hotela, brojnih trgovina, preko općinske zgrade i žandarmerijske postaje do sportskih igrališta, pa čak i otvorenog bazena olimpijskih mjera. I infrastruktura je bila nešto s čim se Raša mogla pohvaliti. Te 1937. godine imala je Raša vodovodnu i kanalizacijsku mrežu, asfaltirane ulice, toplanu i gradsku rasvjetu.



Pogled koji se pamti


Jedan od prirodnih bisera Raše je i naselje Skitača. Izgrađeno na jednoj od najviših kota labinštine, bogato arheološkim iskopinama što datiraju u brončano doba, nekad naselje stočara, danas je prava meka za sve one koji vole planinariti ali i fotografirati. Naime, iz Skitače puca pogled koji se pamti. Tko dođe u Skitaču prodiše punim plućima, a bogme iz nje vidi i svo bogatstvo raške doline. Općina Raša u revitalizaciju i razvoj Skitače ulaže dosta truda.– Sukladno strategiji razvoja turizma Skitača je planirana kao Istarsko etno-selo. Međutim, da bi Skitača ponovno oživjela i postala etno-selo potrebno je rekonstruirati sadašnju usku prometnicu od Brovinja, pripremiti projektnu dokumentaciju i povući novac iz Europskih fondova. Na Skitači krajem lipnja već tradicionalno organiziramo Smotru vina istočne Istre, a svoja vina prezentiraju vinari od Pule pa sve do Kastva. Zahvaljujući PD »Skitaci« i izgrađenoj planinarskoj kući Skitača se posljednjih desetak godina počela revitalizirati, a ja se nadam da ćemo ostvariti sve planove vezano uz ovo čarobno selo, kaže raška načelnica Glorija Paliska Bolterstein.


Imala je Raša bogat i podzemni i nadzemni život koji je svojim uobičajenim tokom tekao sve do završetka 2. svjetskog rata nakon kojeg je Raša postala dio ondašnje Jugoslavije, te pripojena Općini Labin. S jedne strane joj je kao mrlja u postojanju pripisivano rođenje na inicijativu fašističke Italije, a s druge je strane Raša i dalje bila ono zbog čega je i nastala – nenadmašan proizvođač ugljena, te kao takva neophodna u gospodarstvu tadašnje države. I gurala je Raša na ugljani pogon, doživljavajući i svjetlije i tamnije trenutke, te dogurala do samostalne države Hrvatske u kojoj je iznova postala općina. Općina koja više ne egzistira na eksploataciji ugljena ali je rudarski život ono što ju je odredilo i ono s čime se ponosi.


Nastala na žuljevitim i crnim rudarskim i rukama, i mukama Raša živi prosječnu hrvatsku današnjicu, a budućnost trasira na razvoju ribarstva, poljoprivrede i turizma, u koji se itekako dobro uklapa bogata rudarska povijest. Uklapa se i Festival MIK jer tko bi bolje i toplije zapjevao Raši na Pulitzerovom trgu od mikovske ekipe?


– Veselimo se MIK-u. Čekali smoga 53 leta, i dočekali na naš 80. rođendan, kazala je načelnica Općine Glorija Paliska Bolterstein.


snimio Marko GRACIN


snimio Marko GRACIN



Slojevita priča


A onda smo krenuli u šetnju Rašom slušajući Gloriju koja reče:


– Raša spada u onaj mali broj općina i gradova koji točno znaju datum svog nastanka. A kad pričamo o nastanku Raše, onda pričamo priču u više dimenzija. Jedna je ona urbanistička, druga je gospodarska, a treća je socijalna. Isušiti Rašku dolinu, napraviti melioraciju terena s obuhvatnim kanalima i izgraditi grad za 4 tisuće stanovnika na razini ispod mora – to je priča o nastanku Raše, koja je naglašavala postojeće društvene slojeve. Donji dio Raše građen je za radnike – rudare, gornji dio Raše za rukovodeće tehničko osoblje, standard viši od kuća za rudare, a preko ceste elitno naselje zvano Vilete za rukovodeći tim. Glavni je trg bio središte društvenog, administrativnog i političkog života grada. U centru je crkva Sv. Barbare – zaštitnice rudara, čiji je reljef postavljen na pročelje crkve. Asocira na prevrnuti rudarski vagonet (bač), i ima jednostavne i elegantne lukove. Zvonik je ravnih crta i asocira na rudarsku lampu. U sklopu je dio izgrađen u tradiciji gradskih loža, koji je prema zamisli Pulitzera trebao biti okupljalište mještana. U suterenu se nalazi župni stan iz kojeg se ulazi u crkvu.


Iz povijesti selimo u sadašnjost. Raša, općina s 23 naselja i nešto više od tri tisuće stanovnika pokušava živjeti život u kojem niti jedna generacija neće ostati zapostavljena. Da na mladima svijet ostaje, stara je narodna izreka. E, pa ima li Raša dovoljan broj onih na čijim će leđima ostati, i imaju li oni sve potrebne uvjete za rast i razvoj?


– Raša je građena na način da zadovolji sve potrebe čovjeka, uključujući najmlađe, a to znači imati i vrtić i osnovnu školu. Jedna od prvih odluka na početku mandata bila je osigurati uvjete za boravak naših najmlađih. Tako smo uredili i opremili prostor za otvaranje prve jasličke skupine u dječjem vrtiću u Raši, čime smo riješili jedan od krucijalnih društvenih problema u našoj Općini. Najesen smo učinili i novi korak – opremili smo, te otvorili još jednu vrtićku skupinu u Raši. To nas čini ponosnima zbog činjenice da smo osigurali uvjete za boravak sve naše djece vrtićke i jasličke dobi, čime roditeljima znatno olakšavamo odgoj njihovih mališana. Uz to, obnovljena je fasada zgrade vrtića, a prethodno i krov. Što se pak osnovne škole tiče, u suradnji s Istarskom županijom zgotovljen je projekt za njezinu obnovu, koji je spreman za kandidiranje, a s ciljem osiguranja boljih uvjeta našim osnovcima. Prethodno je Općina uložila velike napore u rješavanju imovinskopravnih odnosa, koji su morali biti čisti. Što da vam kažem – donedavno je škola bila upisana u vlasništvo Comune di Arsia.


Podcrtano ugljenom


Raška je povijest pisana ugljenom, i to još od 1626. godine, godine iz koje seže prva, dosad poznata koncesija za vađenje ugljena u dolini Krapna. O rudarima i rudarstvu Raše mogli bi pričati i pričati, no pustimo slavnu prošlost raških ugljenokopa i okrenimo se budućnosti. A u budućnosti Raše, kaže načelnica Paliska Bolterstein, rudarska će prošlost odigrati veliku ulogu.


– Značajni koraci učinjeni su u vrednovanju našeg bogatog rudarskog naslijeđa. Zatvoreni rudnik ugljena planiramo osmisliti kao cjelogodišnji turistički proizvod, te je u tijeku izrada bazne projektne dokumentacije, a sve zbog stvaranja sigurnosnih uvjeta za turističke posjete rudniku. Tema valorizacije rudarenja poprima veliku zainteresiranost. To je potvrdio i projekt Istarske županije – Istria inspirit, u sklopu kojeg se svaki put za obilazak raškog rudnika tražila karta više.


Raša je poznata i kao sportska općina tj. u njoj djeluju brojna sportska društva, njezini sportaši bilježe zapažene rezultate, a njezine specifičnosti bazirane na prirodnim bogastvima koriste i mnogi strani sportaši, poglavito surferi. Sudeći po sportskim aktivnostima i klubovima Raša ima i zdravo tijelo, i zdrav duh.


– Kao što sam već naglasila – Raša je građena vodeći računa da zadovolji potrebe svih građana, pa je tako u samom središtu izgrađen impozantan sportski kompleks s bazenom, nogometnim igralištem, košarkaškim i rukometnim igralištem, boćalištem… Rijetke se sredine ovakve veličine mogu pohvaliti takvim sportskim centrom. Namjera nam je rekonstruirati postojeće objekte i malo ih prilagoditi današnjici, ljudima koji ih koriste, a bave se različitim sportskim aktivnostima. To naše sportske udruge, koje pratimo i za čiji smo rad ove godine osigurali gotovo pola milijuna kuna, zaslužuju. Imamo ribiče Galeba, koje je županijski savez proglasio najboljim ribolovnim društvom u Istri, svjetske prvake, imamo STK Brovinje koji igra Prvu ligu… Ma, sportska općina »sto na sto«, ponosno će Glorija.


Raška rivijera


A onda odšetasmo na rašku rivijeru. Ušće rijeke Raše oduvijek je bilo poznato po vrsnim ribarima, primjerice naselje Tunarica u svojoj povijesti ima zapisano kako su ga nekad nastanjivali vrsni tunolovci. Naselje Trget pak osim po vrsnim ribarima pamti se i kao naselje čije se stanovništvo bavilo trgetarenjem, odnosno prijevozom ljudi i robe s jednog kraja kanala na drugi, po čemu je i dobilo ime. Brojna su prirodna, povijesna i kulturna dobra dio Općine Raša, i to onaj dio na kojem može razvijati gotovo svaku vrstu turizma. Raša ima dva auto kampa – auto kamp Marinu i Auto kamp Tunaricu. Ima i velike planove u razvoju turizma.


snimio Marko GRACIN


snimio Marko GRACIN



– Velika, višemilijunska ulaganja izvršili smo u naše priobalje. Uređene su plaže, šetnice i parkirališta u Trgetu, Koromačnu, Ravnima i Sv. Marini. Našoj, gotovo 50 km dugoj obali napokon počinjemo davati izgled kakav zaslužuje, uredniji i osmišljeniji. U Trgetu imamo planove izgraditi lučicu, koja će prvenstveno rješiti pitanja komunalnih vezova važnih za naše mještane, a potom imati vezove i za nautički turizam. Velika bi na želja bila da se na našim prostorima dogode ulaganja u hotelske kapacitete. S jedne strane imamo autokampove, jedan s četiri zvjezdice u Sv. Marini, drugi u Tunarici, gdje se spremaju ulaganja za bolju kategorizaciju, pa bi bilo logično to upotpuniti hotelskim smještajem, za što ćemo u izradi prostornoplanske dokumentacije »sačuvati« mjesto, otkriva Glorija.


I tako nešto hodeć, nešto vozeć prošetasmo Rašom, najmlađim hrvatskim gradom. Zašli smo u njezino podzemlje i nadzemlje, čuli slavnu prošlost i težnje za isto takvom budućnosti. Potpis na prvu mikovsku kartulinu iz ove, po mnogočemu zanimljive i posebne općine prepustismo šarmantnoj načelinici koja reče:


– Vitalna 80-godišnjakinja poziva sve ljude dobre volje da dođu na raški trg u petak, 30. lipnja i da dožive rašku gostoljubivost uživajući u MIK-u i njegovim uspješnicama prvi put u Raši. Do tada jedno rudarsko – SRETNO.