Medicinski horor o korumpiranim ginekolozima

Film »Ljudožder vegetarijanac« premijerno večeras u Zagrebu

Hina

Film je nastao u produkciji Telefilma i HRT-a, snimljen je u dvadesetak dana, a napravljen je u manje od godinu dana otkad su mu odobrena sredstva



ZAGREB – Film »Ljudožder vegetarijanac« redatelja Branka Schmidta, koji se najavljuje kao »medicinski horor o korumpiranim ginekolozima i istinitim događajima iz hrvatskih bolnica koji će šokirati javnost«, premijerno će se prikazati večeras u Cinestaru Novi Zagreb.


Nastao prema istoimenoj knjizi bivšeg liječnika, ginekologa Ive Balenovića, film prikazuje neimenovanu zagrebačku kliniku kao poprište pogrešnih dijagnoza, krivotvorenja podataka, korupcije, seksualnih afera i ponižavajućeg odnosa prema pacijentima i kolegama.


Glavni lik, kojeg glumi Rene Bitorajac, uspješan je i beskrupulozan ginekolog koji se podjednako dobro snalazi u bolnici gdje napreduje do šefa odjela, kao i u društvu mafijaša, pokvarenih policajaca i prostitutaka.




U filmu nije rečeno ništa što nije istina, scenarij je napravio liječnik koji je odustao od liječničke prakse i koji kaže da je u stvarnosti još gore, rekao je redatelj Branko Schmidt na današnjoj konferenciji za novinare, održanoj nakon novinarske projekcije na kojoj je i filmska ekipa prvi put vidjela završnu verziju filma, s obzirom da je ona završena jutros u šest sati.


Schmidt je rekao da ne očekuje posebno loše reakcije iz zdravstvenih krugova jer film »ukazuje na one koji bacaju ružnu sliku na cijelu profesiju« i napravljen je pošteno, a mnogi su im liječnici potvrdili vjerodostojnost događaja i pomogli u nastanku filma.Po Schmidtovim riječima, iako je film dotakao bolno mjesto hrvatskoga društva prikazujući niz brutalnih i nasilnih scena, uspio je tako ružnu temu oslikati i na zabavan način, kao i u svom prethodnom filmu »Metastaze«, također nastalom prema Balenovićevom romanu.


Rene Bitorajac, koji se pojavljuje u gotovo svakom kadru, zadovoljan je filmom i kaže da je lik liječnika kojeg je glumio još gori od lika kojeg je glumio u »Metastazama«, kriminalca i nasilnika nad ženama. Scenarij je brutalan, ali film nije precrn, gledljiv je i glumački jak, ocijenio je.


Nataša Janjić, koja glumi medicinsku sestru glavnog lika, smatra kako je film slika društva i ne odnosi se samo na liječnike, jer je dotakao različita područja korupcije, a Emir Hadžihafisbegović, koji glumi mafijaša, drži da je film skoro eufemizam u odnosu na sve ono što se svakodnevno susreće u vijestima iz medija.


Leon Lučev, u ulozi korumpiranog policajca, kaže da je pristao snimiti film kada je saznao da je 90 posto scenarija istina. Odgovornost umjetnika je da otvaramo takve teme, potaknemo ljude da prijavljuju slučajeve korupcije, a društvo da nađe načina za rješavanje takvih problema.


U filmu ima četrdesetak uloga koje tumače Zrinka Cvitešić, Daria Lorenci, Mustafa Nadarević, Krešimir Mikić, Ksenija Pajić, Robert Ugrina, Slaven Knezović, Rakan Rushaidat, Dražen Šivak, Ksenija Marinković, Franjo Dijak i drugi.Balenović je bio i stručni suradnik na filmu, dramaturgiju je napravio Ognjen Sviličić, a direktor fotografije je Dragan Ruljančić.


Film je nastao u produkciji Telefilma i HRT-a, snimljen je u dvadesetak dana, a napravljen je u manje od godinu dana otkad su mu odobrena sredstva. Koštao je sedam milijuna kuna, od HAVC-a se dobilo oko 4,2 milijuna, a ostali iznos još uvijek otvorenog budžeta financirali su HRT i sponzori.