Susret u prolazu

Draška umjetnička duša Riccardo Staraj: ‘Blues je glazba života’

Aleksandra Kućel Ilić

Oduševljen sam zbog toga što su Bobu Dylanu dali Nobelovu nagradu. Cijeloga života prkosio je kabinetskoj literaturi i institucijama, te je uspio svoj slobodni stih pretočiti u muziku i pjesmu i za to biti nagrađen - govori Staraj



Punih dvadeset godina od aktivnog ulaska u svijet umjetnosti i predstavljanja publici je za njim, a sve je počelo 1995. godine uz prvu knjigu poezije, »Grad bez Krista«, te prvi performans na trgu u Brseču. Danas je kvarnerski pjesnik Riccardo Staraj (45) dobro poznato ime u ovdašnjim kulturnim krugovima, a osim ljubavi prema pisanoj riječi, poznat je i po tome što uz svoj Midnight blues band na originalan način spaja blues, jazz, rock i kazalište. Nedavno su u izdanju Menarta izdali novi album »Midnight man« nastao kao izbor između tridesetak pjesama koje su stvarali od 2012. godine do danas.


Cijeli album nabijen je protestom, buntovnom lirikom koju Staraj piše kao svoj osobni stav prema političkoj i socijalnoj zbilji zemlje u kojoj živi, ali i cijelog svijeta. Naime, kako voli reći, ta »polupjevna poezija« idealno je » sjela« na blues, jazz i rock dionice njegovog pratećeg banda kojeg danas čine: Marko Sedlak – gitara, Vedran Ružić – bas gitara, Edi Lazarić -bubnjevi, Josip Rubinić – truba, te Toni Železnik. Paralelno s izlaskom albuma, Riccardo Staraj predstavlja i pjesmu Midnight man za koju je snimljen i video spot. Kako je ovaj glazbenik, ujedno i veliki ljubitelj bluesa, svoje dvadesete i tridesete godine proveo u SAD-u putujući od istočne do zapadne obale, tako je i ovaj spot inspiriran upravo američkim cestama, motelima i bluesom.


Marin Aničić i Dalibor Laginja


Staraj voli reći da slijedi uzore koji su uspjeli pretočiti svoju poeziju u vrhunske rock i blues izvedbe, a to su Lou Reed, Jim Morrison i Nick Cave. Poezija danas samo putem glazbe može zanimati publiku, a njena kazališna i koncertna dimenzija privlači fanove na brojne performanse koje liburnijski umjetnik zajedno sa svojim bendom upriličuje. Koncertni show često je popraćen video artom Starajevog dugogodišnjeg kolege i prijatelja, fotoreportera Novog lista Marina Aničića. Nastupali su na Ljetnoj pozornici u Opatiji, na trsatskoj Gradini, Kastav Blues festivalu, te B & D Blues festivalu. Svirke koje slijede su 24. studenoga u Caffeu Eugenian u Opatiji, 9.prosinca u Circolu u Rijeci, te 10. prosinca u River pubu, 16. prosinca u Vicenzi u Italiji, gdje će nastupiti i 28. siječnja 2017. godine, dok 30. prosinca bend nastupa u Lovranskom pubu…




– Poezija i literatura općenito moja su prva ljubav i najbolje se osjećam kada s malo riječi kažem puno. Oduševljen sam zbog toga što su Bobu Dylanu dali Nobelovu nagradu. Cijeloga života prkosio je kabinetskoj literaturi i institucijama, te je uspio svoj slobodni stih pretočiti u muziku i pjesmu i za to biti nagrađen. Performer sam, recitator i pjevač… Volim kazališnu i filmsku umjetnost i zahvaljujući Daliboru Laginji koji mi je otvorio vrata kazališnog svijeta, odlučio sam se za izlazak na »stage«.



Svake godine od 1999. do 2013. putovao sam po Americi. Otkada sam 2013. godine dobio kćer Beatrice, više ne putujem. Sklonost prema Americi imao sam oduvijek, ali čisto zbog istraživanja njezinog drugog lica. Blues u Americi zovu glazbom tuge, ali rekao bih da to nije samo glazba tuge, glazba berača pamuka, već i radosti. Blues je glazba života. A biti tata je super, imam fantastičnu kćer. Svako jutro slušam jednu stanicu iz Chicaga, slušam blues i ona skupa sa mnom. Ima tri godine, voli slikanje i već prepoznaje slova. Komunikativna je, voli blues muziku i često u autu pita da joj »stavim blues ali na jako«. Vjerujem da će kao back vokal jednog dana stati na pozornicu uz mene, naravno, ako to bude htjela.



Oduševili Talijane


Bio sam na mnogima kazališnim predstavama i na mnogim koncertima, od Rolling Stonesa, Dire Straitsa, Pink Floyda, Joe Cockera, Erika Claptona, Davida Bowiea, Lou Reeda nekoliko puta, a cijeli taj miks je odredio moj izričaj. Midnight Blues Band je nastao 2012. godine sasvim slučajno. U jednoj konobi u Lovranu dao sam ideju Marku Želeu da uglazbimo moje stihove i tako smo počeli – prisjetio se Staraj, koji smatra da su za jedan relativno mladi bend imali jako puno nastupa, a ta je brojka stalno u porastu.


– Kada smo nastupali u Italiji, kompletno na talijanskom jeziku, ali i na hrvatskom, prihvatili su nas kao jedan »egzotičan projekt«, jako dobro smo primljeni, te smo ugovorili i nove nastupe – navodi Staraj koji je autor desetak zbirki poezije, a uređivao je i monografije, te pisao za turističke kataloge. Kaže da će sljedeća knjiga koja će izaći nositi naziv »Devil in love«, baš kao i CD koji je prethodio albumu »Midnight man«. Snimat će se uskoro i spot »Devil in love« u Dvigradu u Istri, a u projektu sudjeluju John Kardum i Iva Tomić.