Najstariji lovački trofej

Arheolozi u Slavoniji pronašli rogove jelena kapitalca stare 6500 godina

Hina

Kao trofej rogovi su bili obješeni na zid prapovjesne kuće u kojoj su pronađeni



BAPSKA Na arheološkom lokalitetu Gradcu, nedaleko iločkoga mjesta Bapske, na kojem su jučer završila ovogodišnja arheološka istraživanja, arheolozi su pri konzervaciji sonde, koju su istraživali tijekom dvotjedne kampanje, naišli na rogove jelena kapitalca, stare 6500 godina.


Prema riječima voditelja istraživanja Marcela Burić s Katedre za prapovijesnu arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, posve je sigurno da je riječ o jelenjim rogovima, koji su kao trofej bili obješeni na zid prapovjesne kuće u kojoj su pronađeni.


Riječ je o tzv. kući broj 2, čije je istraživanje započelo prošle godine, a u kojoj je do sada pronađen niz vrijednih nalaza poput nakita od školjke spondylus i opsidijana, dviju najluksuznijih stvari kojima se u Europi u doba neolitika moglo trgovati, te komada rude, najvjerojtanije hematita, koji je služio za dobivanje prapovjesne boje.




»Imamo najstariji lovni trofej jelena kapitalca u Hrvatskoj«, ističe Burić navodeći kako su arheolozi i do sada nailazili na jelenje rogove, ali nikada u objektu za stanovanje, već isključivo u jamama za otpad, kao ostatke od hrane.


Prema njegovim riječima, lokalni lovci iz Bapske procjenili su kako je jelen, čiji su rogovi pronađeni, imao između 220 i 250 kilograma, rogove s 12 parožaka te izuzetno jaku ikričavost.


»Bilo je u prapovjesno doba pravo umijeće uloviti takvu jednu životinju i to kamenim oružjem. Poznato je naime da su za razliku od mamuta jeleni brze životinje«, napomenuo je podsjetivši kako je Gradac nedaleko od Bapske jedini lokalitet u Hrvatskoj, koji sadrži naseobinski sloj vinčanske kulture, kojoj je upravo Bapska bila krajnja granica na zapadu.


Arheolozi na lokalitetu Gradac, koji čini manje brdašce, ukupne površine oko 38.000 četvornih metara, istražuju prapovijesno razdoblje sopotske i vinčanske kulture, koje su na području Bapske postojale prije gotovo 6500 godina.