Besplatna e-knjiga 15 riječkih autora inspirirana je društveno-političkim događajima koji su se zahuktali posljednjih godinu dana, s nedavno održanim referendumom kao vrhuncem
RIJEKA Hrvatska u kojoj se građani »nečistih« srpskih gena voze u stražnjem dijelu autobusa i liječe u mračnim, prljavim, negrijanim dijelovima bolnica, u kojoj su transplatacije organa i infuzije krvi odavna zabranjene, a molitva je legitimni način bolničke terapije.
Literalno proricanje budućnosti
»Nova država Hrvatija 2033« mračna je i ponekad satirična slika potencijalne bliske budućnosti koju bi, upozoravaju riječki autori, mogle formirati danas donesene odluke, pri čemu su neki zatrašujući elementi ovih, ponekad tek uvjetno rečeno futurističkih scenarija, itekako prepoznatljivi fragmenti najrecentnijih zbivanja.
Ideja za ovaj neobični ad hoc književni komentar društvene situacije rodila se uoči referenduma o braku, a plod je »brainstorminga« riječkih pisaca Alena Kapidžića, Zorana Žmirića, Alena Brabeca, Igora Beleša i Majde Jurić. Ovaj inicijalni tim potom je pozvao još dvadesetak aktivnih autora mlađe i srednje generacije s riječke književne scene, od kojih su se neki odazvali, a neki nisu, a nakon što se priča proširila riječkim umjetničkim krugovima u projekt se uključilo još nekoliko književnog komentara željnih pojedinaca.
U konačnici su se u literarno proricanje na temu totalitarne budućnosti Hrvatske, pored petoro inicijatora, upustili i Mladen Blažević, Hana Dagostin, Goran Gluščić, Zoran Krušvar, Davor Mandić, Eva Rodić, Lea Stoiljković Medved, Dajana Šalinović, Robert Vrbnjak i Carmela Žmirić, što je rezultiralo s osamnaest kratkih priča i pripovijetki koje je Kapidžić kao urednik uobličio u e-zbirku objavljenu ove nedjelje.
Sindrom mladih demokracija
Naše je stajalište bilo da moramo iskoristiti ono što znamo raditi najbolje da bi izašli u javnost i pokušali približiti ljudima kako bi stvari mogle izgledati – pojasnio je Kapidžić. Elektronska knjiga pokazala se pri tome kao najbolji medij putem kojeg će zbirka doći što većeg broja ljudi.