Biografski film

Sveženska Katarina II: Ruska carska veza Barbre Streisand i Keire Knightley

Hina

Film o ruskoj carici nastaje po scenariju Kristine Lauren Anderson. Ako popularna Keira prihvati ulogu u »Katarini Velikoj«, novi »sveženski« film trojca Streisand – Anderson – Knightley dobro će utjecati na dizanje prosjeka broja glumica, redateljica i scenaristica u filmskoj industriji



Godina 2016. dobro je započela za britansku glumicu Keiru Knightley koja pregovara o glavnoj ulozi u biografskom filmu o ruskoj carici Katarini II. čiju bi režiju trebala potpisati slavna pjevačica, glumica i redateljica Barbra Streisand. Film o carici koja je Rusijom vladala u XVIII. stoljeću nastaje po scenariju Kristine Lauren Anderson.


Priča će se fokusirati na život mlade Katarine II., njemačke princeze koja je brakom postala ruska carica poznatija po imenu Katarina Velika te pratiti na koji je način, uz pomoć lukavstva i inteligencije, sjela na rusko prijestolje. Na vlast je došla 1762. nakon neskladnog braka s carem Petrom III. a zemljom je vladala duge 34 godine.


Prvi ženski Globus


Za Barbru Streisand kojoj je debitantski redateljski angažman u filmu »Yentl« donio titulu prve žene koja je osvojila Zlatni globus za režiju filma, bit će to prvi veliki redateljski projekt nakon filma »Ogledalo ima dva lica« koji je režirala, producirala i u kojem je glumila. Na novom projektu udružila je snage s mladom Kristine Lauren Anderson čiji je prvi scenarij, upravo ovaj za biografski film »Katarina Velika«, 2014. godine zauzeo prvo mjesto na popisu najboljih neproduciranih scenarija u Hollywoodu. Kako piše Hollywood Reporter, Knightley se sa Streisand i Anderson susrela prošle godine kako bi razgovarale o filmu, a od tada se projekt razvija poprilično sporo. Jedan od razloga zbog kojih nije bilo puno pomaka u dogovorima oko filma zasigurno se krije i u činjenici da se poznata britanska glumica trenutno priprema za snimanje filma »Collateral Beauty« koje počinje ovih dana u New Yorku. U toj se drami uz nju pojavljuju i Will Smith, Helen Mirren i Edward Norton, a premijera je najavljena za 16. prosinca.





Kao najveći izazov za žene u svijetu filma navodi se borba za financiranje njihovih filmskih uradaka, nepovjerenje prema njima kod dijela ulagača, nejednaka podjela sredstava u korist muškaraca, osim za područje dokumentarnog filma te nedovoljna potpora ženama u tom sektoru nakon što osnuju obitelj. Također, problem su i razlike u zaradi – kao i za ostala područja kada je riječ o zastupljenosti muškaraca i žena u svijetu filma, niti za to najčešće ne postoje komparativni podaci. Ipak, francuski primjer pokazuje da su od 2009. do 2012. redateljice bile za 32 posto manje plaćene od svojih kolega



Knightley, koja se proslavila ulogom u filmu »Pirati s Kariba«, trenutačno je u pregovorima i za glavnu ulogu u biografskom filmu »Collette« o poznatoj francuskoj spisateljici koji će se početi snimati u svibnju u Budimpešti. Slavnoj 30-godišnjakinji angažmana ne nedostaje – prošle smo je godine mogli vidjeti u filmu »Everest« koji se u kinima počeo prikazivati u rujnu. Ako popularna Keira prihvati ulogu u »Katarini Velikoj«, novi »sveženski« film trojca Streisand – Anderson – Knightley dobro će utjecati na dizanje prosjeka broja glumica, redateljica i scenaristica u filmskoj industriji.

Ženska kvota


Prema nedavno objavljenom istraživanju Marthe Lauzen, izvršne direktorice Centra za praćenje žena na filmu i televiziji Sveučilišta u San Diegu, žene su činile 22 posto glavnih glumaca u top 100 američkih filmova objavljenih prošle godine. U tim filmovima žene su činile 34 posto glavnih glumaca, što je porast od 5 posto u odnosu na  2014. godinu. Krajem prošle godine objavljeni su i rezultati istraživanja koji potvrđuju očito – Hollywood ne zapošljava redateljice.


Udruženje američkih redatelja objavilo je da su od 376 filmova objavljenih u SAD-u 2013. i 2014. godine 82,4 posto režirali muškarci, i to bijelci, a samo 6,4 posto žene. Da su žene, unatoč uspjesima na festivalima i iskazanim namjerama postizanja ravnopravnosti spolova, u filmskom sektoru još uvijek u manjini u na Starom Kontinentu, potvrđuju i ovih dana objavljeni rezultati istraživanja Europske ženske audiovizualne mreže. Istraživanje predstavljeno na Berlinalu, obuhvaća komparativne studije iz Austrije, Hrvatske, Francuske, Njemačke, Italije, Švedske i Velike Britanije. Pokazalo se kako postoji značajna podzastupljenost redateljica i nesrazmjer u odnosu muškaraca i žena na svim razinama filmske industrije, unatoč činjenici da postoji gotovo jednak dio žena koje završavaju filmske akademije. Odnos tek diplomiranih redateljica u odnosu na one koje rade u audiovizualnoj industriji je 44 naspram 24 posto, što pokazuje da postoji talent, ali da njihov potencijal nije iskorišten. U ispitanim zemaljama svaki pet film režira žena, a 84 posto javnih sredstava dodjeljuje se filmovima koje režiraju muškarci. Zbog toga je općenito manje filmova redateljica, što otvara i začarani krug u kojem ne postoji sklonost da se na tržištu takvi filmovi financiraju.  Borba za financiranje ženskih filmskih uradaka