Foto Glas Istre
Najviše sam oduševljen lovom na tartufe. Nikad ne bih pomislio da u Istri imate tartufe. I maslinovo ulje je fantastično. Očigledno je da Hrvatska trenutno doživljava gastronomsku revoluciju, jer ovdje ne samo što imate izvrsne proizvode, nego imate i ljude koji su oduševljeni hranom i njenom pripremom te proizvodnjom, otkrio nam je Donal Skehan
Sve one ljubitelje kulinarskog televizijskog kanala 24Kitchen ime Donal Skehan podsjetit će na simpatičnu kulinarsko-putopisnu emisiju »Grandma’s boy«, u hrvatskom prijevodu »Bakino zlato«.
Ovaj je mladi irski pjevač, televizijski voditelj, spisatelj, kuhar i fotograf u toj emisiji kuhao s talijanskim nonicama tražeći po Italiji izvorne recepte i jela te se ujedno i sam okušao u njihovom kuhanju, ali na sebi svojstven način. Svaka emisija na kraju završava strašnim sudom zahtjevnih talijanskih nonica koje su ocjenjivale Donalova jela za velikom obiteljskom večerom. Simpatičan Irac na kraju bi uvijek zaslužio pohvale, a sve bi počastio zajedničkom fotografijom i velikim osmjehom koji mu ne silazi s lica.
Iznenađen scenom
Inače, Donal je samouki kuhar, koji je počeo kuhati s četiri godine kada je napravio svoje prve palačinke te od tog trenutka ne napušta kuhinju. U petak je ovaj dobro raspoloženi Irac, koji trenutno ima svoj serijal »Pratite Donala na Food Networku«, boravio u Medulinu s ekipom tog televizijskog kanala koji je snimao emisiju za novu sezonu posvećenu Europi, i to u masliniku Gorana Zgrablića, jednog od pokretača portala Taste of Croatia. Dio je to snimanja za serijal koje se proteklih dana odvijalo po čitavoj Istri. U četiri dana Donal je s poznatom cheficom Marinom Gaši iz Novigrada snimao pripremu crnog rižota, u Buzetu je bio u lovu na tartufe, probao je malvaziju istarsko-francuskog vinara Dimitrija Brečevića, s Davidom Skokom iz poznate konobe Batelina iz Banjola kušao je ribu, dok je sa Zgrablićem pripremao fuže sa žgvacetom.
Skehanu je ovo prvi dolazak u Istru kojom je oduševljen, a ono što ga je privuklo je činjenica da svi Istru ističu kao neistraženu kulinarsku destinaciju s izvrsnim namirnicama, vinima i maslinovim uljem. Tako je odlučio uvrstiti Poluotok u serijal koji će se na Food Networku početi prikazivati u siječnju, a u njemu će Istra biti predstavljena uz bok Istanbulu, Stockholmu, Krakovu, Budimpešti, Lisabonu, Amsterdamu, Pugliji, Ikariji u Grčkoj te San Sebastianu u Španjolskoj.
– Došao sam u Istru jer sam čuo da Hrvatska ima predivnu gastronomsku scenu i odmah sam znao da ovdje moram doći. A ustvari već sam bio u Hrvatskoj, jedrio sam po dalmatinskoj obali i bilo je zadivljujuće. Bilo je to davno, ali sjećam se da je bilo jako zabavno. Tada me doduše nije interesirala gastronomija, ali već sam tada čuo za Istru. Znao sam da ću se vratiti u Hrvatsku, kaže nam ovaj ljubitelj dobre hrane koji se na prvi pogled zaljubio u Istru.
Bogatstvo namirnica
Razlog tome je što su ga mnoge stvari iznenadile te nije očekivao takvo bogatstvo namirnica, jela, dobrih vina i maslinovih ulja s kojima se susretao i dok je snimao po susjednoj Italiji.
– Najviše sam oduševljen lovom na tartufe. Nikad ne bih pomislio da u Istri imate tartufe. I maslinovo ulje je fantastično. Očigledno je da Hrvatska trenutno doživljava gastronomsku revoluciju jer ovdje ne samo što imate izvrsne proizvode, nego imate i ljude koji su oduševljeni hranom i njenom pripremom te proizvodnjom. Primjerice, bio sam sa Skokom čiji restoran slovi za jedan od najboljih restorana u Istri, koji je odličan. Pokazao nam je kako ribari na brodu, a ljudi koji idu u ribolov s njim su konobari u restoranu. Obožavam takve priče koje stoje iza nekog restorana. Ista je priča s lovom na tartufe. U Istri postoji velika strast prema lokalnoj hrani, smatra Skehan kojega je posebno oduševila svježa hrana, odnosno riba, meso i povrće.
Upravo u tom pogledu vidi sličnost istarske kuhinje s Italijom.
– Očit je talijanski utjecaj na vašu hranu. Kao i kada smo putovali po Italiji, i u Istri imate taj isti osjećaj da posjećujete različita područja koja imaju posebne namirnice. Također, klima, atmosfera te strast prema hrani su isti kao i u Italiji, tvrdi mlada kulinarska zvijezda.
Serijal će snimati sve do sredine rujna.
– Počeli smo snimati početkom svibnja i snimamo u deset europskih destinacija. To je odličan projekt kojim obilazim destinacije koje su mi bile na popisu mjesta koje sam želio vidjeti. U vrlo kratkom vremenu bio sam u deset europskih gradova, a budući da volim putovanja i hranu, za mene je to izvrstan projekt. Nažalost, u svakoj smo destinaciji samo četiri dana, ali dobijete osjećaj za taj grad ili destinaciju. Također, možete naučiti kakva im je gastronomska kultura, tvrdi ovaj Irac.
Na pitanje koja mu je omiljena kuhinja, šarmantno odgovara istarska.
– Istra je zbilja na nivou, iako mi je supruga Šveđanka pa moram reći Stockholm. U Krakovu sam također ostao iznenađen njihovom ponudom. I u San Sebastijanu je bilo jako zanimljivo budući da imaju najveću koncentraciju restorana s Michelinovim zvjezdicama na jednom mjestu. Ali nije me to toliko oduševilo koliko su me oduševila gastronomska udruženja i kućna kuhinja. Oni zbilja imaju jednu od najautentičnijih kulinarskih scena koje sam dosad imao priliku vidjeti, kazao je Donal koji je u Istru za svog vodiča izabrao fizičara i ljubitelja dobre hrane Gorana Zgrablića.
Skehan je kao samouki kuhar posljednjih sedam godina gradio svoj kulinarski portfelj, a njegov najnoviji pothvat, serijal Food Networka UK »Follow Donal«, omogućit će mu da putuje svijetom u potrazi za dobrom hranom – počevši od Vijetnama. Upravo je Vijetnamu posvetio svoju prvu sezonu serijala koja se počinje prikazivati i u Hrvatskoj na Food Networku. U jednoj od epizoda gledatelji će moći pratiti Donala dok istražuje Vijetnam i njegov glavni grad Hanoi, ali i naučiti kako pripremiti Vijetnamom nadahnuta jela kod kuće.
Škola istarske tradicionalne kuhinje
Zgrablić je inače u gastronomskim krugovima poznat kao jedan od pokretača gastronomskog portala Taste of Croatia putem kojeg je Donal i došao u kontakt s njime. Iako radi u Trstu te predaje na Politehnici u Puli, uvijek nađe vremena za kuhanje koje ga odmara, a prije tri godine odlučio je s turistima pokrenuti kulinarske radionice. Već sada ima svoj krug gostiju koji ga preporučuju, a većinom je riječ o Amerikancima i Kanađanima.
– Istra je trenutno u svijetu jedna od novih gastronomskih regija koje su jako trendi, posebno što se tiče vina, ali i hrane. Tek u zadnje dvije do tri godine pojačao se interes za istarskom kuhinjom, iako se Istra oko toga trudi već dvadeset godina. To vidim po svojoj školi istarske tradicionalne kuhinje i vidim da Amerikanci sve više dolaze u Istru radi hrane i vina. Njih ne zanimaju plaže i sunce, nego si organiziraju itinerer kako bi posjetili čim više vinarija, kušali ulja, a jedan dan se sa mnom upoznaju s pulskim markatom, koji je druga turistička atrakcija u Puli nakon Arene. Gosti budu osupnuti kakvim bogatstvom tržnica raspolaže, tvrdi nam Zgrablić koji nakon obilaska mrkata i nabavke namirnica uči goste kako spremati tradicionalna istarska jela.
Tako je primjerice jedne Amerikance naučio kako raditi fuže, žgvacet i labinske krafe koji su ta jela u svojoj domovini pripremali prijateljima.
– Bolje promocije od toga da netko ode doma i svojim prijateljima sprema istarsku kuhinju, nema, zaključuje Zgrablić koji se inače na tršćanskom sinkrotronu bavi proučavanjem biomolekula.