Svatko tko koristi "Home Exchange" ima mogućnost na određeno vrijeme svoj dom zamijeniti s nekim drugim iz cijelog svijeta. Može se boraviti u nečijoj kući, stanu, vikendici ili čak jahti, bez plaćanja i jedne lipe za smještaj
Kako jeftino ljetovati u nekoj dalekoj destinaciji, pitaju se mnogi ljubitelji putovanja u Hrvatskoj znajući da za tako nešto moraju štedjeti poprilično dugo. Putovati u Ameriku, Australiju, Kostariku ili pak u neke europske destinacije, tko to ne bi htio. Još ako je povoljno…
Od prije nekoliko mjeseci i u Hrvatskoj postoji takva mogućnost, u sklopu popularnog američkog portala Exchange Homes, odnosno hrvatske inačice Mijenjam vikendicu. Riječ je o najpoznatijem svjetskom klubu za internetsku razmjenu kuća za odmor, koji funkcionira već dvadeset godina i koji je sada otvorio i svoju hrvatsku podružnicu. Vodi je mladi zagrebački bračni par Filip i Rujana Ljubić, koji se među prvima uključio u razmjenu vikendica i s grupom entuzijasta pomogao švicarskoj središnjici Home Exchangea za Europu pokrenuti hrvatsku domenu projekta MijenjamVikendicu.com.
O čemu je točno riječ? Svatko tko se kao član priključi ovom portalu, za koji se naravno plaća mjesečna naknada, ima mogućnost na određeno vrijeme svoj dom zamijeniti s nekim drugim iz cijelog svijeta. Može se boraviti u nečijoj kući, stanu, vikendici ili čak jahti, bez plaćanja i jedne lipe za smještaj. Naravno, zauzvrat se očekuje da onaj tko zamijeni dom, to isto vrati i obitelji koja mu je pružila gostoprimstvo.
Zasad na portalu ima oko 35 zainteresiranih vlasnika nekretnina iz Hrvatske koji bi ih mijenjali za boravak u nekoj stranoj zemlji. U Istri je njih šest, i to u Rovinju, Banjolama, Umagu i Premanturi. S druge strane, otkad je otvoren portal, želju za ljetovanjem ili godišnjim odmorom u nekom drugom terminu u godini u Hrvatskoj pokazalo je više od 600 vlasnika domova diljem svijeta.
Filip Ljubić svojedobno je izjavio da je ovaj portal svojevrsna društvena mreža putem koje se razmjenjuju informacije o domovima te da se tim putem zamijeni čak 250 tisuća domova godišnje. Inače, na stranici se u ponudi nalazi oko 42 tisuće stanova, kuća i vikendica koje mogu pretraživati članovi portala.
Čitajući pojedina iskustva vidljivo je da je uvijek najgore razmijeniti svoj stan ili kuću prvi put, prije svega zbog neizvjesnosti. Kakve goste ćemo dobiti u svom domu i što se može očekivati kada dođemo u tuđu kuću, pitaju se potencijalni korisnici.
-U šest mjeseci otkad smo članovi dobili smo između 80 i 90 ponuda diljem svijeta. Odlučili smo ovog ljeta ići u Englesku i svi se jako veselimo jer tamo oduvijek želimo ići, konačno će se to i ostvariti, piše na portalu Zagrepčanka Lana koja se uključila u projekt. Zagrepčanin Filip napisao je da je razmijenio svoj dom za najljepše zimovanje u životu.
– Dva tjedna prekrasne kuće, svježeg zraka, alpskog sira u fantastičnoj Švicarskoj! Sljedeće godine idemo onamo ponovno i vodimo cijelu obitelj s nama, piše ovaj Zagrepčanin. To je samo dio iskustava korisnika koja se mogu pročitati na ovom portalu. A čitajući ih dolazi se do zaključka da zapravo korisnici ne mijenjaju samo svoje domove ili vikendice, već i čitav život. U mjestu gdje dolaze druže se s prijateljima obitelji koja ih je ugostila, odlaze u njihove omiljene restorane i na njihova omiljena mjesta, koriste njihove osobne stvari. Uz to, stvaraju se nova prijateljstva.
Ipak, nisu u početku svi oduševljeni razmjenom svog doma iako žele povoljno putovati. Postavljaju se uobičajena pitanja – što ako mi netko nešto razbije ili, ne daj Bože, ukrade? Što s kućnim ljubimcima, autima, osiguranjima, troškovima režija?
Na portalu odgovaraju da u četrnaest godina i na desetke tisuća zamjena nisu imali slučaj krađe, vandalizma ili dolaska u prazan stan.
– Nemojte biti zabrinuti i prestrašeni zbog činjenice ”da imate stranca u kući”. Razmišljajte o zamjeni kao o nalaženju partnera za vašu vikendicu, kuću ili stan putem interneta. Prije nego što ćete otići na spoj s nekim koga ste upoznali putem interneta, izmijenit ćete nekoliko e-mailova i vlastitih slika te razgovarati putem telefona. Do trenutka kada ćete pristati na susret ta osoba vam više neće biti stranac. Ako ne osjećate povezanost nećete otići na spoj; isto to vrijedi i za zamjenu, upućuju na portalu i dodaju da je dobro o gostoprimcima razgovarati i s onima koji su već kod njih boravili. Što se tiče auta i kućnih ljubimaca, sve je stvar dogovora, kao i plaćanje režija i čišćenja.
Razmjena se može dogovoriti u isto vrijeme, ali i kada je vlasnik objekta kod kuće. Većinom se radi o razmjenama od jednog do tri tjedna, ali na portalu se može pročitati da su neki razmijenili kuće i na godinu dana. Naravno, oni koji si to mogu priuštiti. Kada do razmjene dođe, na portalu upućuju da dobar domaćin svojim gostima mora ostaviti i neki paket dobrodošlice, uz upute gdje se što nalazi, te sitni znak pažnje.