Dobitnici statue

Radojka Šverko presretna Porinom: Svladale su me emocije

Sandra Sabovljev

Od glazbe živim, ona je podigla moju djecu, ali ona nije samo moj posao, ona je dio moje prirode. Glazba je potreba koja dolazi iz moje nutrine, pjevanje je stanje u kojem se najbolje osjećam, veli glazbena diva



Zdrav razum nalaže da ostavite svaku primisao, da ne kažem nadu, prije nego li kročite u krugove hrvatske estrade, što uostalom i sama pristojnost nalaže u ova oskudna vremena. No, ono što se nikako ne može opravdati tankim recesijskim budžetom posvemašnji je organizacijski kaos koji je u potpunosti obilježio svečanu dodjelu 21. Porina u petak u zagrebačkom Hypo centru.



Težak izbor pri selekciji 11 od 49 kategorija koje su prikazane u televizijskom prijenosu nužno donose gafove, pa je jedan od njih i to što je izostavljen prijenos kategorije za Najbolju žensku vokalnu izvedbu koju je odnijela Radojka Šverko sa skladbom »Dodirni mi srce« iako je prikazano uručenje nagrade najboljoj muškoj vokalnoj izvedbi koja je pripala Massimu. Tek jedna od brojnih organizacijskih grešaka u koracima, da ne idemo u teorije o rodnoj diskriminaciji.





Međutim, da tekst ne preraste u lamentaciju o organizacijskoj stihiji, ovim uvodom pravdamo eventualne nedostatke, uzrokovane prostom nemogućnošću istovremenog boravka u sali za dodjelu, pozornici na katu gdje se odvijala živa svirka i na crvenom tepihu gdje su bez najave i pravila izlazili laureati.


Filigranski rad


Krenimo redom, Oliver Dragojević je najtrofejniji dobitnik 21. izdanja najveće glazbene nagrade u Hrvata. On je s albumom »Tišina mora« osvojio četiri Porina: i to onaj glavni u kategoriji album godine, za najbolji pop album, za najbolju produkciju i najbolju snimku.


Budući da Olivera na svečanoj dodjeli Porina nije bilo, jer je imao neodgodivi, davno dogovoreni posao u Dubrovniku, porazgovarali smo s njegovim ovlaštenim zastupnikom, sukrivcem za ove trofeje, glazbenim producentom, jazz majstorom Elvisom Stanićem koji je i sam ovogodišnji dobitnik Porina za produkciju i tonsko snimanje.


– Posebno mi je drago zbog ovog Porina jer je to moja prva diskografska suradnja s Oliverom Dragojevićem, iako se nas dvojica odavno poznajemo. Album smo snimali polako, gotovo godinu dana, radili smo na njemu minuciozno, pomno, filigranski. Od početka je rađen s puno dobre energije i uspješne suradnje što je struka prepoznala. Naročito mi je drago da je ovaj album višestruko nagrađen, jer je Morski vuk ovim albumom napravio svjesni iskorak u nekomercijalne vode, kazao je Stanić koji u svojoj arhivi ima dvadesetak Porina.



Porina za najbolji aranžman za single »Čuvaj me« grupe Pavel, ponio je uz Aljošu Šerića sin pokojnog Gojka Šuška, Tomislav Šušak. Šušak, nekadašnji basist Kinokluba, osvojio je Porina kao član virovitičke grupe Vatra čiji je album »VT« dobio Porina u kategoriji najbolji alternativni album. Šušku je to treći Porin, njegov bivši bend Kinoklub 2011. osvojio je Porina u kategoriji najboljeg novog izvođača.



Stanić je prokomentirao i dobitnicu Porina za životno djelo.


– Porin je došao u više nego zaslužene ruke, tu nema uopće spora. Radojka Šverko iza sebe ima biografiju, kakve se danas ne pišu, ona je nodostižan uzor današnjim pjevačicama. Dostojna je svakog pljeska, osvrnuo se Stanić na respektabilnu karijeru Radojke Šverko, umjetnice kojoj najkraće rečeno skida kapu.


Nedostaje ozbiljnosti


A Radojka Šverko nije mogla suspregnuti emocije nakon svečanog proglašenja i uručenja Porina za životno djelo.


– Porin mi znači puno. Naprosto sam se raznježila nakon svih ovih lijepih riječi koje su mi uputili Tereza Kesovija, Alfi Kabiljo, Pero Gotovac i Alen Bjelinski. Svladale su me emocije, iako sam davno donijela odluku da se neću predati emocijama.


Šverko se slaže s Davorom Gopcem koji je nakon što su Psihomodo popu uručili dva Porina za skladbu »Donna« – najbolja izvedba grupe s vokalom i najbolji videobroj – rekao da se nada da je organizatorova ambicija da ova nagrada postane novčana.


– To nije presudno za moju kategoriju, ali uz trofej bi novčana nagrada jako dobro došla mladim glazbenicima koji stasaju i koji troše velike novce za snimanja – smatra ona.Osvrćući se na mlađe generacije i na glazbu i glazbenike danas uopće, Radojka Šverko naglašava da nam kronično nedostaje glazbenih kriterija.

– Glazbenici bi trebali proći kroz određene filtere ne bi li ušli u branšu, baš kao što to moraju liječnici i baletani. Ja sam kao mlada pjevačica morala zadovoljiti jako puno instanci svojim glasom, dikcijom i muzikalnošću ne bih li dobila priliku snimati pred televizijskim orkestorom. Danas to nije tako, a trebalo bi biti jer i naš je posao odgovoran, i mi uveliko utječemo na one koji nas gledaju i slušaju – smatra Šverko.


– Svoj sam posao uvijek doživljavala s velikom ozbiljnošću, svaki sam nastup odradila maksimalno odgovorno, baš iz respekta prema slušateljima i gledateljima. Mislim da te serioznosti danas kronično nedostaje jer previše se sve bazira na izgledu, na efemernim pojavama, a premalo je glazbene kompetentnosti.


Poželjeli smo Radojki Šverko još mnogo glazbenih priznanja, na što je ona spremno replicirala da nema govora o povlačenju.


– Od glazbe živim, ona je podigla moju djecu, ali ona nije samo moj posao, ona je dio moje prirode. Glazba je potreba koja dolazi iz moje nutrine, pjevanje je stanje u kojem se najbolje osjećam. I što je auditorij veći, to sam sigurnija, baš sam tada »in piena forma« – kazala je Porinom ovjenčana diva.


Iskusni Ripper


Pečat mladosti dala je dubrovačka grupa Silente, dobinici Porina za nove izvođače godine.



Komercijalnu kategoriju Hita godine ne odlučuje stručno, već ono široko glasačko tijelo. A najšire hrvatsko glasačko bilo, kucalo je za Thompsonovu baladu »Samo je ljubav tajna dvaju svjetova«. Thompsona nije bilo da preuzme nagradu, a njegovi kolege upitani da komentiraju ovo priznanje jednoglasno ističu da tu zbora nema, narod je izabrao. Onaj isti narod koji izlazi na izbore, domeću. Thompson je dakle hrvatski hit. To je Hrvatska.



– Tek smo na početku, još je puno toga pred nama, a ovu nagradu posvećujemo svim malim bendovima, kakvi smo i mi uostalom bili donedavno – kazao je Tibor Karamehmedović iz Silentea, ističući da im je velika želja snimiti drugi album i upoznati puno dobrih bendova.


Dubravko Ivaniš Ripper stari je porinski mačak pa iskusno iznosi jednostavnu istinu da je nagrade bolje imati, nego nemati, no u komercijalnom smislu one nažalost ne znače puno, kaže on rezignirano držeći u ruci teški kipić za najbolji rock album.


A na pitanje jednog od novinara Massimu, što je presudan sastojak za nastanak jednog hita, ovaj se iskusni pjevač zamislio i potom rekao:


– Kad sam s grupom Dorian Gray 1983. izdao album »Sjaj u travi« nisam imao pojma ni što je hit, ni što je popularnost. A onda sam jednom šetao zagrebačkom Praškom i čuo čovjeka kako zviždi melodiju »Sjaja u travi«, i tada mi je postalo jasno što je to hit, objasnio je Massimo koji je kući ponio tri Porinova kipića – za pjesmu godine »Suze nam stale na put« i najbolju mušku vokalnu izvedbu, a njegove izvedbe dobile su Porin i u kategoriji najbolji kompilacijski album.