Bez kompromisa

Buntovni redatelj proslavio 70. rođendan: Oliver Stone majstor za kontroverzne teme

Vinko Peršić

Reuters

Reuters

Stone je sinonim za kontroverznost, redatelj koji od samih početaka karijere ne pristaje na nikakve kompromise već dosljedno inzistira na istini. Veliki je kritičar politike SAD, vijetnamski je veteran i teoretičar zavjera, idejno blizak južnoameričkom socijalizmu



Uz redatelja dokumentarnih filmova Michaela Moorea buntovni redatelj Oliver Stone već desetljećima je najveći (filmski) trn u oku američkog političkog estabilishmenta. Oboje su krajnje drski i direktni u svom filmskom izričaju i ne štiti ih nitko osim prvog amandmana američkog Ustava koji svim građanima SAD jamči potpunu slobodu izražavanja i slobodu govora koja ne smije ničim biti ograničavana.


Oliveru Stoneu koji je jučer proslavio sedamdeseti rođendan ne mogu čak ni prišiti da je antiamerikanac budući da je za SAD ratovao u vijetnamskom ratu. I Oliver Stone i Michael Moore su vrlo komercijalni pa njihove filmove financiraju najveći holivudski filmski studiji kojima nimalo ne smetaju njihove ljevičarske ideje dok god na njima mogu dobro zarađivati.


A da je uz društveni aktivizam Oliver Stone dobar scenarist i redatelj potvrđuju i tri Oscara koje je dosad dobio, jedan za scenarij i dva za režiju. Najnoviji filmski uradak Olivera Stonea koji nimalo idejno ne odudara od njegovih ranijih društveno kritičkih filmova, dolazi u hrvatske kino dvorane 22. rujna.




RIJEČ je o filmu »Snowden« o američkom »zviždaču« Edwardu Snowdenu u kojem glume Joseph Gordon-Lewitt, Shailene Woodley, Scott Eastwood i Ben Schnetzer. Stone je snimio film o jednoj od najvažnijih, najnevjerojatnijih i najfascinantnijih istinitih priča 21. stoljeća. »Snowden« je politički nabijen triler koji priča priču o čovjeku koji je svijetu razotkrio šokantne informacije o masovnom elektroničkom nezakonitom prisluškivanju i nadzoru građana od američke Nacionalne agencije za sigurnost. Nakon toga postao jedan od najtraženijih ljudi na svijetu jer su ga SAD htjele izvesti pred sud zbog (vele)izdaje.


Međutim Snowden je pobjegao iz SAD i dobio politički azil u Rusiji gdje se i sada nalazi. Film priča o razlozima kako i zašto je učinio to što je učinio. Snowden je uz utemeljitelja WikiLeaksa Juliana Assangea, koji se već nekoliko godina skriva u veleposlanstvu Ekvadora u Londonu i o kojem je također snimljen film »The Fifth State« s Benedictom Cumberbatchom u glavnoj ulozi, najpoznatiji svjetski »žviždač«.


U filmovima Olivera Stonea redovno glume renomirana imena kao što su Shia LaBeouf, Michael Douglas, Carey Mulligan, Charlie Sheen, Susan Sarandon, Josh Brolin, Nicolas Cage, Willem Dafoe, Tom Berenger, Kevin Costner, Tommy Lee Jones, Joe Pesci, Donald Sutherland, Walter Matthau, Benicio Del Toro, Salma Hayek, John Travolta i Blake Lively.


JEDAN od filmova koji odudara od njegovih ljevičarskih filmova je »Aleksandar Veliki« sa zvjezdanom glumačkom ekipom koju čine Colin Farrell, Angelina Jolie, Anthony Hopkins i Val Kilmer. Drugi je film »The Doors« u kojem Jima Morrisona maestralno glumi Val Kilmer.


Oliver Stone je sinonim za kontroverznost, redatelj koji od samih početaka karijere ne pristaje na nikakve kompromise već dosljedno inzistira na istini. Veliki je kritičar politike SAD, vijetnamski je veteran i teoretičar zavjera, idejno blizak južnoameričkom socijalizmu. Hollywood i Washington ga istovremeno mrze i obožavaju.


Stone je rodom Njujorčanin, rođen 15. rujna 1946., i potječe iz jako bogate obitelji. Njegov otac bio je burzovni mešetar koji je sinu priuštio najbolje privatne škole. Otac Židov i majka katolkinja mladog su Olivera dogovorno kompromisno odlučili odgajati u episkopalnoj crkvi, a on je kasnije u odrasloj dobi prešao na budizam. Majka je bila često odsutna, otac ju je često varao, te su se i razveli kad je Oliver imao petnaest godina.


Budući da je Stone išao u privatnu školu za dječake, bilo mu je jako teško upoznati cure, stoga mu je njegov otac odlučio pomoći tako što mu je naručio prostitutku da bi Oliver izgubio nevinost. Privilegirani socijalni status i dobre ocjene omogućile su Stoneu upis na prestižno sveučilište Yale, ali tamo se nije dugo zadržao.


Dva je puta odustajao od faksa kako bi otišao u Vijetnam tijekom 1967. godine. Prvo kao učitelj engleskog jezika, a zatim kao vojnik. Nakon petnaest mjeseci rata vratio se kući s odlikovanjima i novim stanjem svijesti. Ogadio mu se smjer u kojem ide američki kapitalizam jer je iz prve ruke osjetio užase besmislenog rata. Po povratku iz Vijetnama upisao je studij filma u New Yorku, gdje mu je mentor bio Martin Scorsese.


NAKON par studentskih autorskih filmova Brian DePalma ga je uposlio kao scenarista filma »Lice s ožiljkom« (»Scarface«) u kojem je Al Pacino briljirao kao kubanski gangster Tony Montana. Stone je napisao kasnije i scenarije za filmove »Conan barbarin«, »Godina zmaja«, »Evita« i »Ponoćni ekspres« za koji je dobio i Oscara za scenarij.


Dva Oscara za režiju dobio je za filmove »Vod smrti« i »Rođen 4. srpnja«. Kao vijetnamski ratni veteran Oliver Stone se uhvatio ratnih tema s filmovima »Salvador« i »Vod smrti, u kojoj je ispričao priču uspaničenih američkih vojnika koji u Vijetnamu ubijaju civile, zlostavljaju lokalne djevojke i pale sela, vođeni strahom koji im je uništio razum i moral. Tako je zaradio etiketu kontroverznosti jer je prikazao je rat kakav doista jest: prljav, bez jasno definiranih negativaca i pozitivaca, čime je uspio razbjesniti konzervativne domoljubne političare.


O vijetnamskom ratu govori i njegov film »Rođen 4. srpnja«. Kasnije je i u »Wall Streetu« jasno dao do znanja što misli o kapitalističkom sustavu vrijednosti. Ne treba zaboraviti ni njegov film »Rođeni ubojice« za koji je scenarij napisao Quentin Tarantino. Stone je 2003. godine otišao na Kubu i tamo intervjuirao Fidela Castra od čega je nastao film »Comandante«.


Stone je sin bogate obitelji koji mrzi kapitalizam, ratni veteran koji govori protiv rata (izričito je zahtijevao da bude na prvoj crti bojišnjice, dva je puta ranjen i dobitnik je nekoliko medalja za hrabrost), Američki je domoljub koji vatreno kritizira greške svoje domovine. Uz brojne filmove Stone je našao vremena i za tri braka i troje djece. Prva supruga bila mu je Najwa Sarkis (1971.-1977.), druga Elizabeth Stone (1981.-1983.) s kojom je imao dvoje djece, dok se s trećom suprugom Sun-Jung Jung oženio 1996. godine, s njom ima jedno dijete i u braku su još i danas.