Hrvatski stručnjaci tvrde kako su kućni testovi za HIV opasni zbog dalekosežnih psihičkih posljedica koje eventualan pozitivan nalaz može ostaviti
ZAGREB » Kućni test za otkrivanje virusa HIV-a na uzorku sline dobio je zeleno svjetlo američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) za slobodnu prodaju u američkim ljekarnama i trgovinama. Riječ je o prvom kućnom testu za otkrivanje tog virusa, pomoću kojega se na temelju brisa usne šupljine za samo 20-tak minuta otkriva nalaze li se u uzorku sline u ustima antitijela virusa HIV-a.
Po podacima registra za AIDS, danas u Hrvatskoj živi oko 600 osoba s dijagnosticiranim virusom HIV-a, među kojima i nekoliko djece. Svake godine prosječno se otkrije više od 50 zaraženih, ili 12 na milijun stanovnika, što Hrvatsku svrstava među zemlje niskog rizika.
Umjesto posjeta laboratoriju ili klinici, što mnoge odbija od testiranja na HIV, stanovnici SAD-a tako će se odsad, ako sumnjaju da su zaraženi, moći testirati u privatnosti vlastitog doma. Za razliku od drugih kućnih testova dostupnih na tržištu, OraQuick HIV-test u potpunosti se obavlja kod kuće, a uzorak se ne mora slati u laboratorij na analizu.
Lažno negativan
Pozitivni rezultat kućnog HIV-testa ipak nije u potpunosti relevantan, upozoravaju iz FDA, već ga treba potvrditi dodatnim testiranjem u laboratoriju. Također, test može biti i lažno negativan, uglavnom ako se HIV infekcija dogodi neposredno prije testiranja. Naime, u oko sedam posto slučajeva ova test ne detektira zarazu HIV-om iako ona postoji, dok se s profesionalnim testom to dogodi u oko dva posto slučajeva. Osobe koje pripadaju rizičnim skupinama za inficiranje virusom HIV-a, uključujući spolni odnos bez zaštite s novim partnerom ili injiciranje ilegalnih droga, trebali bi se redovito testirati ovakvim testom, kažu stručnjaci. Negativni rezultat testa ne bi se nikako smio koristiti kao argument za nastavak visokorizičnog ponašanja, odnosno uvjeriti osobu da je takvo ponašanje sigurno.
U SAD-u je oko 1,2 milijuna ljudi zaraženo HIV-om, a svake godine zarazi ih se još 50.000. Gotovo 20 posto zaraženih ne znaju da nose virus, a pretpostavlja se da će se nakon puštanja kućnog testa u prodaju broj novootkrivenih slučajeva u prvoj godini primjene povećati za 45.000. Cijena testa nije službeno objavljena, no kretat će se najvjerojatnije oko 60 dolara ili 350 kuna.
Na hrvatskom su tržištu danas dostupna dva brza testa na HIV koja imaju odobrenje Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED), ali se oni upotrebljavaju samo za testiranje u zdravstvenim ustanovama. Hoće li, i kada, kućni test stići u hrvatske ljekarne, ovisi o tome hoće li Europska agencija za lijekove (EMA) odobriti primjenu testa na europskom tržištu. Stručnjaci međutim nisu skloni širokoj primjeni takvog testa u Hrvatskoj.
Anonimno i besplatno
– Moguće je da SAD ima lošiju epidemiološku situaciju, i računa da će se ovako inificirani otkriti u većoj mjeri i početi liječiti. Kod nas je situacija dobra i ovakvi testovi nisu nužni. Riječ je o ozbiljnoj dijagnozi, a kućno testiranje može ljude dovesti u zabludu i strah ako se rezultati krivo interpretiraju – smatra Tatjana Nemeth Blažić, voditeljica Odjela za HIV/AIDS pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
U Hrvatskoj djeluje deset savjetovališta za prevenciju i testiranje na HIV, testiranje je anonimno i besplatno, a za njega ne treba uputnica liječnika. Prije i poslije testiranja svaka osoba koja se na to odluči prolazi obavezno savjetovanje, što stručnjaci za ovu bolest smatraju daleko boljim rješenjem od kućnog ekspress-testa čija primjena – tvrde – u slučaju da se infekcija potvrdi zbog težine bolesti može imati dalekosežne psihičke posljedice.